Zavřít reklamu

24. březen 2001. Toto datum je v historických zápisech společnosti Apple zapsáno hodně tučným písmem. Včera uplynulo přesně deset let, co spatřil světlo světa nový operační systém Mac OS X. První verze “desítkového” systému s označením 10.0 se jmenovala Cheetah a nasměrovala Apple z problémů na výslunní.

Trefně tento den popsal Macworld:

Psal se 24. březen 2001, iMacy nebyly ani tři roky staré, na iPod se čekalo ještě dalších šest měsíců a Macy dosahovaly vysokých rychlostí až 733 Mhz. To nejdůležitější ale bylo, že Apple v ten den uvedl první oficiální verzi Mac OS X, kterou navždy změnil svou platformu.

V tu chvíli tu sice nikdo nevěděl, ale systém s označením Cheetah byl prvním krokem, který Apple dostal od potácení se na hranici krachu k druhé nejhodnotnější společnosti světa.

Kdo by to byl také čekal. Cheetah se prodával za 129 dolarů, jenže byl pomalý, měl mnoho chyb a uživatelé u svých počítačů často zuřili. Mnoho lidí se vracelo zpět k bezpečnému OS 9, jenže v tu chvíli bylo i přes problémy jasné alespoň to, že starému Mac OS odzvonilo a přichází nová éra.

Níže můžete shlédnout videozáznam, na němž Steve Jobs Mac OS X 10.0 představuje.

Významné výročí přichází paradoxně den poté, co se rozhodl Apple opustit jeden z otců Mac OS X Bertrand Serlet. Ten stojí za přeměnou NeXTStep OS v současný Mac OS X. Po více než 20 letech ve společnosti Steva Jobse se však rozhodl věnovat trochu jinému odvětví.

Během deseti se toho na poli jablečných operačních systému událo poměrně hodně. Apple postupně vydal sedm různých systémů, přičemž letos v létě čekáme příchod osmého. Po Cheetahu přišel Mac OS X 10.1 Puma (září 2001), následoval 10.2 Jaguar (srpen 2002), 10.3 Panther (říjen 2003), 10.4 Tiger (duben 2005), 10.5 Leopard (říjen 2007) a současný Snow Leopard (srpen 2009).

Jak šel čas…


10.1 Puma (25. září 2001)

Puma byl jediným updatem OS X, kterému se nedostalo velké veřejné prezentace. Byla k dostání zdarma pro všechny, kteří si zakoupili verzi 10.0, jakožto oprava všech chyb, které Cheetah měl. Ačkoliv byla druhá verze mnohem stabilnější než předchůdce, někteří stále tvrdili, že nebyla úplně dotažena. Puma uživatelům přinesla pohodlnější vypalování na CD a DVD pomocí Finderu a iTunes, přehrávání DVD, lepší podporu tiskáren, ColorSync 4.0 a Image Capture.

10.2 Jaguar (24. srpen 2002)

Až Jaguar uvedený v srpnu 2002 většina považovala za skutečně hotový a připravený operační systém. Společně s větší stabilitou a zrychlením nabídl Jaguar přepracovaný Finder a Address Book, Quartz Extreme, Bonjour, síťovou podporu pro Windows a další.

10.3 Panther (24. říjen 2003)

Panther byl pro změnu první verzí Mac OS X, která již nepodporovala ty nejstarší modely počítačů Apple. Verze 10.3 již nefungovala na nejstarším Power Macu G3 nebo PowerBooku G3. Systém opět přinesl mnohá vylepšení, ať už co se výkonu či aplikací týče. Nově se objevily Expose, Font Book, iChat, FileVault a Safari.

10.4 Tiger (29. duben 2005)

Není Tiger jako Tiger. V dubnu 2005 sice vyšel velký update 10.4, jenže v lednu příštího roku přišla verze 10.4.4, která rovněž znamenala velký průlom – Mac OS X tehdy přešel na Macy poháněné Intelem. Ačkoliv Tiger 10.4.4 není Applem zařazen mezi nejdůležitější revize operačního systému, pozornost si bezesporu zaslouží. Na převodu Mac OS X na Intel se pracovalo tajně a zpráva oznámená na konferenci WWDC konané v červnu 2005 byla pro Mac komunitu šokem.

Dalších změn v Tigeru doznaly Safari, iChat i Mail. Novinkami byly Dashboard, Automator, Dictionary, Front Row a Quartz Composer. Volitelnou možností při instalaci byl Boot Camp, který umožňoval na Macu nativně spustit Windows.

10.5 Leopard (26. říjen 2007)

Na nástupce Tigera se čekalo více než dva a půl roku. Po několika odsunutých termínech nakonec Apple v říjnu 2007 konečně vydal Mac OS X 10.5 s označením Leopard. Byl to první operační systém po uvedení iPhonu a přinesl Back to My Mac, Boot Camp jako součást standardní instalace, Spaces a Time Machine. Leopard jako první nabídl kompatibilitu se 64-bitovými aplikacemi a zároveň již PowerPC uživatelům neumožňoval spouštět programy z OS 9.

10.6 Snow Leopard (28. srpen 2009)

Také na pokračovatele Leoparda se čekalo téměř dva roky. Snow Leopard již nebyl tak významnou revizí. Přinesl především větší stabilitu a lepší výkon a také jako jediný nestál 129 dolarů (nepočítáme-li upgrade z Cheetahu na Pumu). Ty, co již vlastnili Leopard, přišla sněžná verze na pouhých 29 dolarů. Snow Leopard přestal zcela podporovat PowerPC Macy. Nechyběly ani změny ve Finderu, Preview a Safari. Představeny byly QuickTime X, Grand Central a Open CL.

10.7 Lion (oznámen na léto 2011)

Osmá verze jablečného systému by měla přijít letos v létě. Lion by měl vzít to nejlepší z iOS a přenést to do počítačů. Apple již uživatelům několik novinek z nového systému ukázal, a tak se můžeme těšit na Launchpad, Mission Control, Versions, Resume, AirDrop nebo přepracovaný vzhled systému.

Zdroje: macstories.net, macrumors.com, tuaw.com

.