Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Apple vydal čtvrté vývojářské betaverze chystaných systémů

Změny v iOS 14 Beta 4

Ve čtvrté vývojářské beta verzi na nás čekají čtyři hlavní novinky. Dočkali jsme se totiž zcela nového widgetu pro aplikaci Apple TV. Tento widget uživateli zobrazuje pořady ze zmiňované aplikace a umožňuje mu tak jejich rychlé spuštění. Dále na nás čeká obecné vylepšení Spotlightu. Ten nyní na iPhonu zobrazuje daleko více návrhů a dělá tak vyhledávání o poznání efektivnější. Další velkou změnou je návrat technologie 3D Touch.

Třetí vývojářská beta verze tuto funkci bohužel odstranila a z počátku nebylo úplně jasné, zdali Apple tuto vychytávku kompletně zařízl, nebo jestli se nejedná o pouhou chybu. Pokud tedy vlastníte iPhone s technologií 3D Touch a kvůli zmiňované třetí beta verzi jste o ni přišli, nezoufejte – další aktualizace vám ji naštěstí vrátí. Jako poslední se v systému objevilo nové rozhraní pro notifikace související s koronavirem. Ty se aktivují v momentě, kdy má uživatel nainstalovanou potřebnou aplikaci a setká se s osobou, jež je označena za nakaženou. Poslední zmiňovaná novinka se nás ale bohužel netýká, protože ji česká aplikace eRouška nepodporuje

Prosby jablíčkářů byly vyslyšeny: Safari si nově poradí s 4K videem na YouTube

Operační systémy od Applu se těší poměrně solidní oblibě. Nabízí totiž perfektní stabilitu, jednoduché ovládání a řadu dalších výhod. Kalifornský gigant je už ale dlouhé roky kritizován za to, že si jeho prohlížeč Safari na Macu neporadí s přehráváním videí v rozlišení 4K. Proč tomu tak ale je? Apple ve svém prohlížeči nepodporuje kodek VP9, o jehož tvorbu se postaral konkurenční Google. Tento kodek je pro přehrávání videa v tak vysokém rozlišení přímo klíčový a jeho absence v Safari přehrávání zkrátka neumožnila.

Amazon Safari 14
Safari v macOS Big Sur zobrazuje trackery; Zdroj: Redakce Jablíčkář

Již při představení chystaného operačního systému macOS 11 Big Sur jsme se mohli dozvědět o značném přepracování zmiňovaného prohlížeče Safari a chystané podpoře pro přehrávání 4K videí na portálu YouTube. Mnoho jablíčkářů ale mělo strach, aby se Apple s touto funkcí neopozdil a nenasadil ji do systému až o několik měsíců po prvním vydání. Do čtvrté vývojářské beta verze macOS Big Sur naštěstí novinka dorazila již nyní, což znamená, že se ji dočkáme i při oficiálním vydání systému. Video v rozlišení 4K si prozatím mohou užít pouze registrovaní vývojáři.

Apple v tichosti vydat nový 30W USB-C adaptér

Jablečná společnost dnes v tichosti vydala nový 30W USB-C adaptér s modelovým označením MY1W2AM/A. Poměrně zajímavější ale je, že doposud nikdo neví, v čem se adaptér mimo označení liší od předchozího modelu. Na první pohled jsou totiž oba produkty zcela totožné. Jestliže tedy došlo k nějaké změně, tak bychom ji museli hledat přímo uvnitř adaptéru. Předchozí model, který nesl označení MR2A2LL/A, se již nadále nenachází v nabídce kalifornského giganta.

30W USB-C Adaptér
Zdroj: Apple

Novější adaptér je taktéž určen pro napájení 13″ MacBooku Air s Retina displejem. Samozřejmě jej můžeme použít u jakéhokoliv USB-C zařízení, a to například pro rychlonabíjení u iPhonu či iPadu.

Na internetu se objevil snímek baterie chystaného MacBooku Air

Přesně před týdnem jsme vás informovali o možném brzkém nástupu nového MacBooku Air. Na internetu se totiž začaly objevovat informace o nově certifikované 49,9Wh baterii s kapacitou 4380 mAh a označením A2389. Stejnými parametry se pyšní i akumulátory, které byly doposud využívané v aktuálních laptopech s přívlastkem Air – našli bychom je ale pod označením A1965. První zprávy o certifikaci pocházely z Číny a Dánska. Dnes se internetem začínají šířit zprávy z Korei, kde k tamnímu osvědčení dokonce přiložili snímek samotné baterie.

Snímek baterie a podrobnosti (91mobiles):

Při příležitosti úvodní keynote k vývojářské konferenci WWDC 2020 se Apple pochlubil obrovskou změnou s názvem Apple Silicon. Kalifornský gigant se chystá do jablečných počítačů nasadit své vlastní procesory, díky čemuž by získal lepší kontrolu nad celým projektem Mac, nebyl by závislý na Intelu, potencionálně by mohl navýšit výkon, snížit spotřebu a přinést řadu dalších vylepšení. Podle několika předních analytiků by měl Apple nasadit procesor Apple Silicon nejprve do 13″ MacBooku Air. Zdali je tento produkt již za dveřmi je prozatím nejasné. Prozatím víme jen to, že v Cupertinu pracují na novějším jablečném laptopu, který teoreticky bude mít co nabídnout.

Diskuze k článku

    Nadpis: “ Macbook Air s čipem Apple Silikon je za dveřmi”
    V textu: “ Zdali je tento produkt již za dveřmi je prozatím nejasné”

    jako nevim, ale prijde mi to jako dost rozdilna informace… cetl si clanek ten kdo delal titulek? pokud tataz osoba, tal je to dobrej pacient…

celý text

Čtěte více