Zavřít reklamu

Z ničeho nic se obraz přesunul na Tima Cooka, který nás chtěl informovat o jednom obrovském a historickém kroku. To, na co mnoho jablečných příznivců čekalo, je konečně tady. Apple konečně přechází na své vlastní ARM čipy. Prvně to vše začalo u iPhonu, konkrétně u čipu A4 a postupně jsme se dostali až k čipu A13 – ve všech případech došlo ke zlepšení, a to několikanásobnému. Stejně tak se svých vlastních čipů dočkal i iPad. Nyní má iPad až 1000x lepší grafický výkon, v porovnáním s prvním iPadem. Později se vlastního čipu dočkaly i Apple Watch. Apple za tu dobu zvládl vyprodukovat až 2 miliardy vlastních čipů, což je opravdu úctyhodné číslo.

Dá se tak říct, že Macy a MacBooky zůstaly jedinými zařízeními, u kterých nejsou vlastní procesory k dispozici. V rámci přenosných počítačů měli uživatelé možnost prvně využít procesorů Power PC. Tyto procesory však byly v roce 2005 nahrazeny procesory od Intelu, jenž se využívají až doteď. Apple to sice neřekl narovinu, ale dost možná už měl dost těch všech problémů a patálií s procesory od Intelu – i kvůli tomu se tak rozhodl přejít na své vlastní ARM procesory, kterým říká Apple Silicon. Apple udává, že celý přechod na vlastní procesory bude trvat okolo dvou let, vůbec první zařízení s těmito procesory se poté mají objevit již na konci tohoto roku. Pojďme se společně podívat na řešení, díky kterým bude přechod na ARM procesory příjemný jak pro vývojáře, tak pro uživatele.

macOS 11 Big Sur:

Je samozřejmě jasné, že Apple nemůže do dvou let kompletně ukončit podporu svých zařízení, ve kterých i nadále běží čipy od Intelu. Apple před 15 lety, kdy se přecházelo z PowerPC na Intel, představil speciální software s názvem Rosetta, s jehož pomocí bylo možné spustit programy z Power PC i na procesorech od Intelu – a to bez nutnosti složitého programování. Stejným způsobem budou k dispozici i aplikace z Intelu na vlastních ARM procesorech od Applu, a to s pomocí Rosetta 2. Většina aplikací však údajně bude fungovat bez využití Rosetta 2 – tento emulační software bude nutné využít jen u těch aplikací, které nebudou fungovat ihned. Díky ARM procesorům bude nově možné využít virtualizace – v rámci macOS si tak budete schopni bez sebemenších problémů nainstalovat například Linux a další operační systémy.

apple silicon
Zdroj: Apple.com

Aby Apple mohl vývojářům pomoci s přechodem na vlastní ARM procesory, tak bude nabízet nový speciální Developer Transition Kit – jedná se konkrétně o Mac mini, které bude běžet na procesoru A12X, který můžete znát z iPadů Pro. Dále se v tomto Macu mini bude nacházet 512 GB SSD a 16 GB paměti RAM. Díky tomuto Macu mini se budou moci vývojáři schopni rychle adaptovat na nové prostředí s vlastními Apple Silicon procesory. Otázkou tak nyní zůstává, jaký Mac či MacBook bude jako první vlastním Apple Silicon čipem disponovat.

Diskuze k článku

    Chybí mi jednoznačná informace, jestli půjdou nainstalovat i virtuální Microshit Widle: Pokud ne, tak je to totální showstopper a to pro nejen pro mě, ale i spoustu lidí v mém okolí…

    Právě přechod z PowerPC na Intel mi před mnoha lety umožnil začít pracovat na Macu, ale bez Widlí to prostě nejde :(

    Takže doufám, že z toho nebude další hřebíček do rakve Macu (jako je děs s klávesnicemi, chybějícími porty, nesmyslem jménem touchbar, …).

celý text

Čtěte více