Zavřít reklamu

Pokud patříte mezi odvážlivce, kteří si nainstalovali nový operační systém iOS 14 či iPadOS 14, tak vás dost možná bude zajímat tento článek. Nové operační systémy jsou k dispozici již po dobu několika týdnů. Co se týče iOS a iPadOS 14, tak je k dispozici buď druhá vývojářská beta verze, anebo první veřejná beta verze. Při používání iPhonu či iPadu jste dost možná mohli postřehnout, že se v určitých situacích a aplikacích zobrazuje v horní části displeje zelená anebo oranžová tečka. Pokud si myslíte, že se jedná jen o nějakou chybu operačního systému, tak se mýlíte. Ve skutečnosti jsou tyto tečky doopravdy velmi užitečné.

Zelená či oranžová tečka, která se zobrazuje v určitých situacích v horní části displeje, má v rámci iOS a iPadOS bezpečnostní funkci. Pokud vlastníte iMac či MacBook, tak jste se se zelenou tečkou již určitě setkali – ta se v horní části víka rozsvítí tehdy, pokud je aktivní vaše FaceTime kamera, tzn. například pokud zrovna probíhá videohovor, anebo pokud se třeba fotíte pomocí nějaké aplikace. Na iPhonu a iPadu to v případě zelené tečky funguje naprosto stejně – zobrazí se tehdy, pokud nějaká aplikace zrovna využívá váš fotoaparát, a to klidně na pozadí. Co se týče oranžové tečky, kterou v rámci iMaců a MacBooků nenajdete, tak ta vás na iPhonu či iPadu informuje o tom, že nějaká aplikace zrovna využívá váš mikrofon. Nutno podotknout, že se tyto indikátory objevují jak při použití nativních aplikací, tak při použití aplikací třetí strany.

oranžová a zelená tečka v ios 14
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz

Se zobrazením zeleného či oranžového indikátoru už tedy budete vždy vědět o tom, když nějaká aplikace bude využívat vaši kameru anebo mikrofon. V některých případech mohou aplikace využívat kameru či mikrofon i na pozadí, tedy tehdy, když se zrovna nenacházíte v aplikaci, což jste až doteď jednoduše nemohli zjistit. Pokud jste pomocí indikátorů v iOS či iPadOS 14 přišli na to, že nějaká aplikace využívá vaši kameru či mikrofon nadprůměrně a i tehdy, kdy nechcete, tak určitým aplikacím v iOS samozřejmě můžete odepřít přístup k mikrofonu či kameře. Stačí, když přejdete do Nastavení -> Soukromí, kde rozklikněte kolonku Mikrofon anebo Fotoaparát.

.