Zavřít reklamu

Pokud patříte mezi odvážlivce, kteří si nainstalovali nový operační systém iOS 14 či iPadOS 14, tak vás dost možná bude zajímat tento článek. Nové operační systémy jsou k dispozici již po dobu několika týdnů. Co se týče iOS a iPadOS 14, tak je k dispozici buď druhá vývojářská beta verze, anebo první veřejná beta verze. Při používání iPhonu či iPadu jste dost možná mohli postřehnout, že se v určitých situacích a aplikacích zobrazuje v horní části displeje zelená anebo oranžová tečka. Pokud si myslíte, že se jedná jen o nějakou chybu operačního systému, tak se mýlíte. Ve skutečnosti jsou tyto tečky doopravdy velmi užitečné.

Zelená či oranžová tečka, která se zobrazuje v určitých situacích v horní části displeje, má v rámci iOS a iPadOS bezpečnostní funkci. Pokud vlastníte iMac či MacBook, tak jste se se zelenou tečkou již určitě setkali – ta se v horní části víka rozsvítí tehdy, pokud je aktivní vaše FaceTime kamera, tzn. například pokud zrovna probíhá videohovor, anebo pokud se třeba fotíte pomocí nějaké aplikace. Na iPhonu a iPadu to v případě zelené tečky funguje naprosto stejně – zobrazí se tehdy, pokud nějaká aplikace zrovna využívá váš fotoaparát, a to klidně na pozadí. Co se týče oranžové tečky, kterou v rámci iMaců a MacBooků nenajdete, tak ta vás na iPhonu či iPadu informuje o tom, že nějaká aplikace zrovna využívá váš mikrofon. Nutno podotknout, že se tyto indikátory objevují jak při použití nativních aplikací, tak při použití aplikací třetí strany.

oranžová a zelená tečka v ios 14
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz

Se zobrazením zeleného či oranžového indikátoru už tedy budete vždy vědět o tom, když nějaká aplikace bude využívat vaši kameru anebo mikrofon. V některých případech mohou aplikace využívat kameru či mikrofon i na pozadí, tedy tehdy, když se zrovna nenacházíte v aplikaci, což jste až doteď jednoduše nemohli zjistit. Pokud jste pomocí indikátorů v iOS či iPadOS 14 přišli na to, že nějaká aplikace využívá vaši kameru či mikrofon nadprůměrně a i tehdy, kdy nechcete, tak určitým aplikacím v iOS samozřejmě můžete odepřít přístup k mikrofonu či kameře. Stačí, když přejdete do Nastavení -> Soukromí, kde rozklikněte kolonku Mikrofon anebo Fotoaparát.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  To je sice pekny,ale kdyz uz umi zobrazovat barvy tak to mohli udelat i jako notifikaci pri prichozich sms nebo zmeskanych hovorech,ale to asi bude velke prekvapeni v ios 15?

  Jenže se jedná pouze o bod(Podstatě ikona) když je zapnutý display . Ve vypnutém stavu nesvítí nic. Takže taková notifikace je k ničemu. ;)

  Ještě by bylo skvělé mít možnost zjistit, která aplikace to je. Jinak to moc užitečné nebude.

  Dobrý den,

  stačí, když uživatel otevře ovládací centrum a nahoře se mu zobrazí, která aplikace využívá kameru, případně mikrofon.

  Dobrý den, tohle se mi nedávno stalo s tím že se prvně ukázala oranžová tečka a poté i zelená.
  Zavřela jsem teda všechny aplikace které byly otevřené na ploše ale tečka stále nezmizela. A při postupném vypínání mikrofonu/kamery aplikacím pomocí nastavení které k němu měli přístup taky nezmizela. Zmizela až po restartovaní telefonu. Nevíte prosím co to může znamenat?

  A ještě bych do dalších aktualizací navrhoval zavedení neomezeného seznamu hovorů.
  Takhle jsou čísla po třech dnech (dle počtu hovorů) v nenávratnu. A notifikace udělat na zapnutém displeji jako má super novinku iWatch 5, potom co to bylo již před lety na telefonech od Microsoftu. Velké hodiny a ikony.

  Prosim, prestante tomu rikat iWatch – clovek by si rekl, ze na tomhle webu budou mit lide aspon castecne povedomi o tom, jak se veci jmenuji.

celý text

Čtěte více.