Zavřít reklamu

Pokud patříte mezi jablečné nadšence, tak jste s největší pravděpodobností před dvěma týdny zaznamenali letošní vývojářskou konferenci WWDC. Na této konferenci Apple již po dobu několika let tradičně představuje nové verze svých operačních systémů – a letos to nebylo žádnou výjimkou. Konkrétně jsme se dočkali představení iOS a iPadOS 15, macOS 12 Monterey, watchOS 8 a tvOS 15 a dobrou zprávou je, že všemožných novinek je k dispozici doopravdy mnoho, byť se to při sledování samotné prezentace úplně nemuselo zdát. Po skončení úvodní prezentace Apple prakticky ihned vypustil první vývojářské beta verze zmíněných systémů a my je pro vás samozřejmě celou dobu testujeme.

macOS 12: Jak používat a nastavit rychlé poznámky

Jednou z novinek, kterým se Apple v rámci své prezentace věnoval, jsou rychlé poznámky. Díky nim si můžete kdekoliv v systému jednoduše a rychle zobrazit malé okno, do kterého si pak můžete zapsat cokoliv chcete. Ve výchozím nastavení můžete rychlou poznámku otevřít tak, že na klávesnici podržíte Command, a poté přejedete kurzorem do pravého dolního rohu, kde už jen stačí na rychlou poznámku klepnout. Rychlé poznámky jsou součástí funkce Aktivní rohy, což znamená, že si můžete sami zvolit, jakým způsobem k zobrazení bude docházet. Postup pro změnu vyvolání rychlé poznámky je následující:

  • Prvně je nutné, abyste na vašem Macu s macOS 12 v levém horním rohu klepnuli na ikonu .
  • Jakmile tak učiníte, tak z menu, které se zobrazí, vyberte možnost Předvolby systému…
  • Tímto se zobrazí nové okno, ve kterém se nachází veškeré sekce pro úpravu předvoleb systému.
  • V rámci tohoto okna pak najděte sekci s názvem Mission Control a klepněte na ni.
  • Dále v levém dolním rohu okna klepněte na tlačítko Aktivní rohy…
  • Otevře se další malé okno, ve kterém už si můžete způsob vyvolání rychlé poznámky přenastavit.
  • Stačí, abyste klepnuli na menu u vybraného rohu, a poté v seznamu vybrali možnost Rychlá poznámka.
  • Jestliže chcete vyvolání rychlé poznámky provést s modifikační klávesou, tak ji po při zvolení možnosti Rychlá poznámka podržte.

Pomocí výše uvedeného postup si tedy můžete změnit způsob pro vyvolání rychlé poznámky kdekoliv v systému. V případě, že jste si způsob pro vyvolání rychlé  poznámky změnili, tak ještě samozřejmě nezapomeňte odstranit způsob původní. Veškeré vytvořené rychlé poznámky najdete v aplikaci Poznámky, a to v bočním panelu. Díky rychlým poznámkám můžete kdykoliv zaznamenat například nějakou myšlenku, popřípadě si do poznámky můžete vložit obsah z webu. V případě, že do rychlé poznámky zaznamenáte cokoliv z webové stránky, tak při jejím opětovném navštívení budete schopni v rozepsané poznámce pokračovat – ta se automaticky zobrazí v pravém dolním rohu.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.