Zavřít reklamu

Jestliže patříte mezi pravidelné čtenáře našeho magazínu, s největší pravděpodobností jste už zaregistrovali první ze série článků, která proti sobě staví iPadOS pro jablečné tablety a macOS pro počítače. Předchozí článek se věnoval zejména základním úkonům, dnes si ukážeme, jak probíhá na těchto systémech správa souborů, v čem jsou největší rozdíly, a proč jablečné tablety již více než rok pokulhávají v podpoře externích disků.

Finder a Soubory, aneb dá se to vůbec porovnávat?

Všichni, co alespoň okem zavadili o systém macOS, moc dobře znají program Finder. Jedná se o obdobu Průzkumníku ve Windows, který slouží pro správu souborů. V iPadOS se však Apple pokusil dotáhnout k dokonalosti nativní aplikaci Soubory, a v současné době se mu valná část věcí podařila. Nejen, že můžete jednoduše přistupovat ke všem nainstalovaným cloudovým úložištím, dokonce máte možnost připojovat externí disky, přímo do Souborů z internetu stahovat jakýkoli obsah na pozadí, nebo pracovat s novým bočním panelem. Pokud jste tedy zvyklí na Finder a používáte především cloudová úložiště, nebudete mít s nativní aplikací Soubory pro iPad žádný výraznější problém. Jediné, co vás může odradit, je absence klávesových zkratek pro kopírování, vkládání a vložení souborů, osobně si však myslím, že se nejedná o nic tak zásadního, zvlášť, když používáte iPad primárně jako dotykové zařízení.

Soubory iPadOS fb

Rozdílem, který bych nerad opomenul, je přistupování k jednotlivým souborům z aplikací třetích stran. Pokud byste například dokument ve formátu .PDF chtěli na iPadu otevřít v jiném než výchozím programu, budete jej muset do konkrétní aplikace sdílet, zatímco na počítači stačí vyvolat kontextovou nabídku a v daném programu jej otevřít. Filozofie správy souborů u tabletu a počítače je zcela odlišná, pokud však pracujete ve cloudových úložištích, efektivní budete na obou zařízeních.

V podpoře externích disků iPady přešlapují na místě

Apple se již v šestém měsíci roku 2019 vytasil s tím, že iPhony a iPady budou od 13. verze systémů podporovat připojení externích disků. To se však neobešlo bez komplikací, které v zásadě ani po více než roce nejsou odstraněny. Všechno to začíná tím, že je nutné vybrat ten správný iPad. Ve chvíli, kdy sáhnete po iPadu Pro 2018 nebo 2020, či iPadu Air (2020), díky univerzálnímu konektoru USB-C bude připojování disků hračka. Horší je to však s iPady, které disponují konektorem Lightning. Z mé zkušenosti se jako jediná použitelná redukce jeví originální od Applu, ta však bohužel musí být napájena. Abyste tedy k produktům s Lightningem mohli připojit externí disk či flashdisk, musíte být u zdroje napájení. To však nemůžeme dávat za vinu Applu, který při konstruování Lightning konektoru pravděpodobně ani nepočítal s tím, že se k němu v budoucnu externí disky budou připojovat.

Redukci z Lightning na USB-C zakoupíte zde

Jestli si však myslíte, že po všech těch peripetiích s redukcemi nebo zakoupení nového iPadu Air či Pro máte vyhráno, mýlíte se. Obrovským problémem je, že iPadOS nepodporuje flash-disky a externí disky ve formátu NTFS. Tento formát je stále používaný u některých externích disků připravených pro Windows. Pokud takovéto zařízení připojíte k iPadu, jablečný tablet na něj nereaguje. Dalším neduhem je fakt, že poté, co opustíte obrazovku s kopírováním či přesouváním souboru na jiné umístění, z neznámého důvodu se již není možné vrátit k indikátoru průběhu. Soubor se sice na dané médium přesune, chyba v podobě špatné indikace však nikterak příjemná není. Jednoduché čtení, kopírování a zapisování dat tedy možné je, například formátování externích disků si však bohužel na iPadu (zatím) neužijete. Na Macích se problémy s disky naformátovanými v NTFS vyskytují také, macOS je však dokáže přečíst, a pro zápisy na ně existuje několik programů. Co se týče formátování a dalších pokročilých úkonů, nemusíte se bát, že by vás desktopový systém od Applu v něčem omezoval. Přeci jen se stále oproti iPadOS nejedná o uzavřený systém.

Závěr

Co se týče správy souborů, jedná se v podstatě o dva odlišné světy, kdy se ani jeden z nich nedá považovat za horší nebo lepší. iPad je prostě ideální společník, pokud jste ochotni používat cloudová řešení a odprostit se od starších postupů. V čem už však jablečný tablet omezovat bude je podpora externích disků. Výrazný diskomfort to přinese zejména těm, kteří se často ocitnou bez připojení k internetu a nemají jinou možnost než si data stáhnout pomocí cizího externího zařízení. Tím nechci říci, že je iPadOS při používání externích disků nespolehlivý, musíte však počítat s jistými omezeními, které (snad) Apple brzy opraví. Pokud se přes ně nejste schopni přenést, raději sáhněte po MacBooku.

Benjamin Levíček

Slepota není slepá ulice!

I když jsem nevidomý, snažím se překonávat bariéry a v žádném případě to neberu negativně. Studuji osmileté gymnázium, velice rád sportuji, hraji na hudební nástroje a poznávám nové lidi. Zajímám se o technologie, zejména pak o Apple, nezavrhuji ale ani jiné značky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Ještě jedna oblast, ve které iPadOS v externích discích pokulhává – pokud připojím externí disk, iPad z něj pořád čte a není možné jej softwarově odpojit. Pokud jej odpojím násilím, disk se poškozuje. Jediným řešením je vypnout iPad.

    Jinak doporučuji jiný adaptér – jako jediný, na který jsem narazil, podporuje plnohodnotné čtení/zápis na externích discích, nejen flash. Odkaz zde: https://www.amazon.com/gp/product/B081PRV65R/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

celý text

Čtěte více.