Zavřít reklamu

Téměř každého z nás poznamenala současná doba, kdy se většina našich schůzí, pracovních pohovorů i osobních setkání přesunula výhradně do online prostředí. Samozřejmě, že je pro psychické zdraví člověka důležité alespoň nějakým způsobem udržovat osobní kontakt, všichni mi ale jistě dají za pravdu, že aktuální situace nějakým večírkům dvakrát nepřeje. Mnoho z nás si muselo pořídit novější techniku, aby nás žádným způsobem nebrzdila v práci, což se podepsalo i na vyšší prodejnosti Maců a iPadů. Apple ve svých reklamách hrdě vychvaluje své tablety až do nebes, dokonce jsou podle něj schopny nahradit většině uživatelům osobní počítač. Zarytí fanoušci desktopu, vývojáři a programátoři však tvrdí pravý opak. A jak už to tak bývá, pravda je někde uprostřed. Na našem magazínu se proto můžete těšit na sérii článků, kde postavíme iPad a Mac proti sobě a ukážeme si, v čem je který systém lepší, a ve kterých situacích zase výrazně zaostává. Dnes se budeme věnovat základní práci jako je prohlížení webu, videokonference nebo odepisování na e-maily. Pokud se tedy chcete o této problematice dozvědět více, směle pokračujte ve čtení.

Brouzdání na webu

Prakticky všichni z nás potřebujeme webový prohlížeč. Jak v systému macOS, tak i v iPadOS najdete předinstalovanou aplikaci Safari, která se od příchodu iPadOS 13 výrazně posunula a na první pohled se nejeví jako chudší sourozenec prohlížeče na Macu. Jak jistě tušíte, základní procházení webu, ale i stahování, přehrávání videí na pozadí či práci ve webových aplikacích zvládnete na obou zařízeních bez větších problémů.

SafariMacBook fb
Zdroj: SmartMockups

iPad můžete používat jak samostatně, tak i s příslušenstvím jako je klávesnice, myš či Apple Pencil. Ve srovnání s Macem se například využitelnost Apple Pencil jeví jako výhoda, tužku však v praxi využijete spíše v aplikacích určených pro kreativitu nebo editaci textu. Co se pak týče klávesnice, největší problém vidím v absenci klávesových zkratek na některých webových stránkách optimalizovaných pro iPad. Jestliže se například chystáte pracovat s webovou verzí Google Office, určitě vám neudělám radost když vám řeknu, že se podpory některých klávesových zkratek vůbec nedočkáte. Můžete si sice přepnout stránku na čistě desktopovou verzi, kde vám zkratky fungovat budou, ta ale není optimalizovaná pro obrazovku iPadu, a ne vždy bude vypadat podle vašich představ.

iPadOS 14:

Dalším specifikem práce na iPadu je multitasking. V současné době je možné otevírat jednu aplikaci ve více oknech, na jednu obrazovku je však možné přidat maximálně tři okna. Osobně právě tento fakt vidím jako výhodu, zejména pak z pohledu roztržitých uživatelů, kteří se neustále překlikávají mezi Facebookem, Netflixem a prací. iPad vás nutí se zaměřit na konkrétní činnost a ostatní okna zbytečně neodvádí pozornost. Takový styl práce však nutně nemusí vyhovovat každému. Jak pro macOS, tak i pro iPadOS jsou k dispozici i prohlížeče třetích stran, které v současné době fungují poměrně dobře. Osobně jsem si nejvíce oblíbil nativní Safari, může se vám však stát, že v něm určité webové stránky nemusí fungovat korektně. V takovou chvíli se hodí poohlédnout se po konkurenčních aplikacích jako je Microsoft Edge, Google Chrome nebo Mozilla Firefox.

Videokonference a vyřizování korespondence

Pokud uvažujete o přechodu z počítače na tablet a často se připojujete na různé videokonference, na iPadu je asi nejlepší cesta stažení konkrétní aplikace z App Storu. Programy jako Google Meet, Microsoft Teams i Zoom jsou dobře zpracované a fungují bezproblémově. Jediné, s čím musíte počítat je fakt, že ve chvíli, kdy opustíte okno dané aplikace nebo na obrazovku umístíte dvě aplikace vedle sebe, automaticky se vypne kamera. Jiných výraznějších limitů se však obávat nemusíte, v případě potřeby se můžete připojit i pomocí webového rozhraní.

Odepisování na e-maily nebo chatování s přáteli zvládnete stejně efektivně na obou zařízeních. Nespornou výhodou iPadu je jeho lehkost a univerzálnost. Osobně si v případě kratší komunikace vezmu jen tablet, a pokud potřebuji napsat delší e-mail, nemám problém použít externí hardwarovou klávesnici. Práce s přílohami je v tabletové verzi Mailu, ale i ostatních klientech poměrně pohodlná. Správa souborů však občas drhne a je složitější. Na to se však zaměříme v některém z dalších článků. Pokud jste byli na Macu zvyklí na otevírání mailu, Messengeru či jiných podobných komunikačních aplikací používat webový prohlížeč, na tabletu se hodí stáhnout si konkrétní aplikace z App Storu. Ne, že by webové stránky fungovaly nekorektně, ani Safari, ani jiné prohlížeče třetích stran však stále nepodporují webové notifikace.

ipad vs macbook
Zdroj: tomsguide.com

Závěr

Jestliže se primárně neživíte prací, která úzce souvisí s technologiemi, a své zařízení používáte spíše pro zábavu, brouzdání na internetu a vyřizování e-mailů, iPad vás doslova bude bavit. Jeho lehkost, přenositelnost, univerzálnost a možnost kdykoli si připojit klávesnici předčí malé nedostatky v podobě chybějících klávesových zkratek na určitých webových stránkách. V případě, že by vám zkratky vyloženě chyběly, stačí nahlédnout do obchodu App Store a potřebnou aplikaci doinstalovat. Samozřejmě je nutné si nejprve zjistit, jestli je pro dané úkony aplikace v App Storu dostupná, to však můžete učinit bez toho, aniž byste iPad vlastnili na vašem iPhonu nebo na webových stránkách App Storu. Pokud se chcete dozvědět o používání iPadu a Macu něco víc, nadále sledujte náš magazín, kde se mimo jiné můžete těšit i na další články, ve kterých iPadOS a macOS změří své síly.

Benjamin Levíček

Slepota není slepá ulice!

I když jsem nevidomý, snažím se překonávat bariéry a v žádném případě to neberu negativně. Studuji osmileté gymnázium, velice rád sportuji, hraji na hudební nástroje a poznávám nové lidi. Zajímám se o technologie, zejména pak o Apple, nezavrhuji ale ani jiné značky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Problem je prave v tech konferencich – kdyz musim mit na seminarich zapnutou kameru a zaroven si psat poznamky ve splitscreenu, kdyz se vypne kamera, je to na pytel.

celý text

Čtěte více.