Zavřít reklamu

Minimálně půl dekády staré příslušenství k počítačům Mac prošlo zaslouženou aktualizací. Apple vedle trackpadu a myši povýšil také klávesnici přídomkem Magic, nicméně ono kouzlo se někdy hledá těžko. Nejzajímavější je bezesporu nový Magic Trackpad 2, nicméně patrně ani kvůli němu se – alespoň zatím – trhat ruce nebudou.

Apple se rozhodl s novým příslušenstvím vyrukovat společně s novými iMacy, ale ke koupi je pochopitelně nabízí i všem dalším majitelů Maců. Novou klávesnici, myš i trackpad jsme vyzkoušeli, abychom zjistili, zda je o co stát, když už třeba máte starší jablečné příslušenství doma. Je i není.

Klávesnici chybí kouzlo

Klávesnici, kterou Apple nabízel v bezdrátové a stále také ještě v drátové variantě s numerickým blokem, jako jediné chyběl přídomek Magic. Apple to nyní napravil a v jeho obchodě tak najdeme Magic Keyboard. Kdo by ale čekal „magické“ změny, ten bude zklamán.

Velkou změnou, spojující všechny nové produkty, je přechod na integrovanou dobíjecí baterii, díky které již není třeba do klávesnice ládovat tužkové baterie, ale jen ji připojit Lightning kabelem a dobít, nicméně to by samo o sobě pochopitelně nestačilo.

Magic Keyboard přichází s lehce pozměněným designem, byť gró zůstává stejné – svrchu se klávesnice ergonomicky svažuje pro pohodlnější psaní. To má zajistit také vylepšený nůžkový mechanismus pod jednotlivými tlačítky, které byly nepatrně zvětšeny, takže se zmenšily rozestupy mezi nimi.

Snížen byl navíc i jejich profil, a tak se Magic Keyboard přiblížila klávesnici z 12palcového MacBooku. S tou mnozí uživatelé minimálně zpočátku výrazně bojovali a Magic Keyboard je někde na pomezí. Změna proti dosavadním „klasickým“ klávesnicím sice není tak výrazná, ale přechod z bezdrátové Apple klávesnice pocítíte.

Zvětšená tlačítka zůstala na svých místech, ale rozdíl ve velikosti poznáte. Zejména pokud píšete poslepu, můžete mít zpočátku trochu problém trefovat se správně, respektive nemačkat dvě klávesy najednou, ale jde o zvyk a trochu cviku. Kdo si zamiloval 12palcový MacBook, bude u Magic Keyboard jásat. Profil ale naštěstí není tak nízký, nadále tlačítka poskytují solidní odezvu, a tak by tyto změny ve finále neměly dělat problém většině uživatelů.

Pozměněný profil a podoba tlačítek jsou ale stále spíše kosmetické změny. Přídomek Magic by si klávesnice skutečně zasloužila, kdyby Apple přidal například podsvícení, které při práci v noci tolika uživatelům chybělo, a ani teď se ho nedočkali. Přitom konkurenční výrobci, kteří klávesnice k Macům vyrábějí, podsvícení přidávají.

Na rozdíl od konkurence Magic Keyboard neumí ani snadno přepínat mezi více zařízeními. Pokud tedy máte na stole iMac a MacBook (nebo třeba iPad) a chcete na všech psát s jednou klávesnicí, čeká vás někdy velice nepříjemné párování, které zdržuje. Naštěstí již není vždy nutné vyvolávat propojení přes Bluetooth, protože stačí propojit klávesnici s počítačem kabelem, ale to nefunguje u iPadu.

Apple tak víceméně jen představil stylovou bezdrátovou Bluetooth klávesnici ke svým počítačům, kterou mnozí proti konkurenci upřednostní jen kvůli tomu, že má logo Applu, ale žádné funkce navíc se nekonají. Za 2 990 korun se tak rozhodně nejedná o produkt, který by měl nutně každý majitel Macu mít. Pokud už klávesnici od Applu máte, pak můžete zůstat v klidu.

Nový trackpad je skvělý, ale…

To samé se úplně nedá říct o novém Magic Trackpadu 2. U něj je vidět největší krok vpřed a také si po zásluze vysloužil z představených novinek největší pozornost, ale prozatím má i on svá „ale“.

Zásadní změna je v rozměrech – nový trackpad je o téměř tři centimetry širší a z (téměř) čtverce je nyní obdélník. Díky tomu se nyní vejde na plochu trackpadu, kterou Apple netradičně udělal zářivě bílou, pohodlně celá ruka a maximálně pohodlně se dělají gesta i třeba se všemi pěti prsty.

Podobně podstatná je i změna uvnitř, související s „klikací“ plochou. Apple v novém trackpadu nemohl zapomenout na Force Touch, který začal představovat v MacBoocích, a nyní se tedy na tlak citlivý povrch dostává i do stolních Maců. Čtyři tlakové povrchy pod povrchem navíc zajistí, že klikat lze na Magic Trackpadu skutečně kdekoliv, takže se už nestane, že klikáte na kraji destičky a frustrovaně čekáte na reakci, která nepřichází.

Ač je Force Touch bezesporu nejvýraznější technologickou novinkou v Magic Trackpadu, musíme druhým dechem dodat, že to zatím rozhodně není věc, kvůli které by ho bylo nutné okamžitě koupit. Na rozdíl od iPhonu, kde se 3D Touch chytil u aplikací všeho druhu velice rychle, je na Macu implementace nových ovládacích prvků pomalejší, a tak zatím nemá Force Touch tolik využití.

Určitě se jedná o budoucnost, kdy budou mít takový trackpad všechny jablečné počítače, ale i v tomto případě mohou uživatelé bez výčitek zůstat u staršího trackpadu. Druhá generace totiž stojí závratných 3 990 korun, což mnozí raději přidají k nákupu nového počítače.

Upgrade není nutný hned

Pokud si ale nový stolní Mac skutečně kupujete, pak se na druhou stranu vyplatí si 1 600 korun přidat a vzít Magic Trackpad 2 místo jinak dodávané Magic Mouse 2. Ta totiž ve druhé generaci prodělala zdaleka nejméně změn, prakticky jen vyměnila tužkové baterie za vestavěný akumulátor, a tak pokud netoužíte po drátem dobíjené myši, která už má zajistit jen hladší klouzání po jakémkoliv povrchu, pak můžete Magic Mouse 2 rovnou přeskočit. Většina uživatelů je navíc nyní z MacBooků zvyklá na trackpad, který již běžně používají i u stolních počítačů.

Závěrem tak můžeme konstatovat, že nové Magic příslušenství přináší některé příjemné změny (navíc například další Lightning kabel do vaší sbírky, které se vždy hodí), ale rozhodně není nutné kupovat novou klávesnici nebo trackpad hned. S nastavenou cenovou politikou se mnohým vyplatí pořídit příslušenství až například s novým počítačem, protože nakoupit třeba k MacBooku, který jen občas připojujete k velkému monitoru, klávesnici a trackpad za sedm tisíc, může být zbytečné.

Foto: ipod.item-get.com
.