Zavřít reklamu

Robert Harmáček má za sebou bohatou jablečnou historii. Apple ho v osobní rovině vždy zajímal a před sedmi lety se pro něj dostal i do roviny pracovní. Dřívě spolupracoval s weby iPhone-eshop.cz a Thorncase.com a letos pak otevřel kamenný obchod v centru Prahy. Prodejnu pokřtěnou jménem Indaput jsme s Jablíčkářem navštívili a jejího majitele se zeptali, co to znamená podnikat v Česku skrze Apple.

Tak abychom to měli z krku – co to vlastně znamená Indaput?
Na začátku byla myšlenka otevřít opravdu hezký, designový obchod. Všechno, co tady už bylo, mi přišlo jako tak trochu bazar, kdežto my si chtěli oteřít něco „butikového“. Když jsem přemýšlel nad tím, kde se inspirovat, napadlo mě, že v Evropě si obecně spojujeme s dobrým designem Skandinávii nebo třeba Holandsko. Tak jsem se zkrátka podíval, jak se holandsky řekne V Jámě. Protože to je ulice, kde svůj obchod máme. Takže Indaput.

Proč vůbec takový projekt rozjíždět? Obchodů a e-shopů s Apple zbožím a službami je přece už spousta.
Víte, ono to nebylo tak, že bychom se rozhodli letos v létě. Nejde o impulzivní záležitost, v určité podobě fungujeme už sedm let. Začínali jsme celkem skromně v Holešovicích a po čase jsme se chtěli dostat víc do centra. Máme tedy už zákazníky, kteří nás znají, a teď jsme si akorát otevřeli hezký obchod v centru.

Otázka nejen ohledně vás, ale České republiky obecně – dá se ještě dnes uživit Applem? Není už v tomto smyslu trh saturovaný?
Člověk musí vždycky přijít s něčím jiným. S něčím novým. Uživit se určitě dá, ale musíte být kreativní. Nestačí jen domluvit si velkoobchodní partnery a čekat na úspěch. Jedině snad kdybyste měli obchod na skutečně exkluzivním místě, ale i tak to nemusí stačit.

A proč tomu tak je?
Na českém trhu se vždy jde hlavně po ceně. Vezměte si třeba servis. Na první pohled to u nás není levné. Lidi tak třeba půjdou jinam, ale tam dostanou neoriginální díly, které nevydrží, a ve výsledku je celá oprava vyjde ještě dráž než u nás. Přesto je pro spoustu lidí primární cena, a proto je mezi servisy nebo třeba e-shopy tak vysoká konkurence.

Když už zmiňujete e-shopy, nakolik je pro vás internetový prodej důležitý?
Naší prioritou je, aby hlavně fungoval náš kamenný obchod. Klíčový je pro nás zákaznický servis, protože na ten řada konkurentů často zapomíná. Proto máme na obchodě vždy technika. Ale samozřejmě je pro nás důležitý i e-shop, jelikož tak můžeme zasáhnout celou republiku a ne jen ty, kteří mají možnost k nám osobně přijít.

A co u vás vlastně na prodejně či v e-shopu uvidí?
Nabízíme například produkty firmy Case-Mate, Otterbox nebo iGrip. Nesoustředíme se přitom úplně na množství nabízených značek, raději si vybíráme hrstku prověřených firem a od nich pak odebíráme relativně hodně modelů. Například pro Case-Mate nebo Thorncase máme také oficiální zastoupení pro Českou republiku a Slovensko a jejich produkty dodáváme mimo jiné i do Alza.cz.

Zmínil jste Thorncase, jak se této české značce daří?
Je to asi ta nejunikátnější věc, kterou u nás v obchodě můžete najít. Jde o přírodní kryty na iPhone a iPad vyráběné v jižních Čechách. Dělají se z bambusu, ořechu a javoru a kromě výběru z řady designů je také možné si navrhnout a nechat vyrobit vlastní. Tato pouzdra jsou skutečně populární a očekáváme, že budou i do budoucna. Už máme v nabídce i verze pro iPhone 6 a 6 Plus.

Existuje hodně českých výrobců příslušenství?
Bohužel moc ne. Kromě právě Thorncase v součastnosti nevím o nikom, kdo by zde příslušenství pro Apple skutečně vyráběl. Někteří se tak možná tváří, ale ve skutečnosti pouze dovážejí levné věci z Číny.

A nebyla by vlastně taková cesta jednodušší i pro vás?
Ne. Je nám jasné, že český zákazník jde hodně po ceně, ale jednoduše nám nedává smysl na telefon za dvacet tisíc nasadit nekvalitní pouzdro za dvě stovky, které nevydrží měsíc používání. Neříkám přitom, že obchodníkům, kteří sem s třísetprocentní marží dovážejí zboží s Číny, nemohou profitovat. Lidé se jim zjevně vracejí, ale zkrátka to není cesta, kterou bychom se chtěli vydat.

Zamyslel jste se někdy nad tím, co by pro vás a potažmo pro celý trh znamenalo, kdyby Apple v Česku otevřel kamenný obchod?
Myslím si, že jde o otázku několika let, jestli tedy vůbec. Z ekonomického pohledu je středoevropský trh pro Apple zjevně úplně minimálně zajímavý. Dokonce i Polsko, od kterého bychom možná očekávali víc, není úplně dobrý trh. Když si vezmeme například nabídku Case-Mate, je u našich severních sousedů daleko menší než u nás. K tomu si vezměte, že ani v Rakousku nebo Maďarsku Apple Store zatím není. Proto si myslím, že ani u nás kamenný obchod nebude a i kdyby byl, pro nás jedině dobře.

Skutečně? Byla by to přece obrovská konkurence.
To ano, ale zároveň by nesmírně stouplo povědomí o brandu.

Jak to myslíte?
Oficiální obchod by byl pro Apple produkty tou nejlepší vizitkou. V současnosti je totiž problém zejména s operátory, a to jak s prezentací například iPhonu, tak s cenovou politikou. Všichni se teď tváří, že po zavedení „neomezených“ tarifů mají vystaráno, ale pořád se nabízí srovnání se Západem. Tam najdete podobné služby, daleko lepší pokrytí, ale přitom kvůli tomu nemuseli rušit dotované telefony.

A co váš byznys, pokud by na Apple Store skutečně došlo?
Jsem si jistý, že by tu stále zůstal prostor pro určitý druh zboží a služeb, které sám Apple nenabídne. Ale vůbec, jsou to pořád jenom kdyby.

Více informací o obchodu Indaput najdete na webu www.indaput.cz.

.