Zavřít reklamu

Jak jste si mohli všimnout už při Keynote k WWDC22, Apple zmiňoval, že součástí jeho iOS 16 bude plná podpora standardu Matter. Nyní zde už iOS 16 máme, ale Matter má přijít až na podzim či do konce roku. Není to však chyba Applu, protože samotný standard se teprve ladí. 

Bylo tomu 18. prosince roku 2019, kdy byl tento standard oficiálně oznámený, a který vzešel z původního Project Connected Home over IP, tedy zkráceně CHIP. Myšlenku ale zachovává. Mělo by se totiž jednat o standard pro konektivitu domácí automatizace bez licenčních poplatků. Chce tedy snížit fragmentaci mezi různými dodavateli a dosáhnout interoperability mezi zařízeními pro chytrou domácnost a platformami internetu věcí (IoT) od různých poskytovatelů a napříč platformami, takže především iOS i Androidem. Zjednodušeně řečeno má umožnit komunikaci zařízení inteligentní domácnosti, mobilních aplikací a cloudových služeb a definovat specifickou sadu síťových technologií založených na protokolu IP pro certifikaci zařízení.

Největší světoví výrobci a jeden standard 

Je to sice svým ohledem konkurence pro HomeKit, ale sám Apple patří mezi jednu z předních společností, která se o prosazení tohoto standardu snaží. Dále jde třeba o Amazon, Google, Comcast, Samsung ale třeba i společnosti jako IKEA, Huawei, Schneider a 200 dalších. Právě toto má hrát standardu do karet, protože bude široce podporován a není to projekt nějaké malé skupinky neznámých společností, ale podílejí se na něm ti největší technologičtí giganti. Původní termín pro spuštění celého projektu byl stanoven na rok 2022, takže ještě se dá doufat, že se to letos stihne.

Právě množství chytrých doplňků domácnosti mnoha výrobců trpí na to, že každé musíte používat s jinou aplikací s jinou funkčností. Produkty pak mezi sebou neumí komunikovat, na čemž vázne i vaše případná automatizace domácnosti, nehledě na to, zda někdo používá iPhony a jiný z rodiny zařízení s Androidem. Jste tak prakticky odkázáni na využívání produktů jednoho výrobce, i když ne samozřejmě vždy, protože některé podporují jak vlastní rozhraní, tak právě HomeKit. Není to ale podmínkou. První verze systému má pro svou komunikaci využívat zcela logicky síť Wi-Fi, nicméně počítá se i s tzv. Thread mesh, která pojede skrze Bluetooth LE.

Pozitivní je, že stejně jako Apple v iOS 16 přinese podporu standardu širokému portfoliu iPhonů, tak některá stávající zařízení se Matter naučí jen po aktualizaci jejich firmwaru. Typicky zařízení, která už v současné době pracují s Thread, Z-Wave nebo Zigbee, si budou rozumět i s Matter. Pokud si ale zrovna nějaké chytré vybavení své domácnosti vybíráte, měli byste si zjistit, jestli s Matter bude kompatibilní. Je také nutné počítat s tím, že i nadále bude třeba používat nějaké zařízení sloužící jako centrum domácnosti, tedy ideálně Apple TV nebo HomePod. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.