Zavřít reklamu

Jednou z největších předností operačních systémů od Applu je jejich zabezpečení a důraz na soukromí. Alespoň tak se prezentuje přímo Apple, kdy svým uživatelům slibuje maximální ochranu. Na druhou stranu pravdou je, že v těchto systémech najdeme řadu šikovných funkcí v podobě Sign in with Apple, App Tracking Transparency, iCloud+, blokování trackerů v Safari, bezpečného ukládání hesel a další. Například takový systém iOS je na tom navíc až tak dobře, že sám Apple nedokáže prolomit jeho ochranu.

O tom ostatně fanoušci Applu ví již od prosince roku 2015, kdy americký FBI požádal Apple o vyvinutí nástroje pro odemčení jakéhokoliv iPhonu bez znalosti hesla. Tehdy totiž policie zabavila iPhone 5C jednoho ze střelců, kteří se podíleli na teroristickém útoku, v kalifornském městě San Bernardino. Problém byl ale v tom, že se do telefonu neměli jak dostat a Apple odmítl vývoj takovéhoto nástroje. Podle vyjádření společnosti by vytvoření zadních vrátek vytvořilo řadu nepřívětivých příležitostí k prolomení ochrany, což by v praxi učinilo každý iPhone zranitelným. Apple proto odmítl.

Odemkne si Apple zadní vrátka do iPhonů?

Každopádně již před lety nás Apple utvrdil v tom, že soukromí svých uživatelů nebere na lehkou váhu. Tento incident tak posílil renomé celé společnosti s ohledem na soukromí. Jenže konal Apple správně? Pravdou totiž je, že nejde o zrovna dvakrát lehkou situaci. Na jedné straně totiž máme možnou pomoc s vyšetřováním trestného činu, na druhé možné ohrožení celého operačního systému iOS. Jak už jsme ale zmínili výše, cupertinský gigant v tomto zaujal pevnou pozici, kterou nezměnil. Ostatně zmiňované obavy jsou v tomto ohledu skutečně na místě. Pokud by totiž samotná firma disponovala možností odemknout doslova jakýkoliv iPhone, bez ohledu na sílu použitého hesla či nastavení biometrické autentizace (Face/Touch ID), skutečně by se tak odemkla možnost něco takového snadno zneužít. Stačila by jedna malá chyba a tyto možnosti by se mohly dostat do špatných rukou.

Právě proto je důležité, aby v systémech zadní vrátka nebyla. Jenže je v tom menší háček. Řada jablíčkářů si totiž stěžuje, že se k zavedení takzvaného backdooru tak i tak schyluje. Napovídá tomu zavedení CSAM ochrany. CSAM neboli Child sexual abuse material je materiál zachycující zneužívání dětí. Apple v loňském roce představil plány pro zavedení funkce, která má skenovat každou zprávu a porovnávat, zdali nezachycuje právě něco spojeného s touto tématikou. Stejně tak má docházet ke skenování snímků uložených na iCloudu (v aplikaci Fotky). Pokud by ve zprávách či fotkách našel systém sexuálně explicitní materiál u menších dětí, Apple by následně varoval rodiče v případě, kdyby se děti pokoušely materiál dále poslat. Tato funkce již běží ve Spojených státech.

apple sledování
Zavedení této ochrany vyvolalo silnou reakci jablíčkářů

Ochrana dětí, nebo porušení zásad?

Právě tato změna vyvolala žhavou diskuzi na téma bezpečí. Na první pohled se totiž něco podobného zdá být jako skvělá vychytávka, která může skutečně pomoct ohroženým dětem a včas zachytit případný problém. O skenování zmiňovaných fotografií se v tomto případě stará „vycvičený“ systém, jež dokáže detekovat zmiňovaný sexuálně explicitní obsah. Jenže co když někdo zneužije přímo tento systém? Pak se mu do rukou dostává silná zbraň pro perzekuci prakticky kohokoliv. V nejhorších případech by šlo o vhodný nástroj pro rozklad specifických skupin.

Apple každopádně argumentuje tím, že při této novince myslel maximálně na soukromí svých uživatelů. Proto se fotky neporovnávají v cloudu, nýbrž přímo na zařízení prostřednictvím zašifrovaných hashů. O to ale momentálně tolik nejde. Jak už bylo zmíněno výše, ačkoliv může být myšlenka správná, lze ji opět snadno zneužít. Je tedy možné, že za pár let soukromí už nebude takovou prioritou? Aktuálně můžeme jen doufat, že k něčemu takovému snad nikdy nedojde.

.