Zavřít reklamu

Ochrana soukromí a bezpečnost zákazníků je v dnešní době nesmírně důležitá. Nejlepší práci v tomto ohledu odvádí Apple, jenž ve svých systémech neustále přichází s novými funkcemi, pomocí kterých se uživatelé mohou cítit ještě bezpečněji. Pokud byste chtěli na vašem iPhonu získat lepší kontrolu nad soukromím, tak v tomto článku najdete celkově 5 tipů a triků, které vám s tímto pomohou. Vrhněme se přímo na věc.

Žádosti o sledování

Aplikace, které si nainstalujete, vás mohou různými způsoby sledovat. To znamená, že mohou získat určitá osobní data, která pak lze využít pro přesnější cílení reklam apod. Uživatelé z toho samozřejmě nebyli nadšeni, a tak Apple nedávno přišel s funkcí Žádosti o sledování. Díky této funkci zajistíte, že vás aplikace bez vašeho souhlasu nebudou schopny žádným způsobem sledovat. Žádost o sledování se vám zobrazí vždy po prvním spuštění nové aplikace, celkovou správu však provedete v Nastavení → Soukromí → Sledování, kde pomocí přepínačů u jednotlivých aplikací můžete sledování povolit nebo zakázat. Popřípadě zde můžete kompletně žádosti vypnout, čímž dojde k automatickému odepření sledování v aplikacích.

Správa polohových služeb

Některé aplikace a webové stránky vás mohou požádat o povolení sledování vaší polohy. Díky tomu jsou pak schopné zjistit, kde přesně se nacházíte, což je opět často využíváno k přesnějšímu cílení reklam. Dobrou zprávou je, že i v tomto případě můžete aplikacím a webovým stránkám přístup k vaší poloze odepřít. Učinit tak můžete opět po prvním spuštění aplikace či po přechodu na web. Kompletní správu však provedete v Nastavení → Soukromí → Polohové služby. Zde je možné polohové služby kompletně vypnout, popřípadě si můžete níže rozkliknout jednotlivé aplikace a správu polohy provádět individuálně, včetně nastavení přístupu pouze k přibližné poloze.

Nastavení práv aplikací

Když na iPhonu poprvé spustíte nějakou aplikaci, tak se vás prvně systém zeptá, zdali jí chcete povolit přístup k různým datům a čidlům. Zobrazit se může například dialogové okno, ve kterém můžete povolit nebo odepřít přístup k fotkám, kontaktům, fotoaparátu, mikrofonu, Bluetooth apod. Může se ale jednoduše stát, že svou volbu přehodnotíte, popřípadě byste si někdy mohli chtít práva aplikací zkontrolovat. To samozřejmě můžete, stačí přejít do Nastavení → Soukromí, kde si otevřete příslušné čidlo či typ dat, a poté v seznamu aplikací přístup povolte nebo odepřete.

Zpráva o soukromí v aplikacích

V předchozím odstavci jsem se zmínil o možnostech pro nastavení práv aplikací k přístupu k čidlům a datům. Pravdou ale je, že pokud vyloženě nezjistíte, že nějaká aplikace přistupuje k čidlům či datům, která vyloženě nechcete, tak se jinak o právech aplikací prakticky nedozvíte. To však platilo kdysi, jelikož nedávno přišel Apple s novým rozhraním Zpráva o soukromí v aplikacích. V tomto rozhraní si můžete jednoduše zkontrolovat, které aplikace přistupovaly v poslední době k určitým čidlům a datům, popřípadě jaké domény byly kontaktovány. Následně pak můžete přístupy jednoduše odebrat. Tohle rozhraní najdete v Nastavení → Soukromí → Zpráva o soukromí v aplikacích.

Správa odesílání analýz

iPhone, společně s ostatními Apple zařízeními, může na pozadí vývojářům odesílat různá data analýz. Všechna tato data jsou určená především k vylepšování aplikací a systému – kromě vývojářů se mohou odesílat také samotnému Applu. Pokud však z nějakého důvodu nevěříte, že je s daty nakládáno dobře, popřípadě pokud máte jakékoliv jiné podezření, tak můžete odesílání analýz deaktivovat. Toho docílíte tak, že přejdete do Nastavení → Soukromí → Analýza a vylepšování. Zde už jen stačí jednotlivé možnost pomocí přepínačů deaktivovat.

.