Zavřít reklamu

Kancelářský balíček Office pro iOS patří mezi nejpokročilejší software, který můžete na této platformě najít. Microsoft si dal skutečně záležet a vytvořil prakticky plnohodnotnou verzi aplikací Word, Excel a PowerPoint. Ovšem s jedním háčkem: pro editaci a vytváření dokumentů bylo zapotřebí předplatného Office 365, bez něj fungovaly aplikace pouze jako prohlížeč dokumentů. To ode dneška neplatí. Microsoft zcela změnil svou strategii a nabídl plnou funkcionalitu pro iPad i iPhone zcela zdarma. Tedy skoro.

S novou strategií souvisí i nedávno uzavřené partnerství s Dropboxem, který může fungovat jako alternativní úložiště (k OneDrive) pro dokumenty. Uživatelé díky tomu mohou stáhnout Office zcela zdarma a spravovat soubory na Dropoboxu a nemusí tak Microsoftu platit ani korunu. Pro redmondskou společnost je to obrat o 180 stupňů a zcela zapadá do vize Satya Nadelly, který razí mnohem otevřenější přístup vůči ostatním platformám, zatímco předchozí výkonný ředitel Steve Ballmer prosazoval především vlastní platformu Windows.

Microsoft tento krok nicméně nevnímá jako změnu strategie, nýbrž rozšíření té stávající. Poukazuje na webové aplikace, které také umožňují zdarma editovat dokumenty Office, ačkoliv v omezené míře a s desktopovým softwarem nesdílí celou paletu funkcí. Editace online se podle tiskového mluvčího Microsoftu pouze přesunula na mobilní platformy: „Přenášíme stejnou uživatelskou zkušenost, kterou poskytujeme online, do nativních aplikací na iOS a Androidu. Chceme zajistit, aby uživatelé mohli být produktivní na všech zařízeních, které vlastní.“

O čem však Microsoft nemluví, je jeho boj o relevanci Office. Společnost totiž čelí konkurenci hned na několika frontách. Google Docs jsou stále nejpopulárnějším nástrojem pro editaci dokumentů ve více lidech a svůj kancelářský balíček nabízí i Apple, na desktopu, mobilních zařízeních i na webu. Konkurenční řešení jsou navíc nabízeny zdarma a ačkoliv nedisponují tak velkou řadou funkcí jako Office, pro běžného uživatele jsou dostatečné a značně stěžují Microsoftu obhajobu měsíčního předplatného za službu Office 365 i jednorázové koupě balíku, který vychází jednou za několik let. Hrozba, že se uživatelé a posléze firmy bez Office jednou obejdou, je reálná a zpřístupněním editačních funkcí si chce Microsoft získat uživatele zpět.

Není ale všechno zlato, co se třpytí. Microsoft zdaleka nedává zdarma celý Office. V první řadě jsou editační funkce bez předplatného dostupné pouze běžným uživatelům, nikoliv firmám. Ti se pro plnohodnotný běh Wordu, Excelu a Powerpointu bez Office 365 neobejdou. Druhým háčkem je fakt, že se ve skutečnosti jedná o freemium model. Některé pokročilé, ale i klíčové funkce jsou k dispozici pouze s předplatným. Například u Wordu nelze ve verzi zdarma měnit orientaci stránky, používat sloupce nebo sledovat změny. V Excelu zase nelze přizpůsobit styly a rozložení kontingenční tabulky nebo přidávat vlastní barvy do obrazců. To ale převážné většině uživatelů nakonec vadit nemusí a mohou bez problému užívat skvělý kancelářský software zcela zdarma.

Bude zajímavé sledovat, jaký model zvolí Microsoft u nových Office pro Mac, které vyjdou v příštím roce. Apple svůj kancelářský balík iWork nabízí zdarma také pro Mac, a tak je tu pro Microsoft vysoká konkurence, byť jeho nástroje nabídnou pokročilejší funkce a zejména stoprocentní kompatibilitu s dokumenty vytvořených na Windows, což je obrovský problém právě u iWork. Microsoft již prozradil, že nabídne na Macu pro Word, Excel a PowerPoint určitou formu licencování a je jasné, že předplatit si Office 365 bude jedna z možností. Zda ale i na Macu vsadí Microsoft na freemium model, že minimálně základní funkce budou moci využívat zdarma všichni, zatím není jasné.

 Zdroj: The Verge

Příležitostný překladatel, hudebník a velký milovník jablečného železa.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Jak se ve Wordu vkládají pevné mezery? Nebo to Word na iOS neumí?

  Pokud vím, tak pevné mezery na iOS neumí dělat ani Word ani Pages. Na iPadu tím pádem můžeš na jakékoliv vážnější psaní textu zapomenout a iPad tedy v žádném případě nemůže nahradit stolní počítač nebo notebook – neumí pořádně ani takovou prkotinu jako je psaní textu. A to je dost ostuda za ty prachy.

  Ty chytráku, tak se podívej třeba na formát tohoto článku – písemnou práci v téhle podobě by ti ve škole omlátili o hlavu a obchodním partnerům bys s takovým dopisem byl pro smích. Umět psát správně naformátované dokumenty je základ a pokud to na zařízení za 20 tisíc nejde, tak pak je asi něco špatně.

  Ještě bych doplnil že na klasický NB či Mac je velkou konkurencí Libre Office či Open Office.

  To jo, ale je to uplne nekompatibilni treba v makrech ;-).

  Na to muzu jenom rict, ze na pasni poznamek nepotrebuju ani Office, ani konkurenci zadarmo ;-).
  Takze kdyz uz musim neco puzit, tak pracovne a to uz se pak tema specialnejsima funkcema celkem hemzi a kompatibilita v preukladani mezi verzema moc neni ani u MS, natoz v Open Office atp… :-(.

  Tak maximálně pro masochisty :-) To GUI je opravdu učebnicový případ, kudy ne. (tedy office 2011 mimo nového outlooku a onenotu je taky hrozný) Kompatibilita s office jen při troše složitějšího formátování (o makrech už nemluvím vůbec) hodně mizerná. O powerpointu nemluvím vůbec.

  Myslíte si, potřebují finanční pomoc, dáváme všechny druhy úvěrů spolupracovat subjekty a jednotlivci, kteří potřebují půjčku s minimální úrokovou sazbou.

  Jsme dynamicky se rozvíjející společnost, jež poskytují finanční pomoc. služby poskytované patří; Xmas úvěr, refinancovat, domácí zlepšení, investiční úvěr, auto úvěry, konsolidaci dluhu, úvěrové linie, podnikatelské úvěry, osobní půjčky, auto úvěr, auto úvěr.

  V případě zájmu o našich spolehlivých výpůjční služby, kontaktujte nás prostřednictvím e-mailu na více informací, jak budu rád, že si věrnou službu.

  Kontakt Jméno: Heinrich Jesse
  Kontakt E-mail: jesseserv01@gmail.com

celý text

Čtěte více.