Zavřít reklamu

Společnost Microsoft uvedla na trh spolu s Windows 11 i novou verzi „fyzické“ sady Office určené pro všechny ty, kteří nechtějí využívat předplatné Microsoft 365. Je samozřejmě dostupná i na platformu macOS. Office 2021 je tak nástupcem sady z roku 2019 a přináší mnohé nové funkce a vylepšení. Podle pandemického trendu se zaměřuje především na spolupráci. 

Spoluautorské dokumenty a komentáře 

Word, Excel a PowerPoint dostaly funkci spoluautorství. V reálném čase tak na jednom dokumentu můžete pracovat se svými kolegy, přičemž je zde integrována i funkce upozornění nad změnami. V případě Excelu a PowerPointu jsou pak zdokonaleny komentáře, takže nově budete mít lepší kontrolu nad jejich odesláním ale i vyřešením. V rámci týmové spolupráce v těchto dvou titulech i vidíte, kdo je do něho aktivně přihlášen.

Je znát, že Microsoft chce, abyste i u své off-line verze kancelářského balíku byli vlastně on-line. Vyjma spolupráce na dokumentech, které bez připojení k internetu samozřejmě v reálném čase nefunguje, umožňují novinky i nahrání dokumentů na OneDrive. Tímto krokem totiž zajistíte, že se budou provedené změny v dokumentech automaticky ukládat na cloud, takže byste o svou práci neměli za žádných okolností přijít. Platí to pro celé trio aplikací – Word, Excel a PowerPoint.

Nejvíce novinek je v Excelu 

V rámci tabulek přibyly nejen novinky týkající se spolupráce, ale i samotné funkce. Mezi ty patří např. XLOOKUP sloužící k vyhledávání obsahu v tabulce nebo řádcích. Vyhledáte si zde tak cenu náhradního dílu automobilu podle čísla, najdete zaměstnance podle ID apod. Pak jsou zde další vzorce (FILTER, SORT, SortBy, UNIQUE, SEQUENCE a RANDARRAY), které vám urychlí různé výpočty. Jedná se o tzv. Dynamická pole.

Funkce LET zase přiřazuje názvy výsledkům výpočtů, což umožňuje ukládání mezilehlých výpočtů, hodnot nebo definování jmen do vzorce. Funkce XMATCH naopak vyhledá zadanou položku v poli nebo daném rozsahu buněk a poté vám vrátí její polohu. Zajímavé je i Okno sledování, které usnadňuje kontrolu výpočtu vzorců a výsledků ve velkých listech.

Word a PowerPoint 

Vyjma již řečené spolupráce toho pak ve Wordu příliš nenajdete. Jedná se totiž jen o rozšířené barevné palety podkladů, které by měly být více příjemné pro vaše oči a poté zdokonalené předčítání obsahu. To má být zejména plynulejší a na výběr je k dispozici více hlasů. V PowerPointu nově můžete používat animace Opakování nebo Přetočení pro rukou psané texty. Nechybí ani přesné určení doby jejich přehrávání. Celou prezentaci je pak možné uložit jako animovaný soubor GIF a sdílet jej třeba na sociální sítě. 

Celé kvarteto aplikací, tedy spolu s Outlookem, pak také prošlo drobnou vizuální aktualizací. Samozřejmě nechybí ani navýšení výkonu, rychlosti a stability jednotlivých titulů. Všechny aplikace také nově podporují ukládání obrázků, grafů a další grafiky ve formátu SVG. Microsoft Office 2021 pro domácnosti a studenty vás vyjde na 3 990 Kč, verze pro podnikatele pak na 6 990 Kč (výhoda je v právech využívání aplikací pro komerční účely). 

Novou sadu Microsoft Office 2021 koupíte třeba na Alze.

.