Zavřít reklamu

Operační systém Windows 10 byl představen již v říjnu roku 2014, na prvních počítačích pak běžel od půli roku 2015. Bylo to tedy celých 6 let, během kterých Microsoft ladil jeho nástupce. Ten nese označení Windows 11 a v mnohém se podobá právě macOS Applu. Ta zásadní novinka, která však může postavit trh vzhůru nohama, ale není v podobě systému. A bát by se jí mohl nejen Apple. 

Nový operační systém obsahuje řadu prvků inspirovaných macOS, jako je centrovaný Dock, zaoblené rohy pro okna a další. Novinkou je i rozložení oken „Snap“, které naopak vypadá spíše jako režim více oken v iPadOS. Toto všechno jsou ale spíše věci týkající se designu, které sice na oko vypadají pěkně, revoluční ale rozhodně nejsou.

windows_11_screeny1

Distribuce bez provize je opravdu reálná 

Tím nejzásadnějším, co Windows 11 přinese, je bezesporu Windows 11 Store. Microsoft totiž umožní, že i v něm distribuované aplikace a hry budou moci obsahovat vlastní obchod, v němž pokud uživatel nakoupí, půjde z takové transakce plných 100 % vývojáři. A to rozhodně není voda na mlýn Applu, který se tomuto kroku brání zuby nehty.

Microsoft tedy doslova tne do živého, protože soudní kauza Epic Games vs. Apple ještě neskončila a čeká se na vyjádření soudu. U toho se Apple oháněl mnohými argumenty, proč právě toto ve svých obchodech nedovoluje. Microsoft přitom už na jaře snížil svou provizi za distribuci obsahu skrze jeho obchod z 15 na 12 %. A aby toho nebylo málo, tak v rámci Windows 11 nabídne i obchod s aplikacemi pro Android.

Tohle opravdu Apple nechtěl a jde tak o poměrně zásadní ránu od jeho konkurence, která ukazuje, že se toho nebojí a že když se chce, tak to jde. Dá se tedy také očekávat, že Microsoft nyní bude všemi antimonopolními úřady brán jako příklad. Dost možná to ale od něho byl i alibistický krok, kterým se společnost snaží předejít případným vyšetřováním.

Podívejte se, jak Windows 11 vypadá:

Ať tak či onak, je to vlastně jedno. Microsoft je totiž v tomto klání vítěz – pro úřady, pro vývojáře i pro uživatele. Poslední řečení totiž jednoznačně ušetří, protože určité procento jejich peněz se tak nebude muset odvádět jen za distribuci obsahu, a o to bude ten levnější. Apple nicméně nebude jediný, který bude naříkat. Prakticky stejně na tom mohou být všechny distribuční platformy jakéhokoli obsahu, Steam nevyjímaje.

Už na podzim 

Microsoft uvádí, že beta testovací období začne do konce června, vydán pro širokou veřejnost bude systém na podzim roku 2021. Každý, kdo vlastní Windows 10, bude moci upgradovat na Windows 11 zdarma, pokud jeho počítač splňuje minimální požadavky. Microsoft se tak macOS podobá nejen ve vzhledu, ale i smyslu distribuce. Na druhou stranu velké aktualizace nevydává každý rok, čímž by se mohl naopak inspirovat Apple, který sice nová pořadová čísla představuje, novinek ale obsahují pomálu. 

.