Zavřít reklamu

Operační systém Windows 10 byl představen již v říjnu roku 2014, na prvních počítačích pak běžel od půli roku 2015. Bylo to tedy celých 6 let, během kterých Microsoft ladil jeho nástupce. Ten nese označení Windows 11 a v mnohém se podobá právě macOS Applu. Ta zásadní novinka, která však může postavit trh vzhůru nohama, ale není v podobě systému. A bát by se jí mohl nejen Apple. 

Nový operační systém obsahuje řadu prvků inspirovaných macOS, jako je centrovaný Dock, zaoblené rohy pro okna a další. Novinkou je i rozložení oken „Snap“, které naopak vypadá spíše jako režim více oken v iPadOS. Toto všechno jsou ale spíše věci týkající se designu, které sice na oko vypadají pěkně, revoluční ale rozhodně nejsou.

windows_11_screeny1

Distribuce bez provize je opravdu reálná 

Tím nejzásadnějším, co Windows 11 přinese, je bezesporu Windows 11 Store. Microsoft totiž umožní, že i v něm distribuované aplikace a hry budou moci obsahovat vlastní obchod, v němž pokud uživatel nakoupí, půjde z takové transakce plných 100 % vývojáři. A to rozhodně není voda na mlýn Applu, který se tomuto kroku brání zuby nehty.

Microsoft tedy doslova tne do živého, protože soudní kauza Epic Games vs. Apple ještě neskončila a čeká se na vyjádření soudu. U toho se Apple oháněl mnohými argumenty, proč právě toto ve svých obchodech nedovoluje. Microsoft přitom už na jaře snížil svou provizi za distribuci obsahu skrze jeho obchod z 15 na 12 %. A aby toho nebylo málo, tak v rámci Windows 11 nabídne i obchod s aplikacemi pro Android.

Tohle opravdu Apple nechtěl a jde tak o poměrně zásadní ránu od jeho konkurence, která ukazuje, že se toho nebojí a že když se chce, tak to jde. Dá se tedy také očekávat, že Microsoft nyní bude všemi antimonopolními úřady brán jako příklad. Dost možná to ale od něho byl i alibistický krok, kterým se společnost snaží předejít případným vyšetřováním.

Podívejte se, jak Windows 11 vypadá:

Ať tak či onak, je to vlastně jedno. Microsoft je totiž v tomto klání vítěz – pro úřady, pro vývojáře i pro uživatele. Poslední řečení totiž jednoznačně ušetří, protože určité procento jejich peněz se tak nebude muset odvádět jen za distribuci obsahu, a o to bude ten levnější. Apple nicméně nebude jediný, který bude naříkat. Prakticky stejně na tom mohou být všechny distribuční platformy jakéhokoli obsahu, Steam nevyjímaje.

Už na podzim 

Microsoft uvádí, že beta testovací období začne do konce června, vydán pro širokou veřejnost bude systém na podzim roku 2021. Každý, kdo vlastní Windows 10, bude moci upgradovat na Windows 11 zdarma, pokud jeho počítač splňuje minimální požadavky. Microsoft se tak macOS podobá nejen ve vzhledu, ale i smyslu distribuce. Na druhou stranu velké aktualizace nevydává každý rok, čímž by se mohl naopak inspirovat Apple, který sice nová pořadová čísla představuje, novinek ale obsahují pomálu. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Pekny clanek, Windows 11 bude velice zajimavej systemek… :-)))

  Odzkoušeno. Byl jsem moc spokojený. Až na to TPM. To jsem musel obejít. Jelikož jsem nechtěl instalovat na novy počítač. Starý dual core, 6 gb rám, 120ssd Samsung. Staré grafiky ktere windows10 ani nepřijal….a to ani s instalačním cd. Windows 11 si stáhnul drivery sám. Napojeno 5 monitorů. VGA maticna deska, PCI 16 2 x hvi a druhá pci4 přes redukci 2 x hdmi. A systém startuje do 15-20 sekund a všechny monitory kalibrované automaticky. Podle mne, konečně se pochlapili a možná bude Windows jak má být.

  Totální nesmysl. Je hodně, hodně naivní si myslet, že vývojářům jde o cenu pro koncového uživatele. Jde jím jen o to, si těch 30% co platí Applu nechat pro sebe. Ono ale nic není zadarmo. Nevidím důvod proč chce někdo udělat z Applu Google popřípadě Microsoft. Pokud mi nevyhovuje dany produkt nebo platforma, tak ho prostě nepoužívám a hledám u konkurence.

  Z pohledu vývojáře je to celkem zásadní. Vydal jsem aplikaci na googlu, kde jednorázově zaplatíte $25 a můžete publikovat. Apple chce $99/ročně což je celkem rozdíl, plus těch 30% z prodeje. Indie developer potom má dost svázané ruce.

  Souhlasím. Cena pro koncáky se nezmění. Navíc to platí pouze u aplikací, u her ne a na Xboxu se k tomu MS ani nechystá. A proč to udělal u Windows Storu? Protože ho absolutně nikdo nepoužívá:D

  Pokud by se někdo měl bát novýho systému, tak spíš Intel. Jestli Windows 11 běžící na ARM nebudou průšvih, zvládnou třeba v nějaké rozumné emulaci běh x86 programů a budou přinášet výhody v podobě třeba běhu Android programů, může to vyvolat výraznější odklon od procesorů x86, respektive x64, což by byla revoluce v oblasti PC.

  Proč by se měl bát někdo Microsoftu? Maximálně ty jen ty ovce, co vyrábí data, která MS zpeněžuje v reklamě, protože to je hlavní činnost Windows…nějaký app store je věcí minoritní, jen pro senzacechtivé články na úrovní bulváru :) Chápu, body za čtení se počítají….

celý text

Čtěte více.