Zavřít reklamu

Internet Explorer od Microsoftu lze zcela bez okolků považovat za nejproslulejší desktopový prohlížeč. Už před pár lety jej ale nahradil modernějším Edge, který byl až do teď výsadou Windows 10. Nyní však Microsoft vydává svůj nativní browser také pro macOS.

Přípravu Edge pro desktopový operační systém od Applu oznámila redmondská firma během své vývojářské konference Build na začátku května. Krátce na to se prohlížeč objevil na stránkách Microsoftu, odkud byl záhy stažen. Oficiálně dostupný pro veřejnost je tedy až nyní, přičemž každý zájemce si může Edge ve verzi pro Mac stáhnout se stránek Microsoft Edge Insider.

Edge pro macOS by měl nabídnout vesměs stejnou funkcionalitu jako na Windows. Microsoft nicméně dodává, že jej mírně upravil tak, aby byl optimalizovaný pro Apple uživatele a nabízel pro ně co možná nejlepší uživatelský zážitek. Vyzdvihované změny vesměs znamenají mírně přepracované uživatelské rozhraní, kdy dochází k jakémusi prolnutí designového jazyka Microsoftu a macOS. Konkrétně se tak liší například písma, klasové zkratky či menu.

Nutno podotknout, že se v současné době jedná o testovací verzi. Microsoft tak všechny uživatele vyzývá k zasílání zpětné vazby, na základě které bude prohlížeč upravovat a vylepšovat. V budoucích verzích chce například přidat i podporu pro Touch Bar v podobě užitečných, kontextových funkcí. Podporovaná budou i gesta provedená za pomoci trackpadu.

Ještě důležitější je nicméně fakt, že Edge pro macOS je postavený na open-source projektu Chromium, tudíž má společný základ s Google Chrome a řadou dalších prohlížečů, mezi než se řadí například Opera nebo Vivaldi. Velkou výhodou společně platformy je mimo jiné také to, že Edge podporuje doplňky pro Chrome.

Jestliže si chcete Microsoft Edge pro Mac vyzkoušet, musíte mít nainstalovaný macOS 10.12 nebo novější. Po instalaci a prvním spuštění je možné importovat veškeré záložky, hesla a historii ze Safari nebo Google Chrome.

microsoft edge

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.