Zavřít reklamu
iWant

Poptávka po iPhonu XR je slabší, než se čekalo. Nejslavnější Apple analytik snižuje své odhady prodejů

iWant

Co se prodejů týče, začíná být letošní iPhone XR čím dál kontroverznější. Apple ho opakovaně prohlašuje za nejlépe prodávaný model vůbec, výrobní partneři Applu zaznamenali v uplynulém měsíci výrazný růst příjmů. Zároveň se ale objevují i četné zprávy hovořící o znepokojivě slabé poptávce po tomto modelu.

Nejnovější zprávy tohoto charakteru pocházejí dokonce z jednoho z nejrespektovanějších zdrojů: od renomovaného analytika Ming-Chi Kua. Ten ve své zprávě, kterou zveřejnil server MacRumors, výslovně uvedl, že poptávka po iPhonu XR nenaplnila původní očekávání. Jako výsledek nevalné poptávky Kuo předpovídá, že by Apple v průběhu prvního kvartálu roku 2019 mohl prodat 38 až 42 milionů kusů tohoto modelu. Původní předpoklad ale činil 47 – 52 milionů.

Jak je to s prodeji ostatních modelů iPhonů? Co se iPhonu XS týče, je realita ve shodě s očekáváním. Některé zprávy hovoří o tom, že loňské modely – jako například iPhon 8 – se prodávají lépe, než se původně očekávalo, Kuo ale podle svých vlastních slov nevěří, že by tyto prodeje dostatečně vykompenzovaly slabou poptávku po iPhonu XR. Kuo ale zároveň tvrdí, že by příjem Applu z prodeje iPhonů mohl meziročně vzrůst díky modelu XS. V rámci posledního vyhlašování svých finančních výsledků Apple uvedl, že příjem z jeho smartphonů vzrostl o 29 %, i když meziroční prodeje stagnují.

Zprávy analytiků mají často také vliv na akcie Applu. Jejich cena se v současné chvíli pohybuje okolo 165 dolarů a je na svém ročním minimu.