Zavřít reklamu

V pondělí 20. srpna 2012 se Apple stal společností s nejvyšší tržní hodnotou v historii. S 623,5 miliardami dolarů amerických překonal rekord Microsoftu, který byl v roce 1999 ceněn na 618,9 miliard dolarů. Přepočteno na akcie, jeden kus AAPL měl hodnotu 665,15 dolarů (zhruba 13 220 Kč). Do jakých výšin Apple vyroste?

Brian White z Topeka Capital Markets sdělil v poznámce určené investorům, že předešlé společnosti s hodnotou přesahující 500 miliard dolarů měly ve své době dominantní postavení na trhu, kdežto podíl Applu na trzích, ve kterých je zainteresován, není rozhodně většinový, což mu dává velký potenciál k budoucímu růstu.

„Například Microsoft držel ve své největší slávě 90% podíl na trhu s operačními systémy pro počítače. Intel zase vyráběl 80 % všech prodaných procesorů a Cisco se svými 70% podílem dominovalo v síťových prvcích,“ napsal White. „Naproti tomu IDC odhaduje, že Apple tvoří pouze 4,7 % trhu s počítači (první kvartál 2012) a 64,4 % na trhu s mobilními telefony (druhý kvartál 2012).“

Již v červnu letošního roku White předpověděl, že hranice 500 miliard dolarů nebude pro Apple poslední metou. Někteří investoři se naopak domnívali, že tato suma tvoří jakousi bariéru, nad kterou se akcie jedné společnosti nemohou dlouhodobě udržet. Nad půl bilionu dolarů se dostalo pouze pět amerických společností – Cisco Systems, Exxon-Mobile, General Electric, Intel a Microsoft.

Všechny zmíněné společností vykazovaly poměr P/E přes 60, kdežto P/E Applu v současnosti ukazuje hodnotu 15,4. Jednodušeji řečeno, s rostoucím ukazatelem P/E klesá očekávaná návratnost akcií. Pokud tedy momentálně zakoupíte akcie Applu, s velkou pravděpodobností ještě porostou a vy při včasném prodeji vyděláte.

White se domnívá, s novými produkty jako šestá generace iPhonu, „iPad mini” nebo nový televizní set, dosáhne Apple na magický jeden bilion dolarů. K tomu připočtěme prodej iPhonů přes největšího operátora na světě – China Mobile. Dvanáctiměsíční odhad Topeka Capital Markets se pohybuje na 1 111 dolarech za akcii AAPL. Další odhad hovoří, že v kalendářním roce 2013 vygeneruje Apple nejvyšší čistý zisk akciové společnosti vůbec.

Pozn. redakce: U nejvyšší hodnoty Microsoftu není započítána inflace, tudíž se konečná čísla mohou lišit. Nicméně i na surových číslech lze vidět mohutný vzestup Applu.

Zdroj: AppleInsider.com
.