Zavřít reklamu
iWant

Z Alabamy do Cupertina: cesta Tima Cooka aneb jak dovedl Apple k hodnotě jednoho bilionu dolarů

iWant

Tim Cook se do čela Applu postavil v srpnu roku 2011. Po svém předchůdci, příteli a mentorovi Stevu Jobsovi, zdědil obrovské a prosperující technologické impérium. Cook měl a dodnes má své četné odpůrce a kritiky, kteří nevěřili, že by byl schopný Apple úspěšně vést. Navzdory pochybovačným hlasům se ale Cookovi podařilo Apple dovést až k magické hranici hodnoty jednoho bilionu dolarů. Jak vypadala jeho cesta?

Tim Cook se narodil jako Timothy Donald Cook v alabamském Mobile v listopadu roku 1960. Vyrůstal v nedalekém Robertsdale, kde také navštěvoval střední školu. V roce 1982 Cook absolvoval alabamskou Auburn University s inženýrským diplomem a ještě tentýž rok nastoupil do firmy IBM v tehdy nové PC divizi. V roce 1996 potkala Cooka diagnóza roztroušené sklerózy. Ta se sice později ukázala jako mylná, Cook ale dodnes uvádí, že tento okamžik změnil jeho pohled na svět. Pustil se do podporování charity a pro dobrou věc také pořádal cyklistické závody.

Po svém odchodu z IBM přešel Cook do společnosti s názvem Intelligent Electronics, kde pracoval jako hlavní provozní ředitel. V roce 1997 byl viceprezidentem firemních materiálů ve společnosti Compaq. Tou dobou se do Applu vrátil Steve Jobs, který si zde doslova vyjednal opětovný nástup do pozice generálního ředitele. Jobs v Cookovi rozpoznal velký potenciál a obsadil ho do role hlavního provozního viceprezidenta:“Intuice mi říkala, že připojit se k Applu byla příležitost, která se naskytne jen jednou za život, příležitost pracovat pro kreativního génia, a být v týmu, který by mohl vzkřísit skvělou americkou firmu,“ říká.

Fotografie z Cookova života:

Jednou z prvních věcí, které musel Cook udělat, bylo ukončení provozu vlastních továren a skladů a jejich nahrazení smluvními výrobci – cílem měla být objemnější výroba a rychlejší dodávky. V roce 2005 začíná Cook provádět investice, které připraví půdu budoucnosti Applu, včetně uzavírání dohod s výrobci flash pamětí, které později tvořily jednu ze základních komponent iPhonu a iPadu. Cook se svou prací čím dál výrazněji podílel na růstu společnosti a jeho vliv postupně rostl. Začal být proslulý svým nemilosrdným, neúprosným stylem pokládání otázek nebo svým pořádáním dlouhých porad, které často trvaly několik hodin, dokud se na nich něco nevyřešilo. Legendárním se stalo i jeho zasílání e-mailů v kteroukoliv denní dobu – a očekávání odpovědí.

V roce 2007 Apple představil svůj revoluční první iPhone. V témže roce se Cook stal hlavním provozním ředitelem. Začal se více objevovat na veřejnosti a setkával se s vedoucími pracovníky, klienty, partnery i investory. V roce 2009 byl Cook jmenován dočasným generálním ředitelem Applu. V témže roce rovněž nabídl Jobsovi, že mu daruje část svých jater – oba měli totožnou krevní skupinu. „Nikdy ti nedovolím tohle udělat. Nikdy,“ reagoval tehdy Jobs. V lednu roku 2011 se Cook do role dočasného CEO společnosti opět vrací, po Jobsově smrti v říjnu téhož roku nechává všechny vlajky v sídle společnosti spustit na půl žerdi.

Stanout na Jobsově místě určitě pro Cooka nebylo ničím jednoduchým. Jobs byl veřejností považován za jednoho z nejlepší ředitelů v historii, a řada laiků i odborníků pochybovala, že Cook dokáže po Jobsovi převzít kormidlo správně. Cook se snažil řadu tradic, které zavedl Jobs, uchovat – patří mezi ně vystupování velkých rockových hvězd na akcích společnosti nebo slavná „One More Thing“ coby součást produktových Keynotes.

V současné chvíli činí tržní hodnota společnosti Apple bilion dolarů. Cupertinská společnost se tak stala první americkou firmou, které se podařilo tohoto milníku dosáhnout. V roce 2011 činila tržní hodnota Applu 330 miliard.

Zdroj: Business Insider