Zavřít reklamu

Součástí operačního systému macOS je mimo jiné také funkce Mission Control, která vám dokáže usnadnit, urychlit a zefektivnit práci s vaším jablečným počítačem. V dnešním článku vám představíme pět tipů a triků pro ještě lepší ovládání Mission Control.

Nastavení zkratky pro Mission Control

Ve výchozím nastavení slouží k aktivaci Mission Control klávesová zkratka Control + šipka nahoru. Pokud vám tato zkratka z jakýchkoliv důvodů nevyhovuje, můžete si ji snadno změnit. V levém horním rohu obrazovky vašeho Macu klikněte na  menu -> Předvolby systému -> Mission Control. V sekci Klávesové zkratky a myš poté stačí už jen navolit vámi požadovanou zkratku.

Přidání nové plochy

Rozvržení pracovního prostoru vašeho Macu do několika různých ploch je velmi praktické. Na jedné ploše můžete mít například spuštěný webový prohlížeč s konkrétními stránkami, další plochu můžete využít pro práci v jiných webových stránkách, na jiných plochách můžete mít otevřené specifické aplikace. Pokud chcete přidat novou prázdnou plochu, aktivujte nejprve Mission Control. Zobrazí se vám lišta s náhledy aktuálně dostupných ploch, ke kterým přidáte novou plochu jednoduše kliknutím na tlačítko „+“ na pravé straně této lišty.

Split View v Mission Control

Split View je užitečná funkce, která vám umožní pracovat na Macu ve dvou oknech vybraných aplikací vedle sebe. Aplikace můžete do režimu Split View uspořádat přímo v Mission Control. Spusťte Mission Control, aby se v horní části obrazovky vašeho Macu zobrazily náhledy dostupných ploch, a postupně spusťte také požadované aplikace. Dlouze stiskněte náhled jedné z aplikací, kterou chcete zobrazit ve Split View, a přetáhněte jej na vybranou plochu. Poté dlouze klikněte na náhled druhé aplikace a přetáhněte jej na stejnou plochu – ikonku pustíte ve chvíli, kdy se náhled první aplikace posune ke straně.

Přiřazení aplikací z Docku do ploch

Aplikace, jejichž ikonky se nachází v Docku ve spodní části obrazovky vašeho Macu, můžete také rychle a snadno přiřadit ke konkrétním plochám v Mission Control. Jak na to? Aktivujte plochu, ke které chcete přiřadit vybranou aplikaci. Poté pravým tlačítkem myši klikněte na ikonku dané aplikace v Docku, v menu zvolte Volby a v sekci Cíl přiřazení zvolte Tato plocha.

Rychlé náhledy ploch

Pokud v zobrazení Mission Control kliknete na liště v horní části obrazovky na vybranou plochu, dojde k její aktivaci. Pokud ale na náhled plochy na liště klikněte levým tlačítkem myši při současném držení klávesy Option (Alt), zobrazí se vám zvětšený náhled této plochy, aniž byste museli opouštět režim Mission Control.

.