Zavřít reklamu

Ve světě chytrých telefonů dominují dva operační systémy. Samozřejmě se jedná o námi blízký iOS, který je ale ve srovnání s konkurenčním Androidem od Googlu vcelku drobeček. Podle dostupných dat z portálu Statista měl Apple podíl na trhu s mobilními operačními systémy jen něco přes 1/4, zatímco Android běží na téměř 3/4 zařízení. V tomto směru je ale důležité slovíčko téměř, jelikož dodnes můžeme narazit na další systémy, o kterých dost možná ani nevíte, avšak někteří na ně nedají dopustit.

Aby toho nebylo málo, tak se na trh zřejmě podívá zcela nový operační systém s relativně velký potenciálem. Indický ministr totiž oznámil, že druhá nejlidnatější země světa má ambice vytvořit vlastní OS, který by ve finále mohl konkurovat Androidu nebo iOS. Ačkoliv to prozatím vypadá tak, že Android nemá sebemenší konkurenci, snahy pro jeho potlačení tady jsou a pravděpodobně jen tak nezmizí. Z hlediska jejich úspěšnosti už to ale tak růžové není.

Méně známé operační systémy mobilního světa

Pojďme se už ale podívat na ostatní operační systémy mobilního světa, které mají minimální podíl na celkovém trhu. V první řadě si zde můžeme zmínit například Windows Phone či BlackBerry OS. Bohužel oba z nich už nejsou podporovány a nijak se tedy nebudou nadále rozvíjet, což je ve finále škoda. Například takový Windows Phone byl svého času velice oblíbený mezi fanoušky a nabízel poměrně zajímavé a jednoduché prostředí. Bohužel v té době neměli uživatelé o něco podobného zájem a k příslušným změnám byli spíše skeptičtí, což dovedlo systém do záhuby.

Dalším zajímavým hráčem je KaiOS, který je založený na Linuxovém jádru a vychází z již ukončeného operačního systému Firefox OS. Vůbec poprvé se na trh podíval v roce 2017 a stojí za něm americká firma sídlící v Kalifornii. Primárním rozdílem však je, že KaiOS cílí na tlačítkové telefony. I přesto ale nabízí řadu zajímavých funkcí. Dokáže si totiž poradit s vytvořením Wi-Fi hotspotu, lokalizací za pomoci GPS, stahováním aplikací a podobně. V roce 2018 do systému investoval dokonce i Google, a to ve výši 22 milionů dolarů. Jeho podíl na trhu činil v prosinci 2020 pouhých 0,13 %.

PureOS systém
PureOS

Určitě také nesmíme zapomenout zmínit poměrně zajímavý kousek s názvem PureOS. Jedná se o distribuci systému GNU/Linux, založené na linuxové distribuci Debian. Za tímto systémem stojí firma Purism, která vyrábí notebooky a telefony s maximálním soustředěním na soukromí uživatele a jeho zabezpečení. K těmto zařízením dokonce vyjádřil sympatie i celosvětově známý whistleblower Edward Snowden. Bohužel zastoupení PureOS je na trhu samozřejmě minimální, za to na druhou stranu nabízí poměrně zajímavé řešení, a to jak v desktopové, tak i v mobilní verzi.

Mají tyto systémy potenciál?

Samozřejmě méně známých systémů jsou desítky, avšak jsou kompletně zastíněny zmiňovaným Androidem a iOS, které společně tvoří téměř celý trh. Nabízí se ale otázka, kterou jsme si lehce otevřeli už výše. Mají vůbec tyto systémy nějakou šanci proti současným tahounům? V krátkodobém horizontu určitě ne a upřímně si ani nedokážu představit, co by se muselo stát, aby prakticky všichni uživatelé najednou zanevřeli na léta prověřené a funkční varianty. Na druhou strany tyto distribuce přinášejí zajímavé zpestření a mnohdy mohou ostatní i inspirovat.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.