Zavřít reklamu

Kryptoměny jsou tady s námi již nějaký ten pátek, a jak se zdá, jejich popularita neustále stoupá. Právě krypto totiž nabízí spoustu možností. Nejedná se jen o pouhou virtuální měnu, ale zároveň jde o příležitost k investici i jakousi formu zábavy. Bohužel nyní se svět kryptoměn potkal s obrovským propadem. O tom ale třeba jindy. Pojďme se naopak podívat na některé známé osobnosti, které kryptu věří a s vysokou pravděpodobností v něm mají nemalý obnos peněz.

Elon Musk

Kdo jiný by měl otevírat tento seznam nežli samotný Elon Musk. Tento technologický vizionář, zakladatel Tesly, SpaceX a člověk, který stál při zrodu platební služby PayPal, je v komunitě známý pro způsobení několika výkyvů cen kryptoměn. Je až zajímavé, že mnohdy stačí jediný tweet od Muska a cena Bitcoinu může letět strmě dolů. Zároveň v minulosti světem kryptoměn proletěla zpráva o tom, že firma Tesla zakoupila zhruba 42 tisíc Bitcoinů. V té době měl tento obnos hodnotu kolem 2,48 miliard dolarů.

Přesně podle toho lze usoudit, že Musk vidí v kryptoměnách určitý potenciál a nejblíže je mu dost možná Bitcoin. Sečteno podtrženo, na základě těchto informací můžeme počítat s tím, že samotný zakladatel Tesly a SpaceX sám drží nemalé množství krypta.

Jack Dorsey

Na progresivní přístup vůči kryptoměnám vsází i známý Jack Dorsey, který mimochodem šéfuje celému Twitteru. Ten začal kryptoměny propagovat již v roce 2017. V roce 2018 se ale přímo Bitcoin potýkal s nelehkým obdobím a lidé začali své investice, potažmo celý svět krypta, výrazně zpochybňovat. V tuto chvíli se ale nechal slyšet právě Dorsey, podle kterého je Bitcoin budoucností z hlediska celosvětové měny. Rok poté dokonce oznámil, že týdně investuje několik tisíc dolarů do nákupu zmiňovaného Bitcoinu.

Jack Dorsey
CEO Twitteru Jack Dorsey

Mike Tyson

Pokud se o svět kryptoměn moc nezajímáte, potažmo jej sledujete jen z povzdálí, pravděpodobně byste ani nečekali, že světoznámý boxer a ikona tohoto sportu, Mike Tyson, věří Bitcoinu již od časů, kdy většina světa ani nevěděla, o co se jedná. Tyson tak do kryptoměn investuje už nějaký ten pátek, přičemž dokonce v roce 2015 představil svůj vlastní „bitcoinový bankomat“ s designem jeho ikonického tetování, které má na obličeji. Tato boxerská ikona však u krypta nezastavuje a pouští se i do světa NFT. V minulém roce totiž odhalil svou vlastní kolekci takzvaných NFT (nezaměnitelných tokenů), která se rozprodala za méně než hodinu. Některé obrázky měly hodnotu dokonce kolem 5 Etherea, což by dnes činilo přes 238 tisíc korun – v té době byla hodnota Etherea ale podstatně vyšší.

Jamie Dimon

Samozřejmě ne každý je fanouškem tohoto fenoménu. Mezi významné odpůrce se řadí bankéř a miliardář Jamie Dimon, který je zároveň generálním ředitelem jedné z nejvýznamnějších investičních světových bank JPMorgan Chase. Ten je odpůrcem Bitcoinu již od roku 2015, kdy pevně věřil, že kryptoměny poměrně brzy zaniknou. To se ale nestalo, a proto Dimon v roce 2017 otevřeně Bitcoin označil za podvod, kdy zároveň dodal, že jestliže některý zaměstnanec banky bude obchodovat s Bitcoiny, bude okamžitě vyhozen.

Jamie Dimon na adresu Bitcoinu

Jeho příběh je ve finále lehce ironický. Ačkoliv se Jamie Dimon na první pohled jeví jako sympatický muž, tak jej především Američané mohou znát díky jeho billboardům proti Bitcoinu. Na druhou stranu banka JPMorgan dokonce „v zájmu klientů“ nakoupila kryptoměny za levnou sumu, jelikož jejich částka byla ovlivněna výroky generálního ředitele, díky čemuž tato světoznámá firma byla obviněna švýcarským kontrolním úřadem FINMA (Swiss Financial Market Supervisory Authority) za praní špinavých peněz. V roce 2019 dokonce banka spustila svou vlastní kryptoměnu s názvem JPM Coin.

Warren Buffet

Podobný názor jako výše zmiňovaný Jamie Dimon sdílí i světoznámý investor Warren Buffet. Ten se na adresu kryptoměn vyjádřil poměrně jasně, přičemž podle jeho názoru to nebude mít šťastný konec. Aby toho nebylo málo, tak v roce 2019 ještě dodal, že konkrétně Bitcoin vytváří určitou deziluzi, což z něj dělá čistý hazard. Primárně mu vadí několik bodů. Bitcoin sám o sobě totiž nic nedělá, na rozdíl od akcií firem, které za něčím stojí, a zároveň se jedná o nástroj pro nejrůznější podvody a ilegální činnosti. Z tohoto pohledu má Buffet rozhodně pravdu.

.