Zavřít reklamu

Stalo se vám někdy, že jste prožili nějaký výjimečný zážitek a chtěli byste si ho zapamatovat déle než pár dnů? Či si ho někam zaznamenat a třeba se k němu i vrátit? Pokud ano, tak určitě uvítáte aplikaci Momento neboli elektronický deníček.

Momento je šikovná aplikace založená na vkládání každodenních zážitků. K těm můžete mimo jiné také přiřazovat fotografie, hodnocení pomocí hvězdiček, určité osoby z vašeho seznamu kontaktů v iPhone, tagy či vytvářet události. Což vám výrazně usnadní případné hledání konkrétní položky.

Při spuštění vás Momento přivítá příjemným designem a intuitivním ovládání, takže se nemusíte bát, že by vám nebylo něco jasné či jste se někde ztratili. Na vstupní obrazovce jsou zobrazeny jednotlivé dny včetně událostí, dále vidíte počet položek k jednotlivému datu, místo, zda byla přiložena fotografie a typ tzv. feedu.

Zapisování a správa zážitků jsou provedeny do detailu. Uživatel napíše text, ke kterému přidá místo konání, případně vytvořenou událost, osobu pojící se s tímto vstupem, tagy sloužící k lepšímu vyhledávání a nakonec fotografii. Poté stačí jen uložit a získáte ucelený zážitek. Samozřejmě to je nepovinné, pro uložení položky stačí pouze zadat text a vybrat možnost Save. Nicméně tyto přídavné vlastnosti každého zážitku vám poté pomáhají k lepšímu hledání či případnému třídění.

To není vše. Momento si můžete propojit se svými dalšími účty, např. na sociálních sítích (Twitter, Facebook, Instagram, Gowalla, Foursquare, apod.) a ty se vám poté naimportují do aplikace. Což je velmi šikovné. Já z tohoto důvodu používám sociální síť Gowallu, protože pak přesně vím, kde jsem se daný den pohyboval.

Ještě než přejdeme k nastavení se podíváme na případné vyhledávání a práci s vloženými daty. K tomu nám slouží nabídky na dolním panelu (Days, Calendar, Tags, Feeds). Days se vám vždy zobrazí jako první při spuštění aplikace. Calendar, jak název napovídá, je kalendář, kde jsou tečkami zvýrazněny dny, u kterých jste si zaznamenali nějaký zážitek. Stačí daný den vybrat a následně se vám zobrazí.

Tags je třídění skládající se z vlastních tagů (Custom), událostí (Events), lidí (People), míst (Places), počtu hvězdiček (Rating), přiložených fotografií (Photos). Jedná se tedy o již zmíněné nepovinné vlastnosti, které přidáváte k jednotlivým položkám. Zde si pak vyberete některou možnost a na základě ní uvidíte roztříděná data aplikace Momento.

Nastavení se skládá ze čtyř možností a to Feeds, Data, Settings, Support. Ve Feeds si uživatel přidává a upravuje vložené účty na sociální sítě. Např. u Twitteru si můžete vybrat, jaké tweety chcete zobrazovat. Zda pouze normální či replies, retweety, apod. Je tedy necháno na uživateli, ať si zvolí, co mu bude nejlépe vyhovovat.

Nabídka Data slouží ke správě vložených dat. Momento umí zálohu včetně případného restoru či exportování jednotlivých záloh. Díky tomu se nemusíte bát, že byste přišli o několikaměsíční zápisy – pokud tedy budete zálohovat.

Settings nabízí vytvoření vstupního kódu, který po vás aplikace bude při spuštění požadovat. Přeci jen deník je velmi osobní věc, proto je dobré mít jakousi případnou ochranu před okolím. Zbytek této nabídky se skládá z možností typu, kdy začíná den či týden, zapnutí zvuků, možnosti fotografií, apod.

Momento je tedy velmi užitečná aplikace, u které nebudete litovat jejího pořízení. Možná bude trochu obtížnější vytvořit si nějaký návyk pravidelného zadávání, ale to už je na každém uživateli. Uživatelské prostředí je vyřešeno na jedničku, navíc vás neustále obklopuje příjemný design aplikace. Klady a přínosy Momenta jsou tedy obrovské.

Mezi záporné stránky patří snad jen to, že by vývojáři mohli udělat i Mac či iPad verzi pro rychlejší psaní, ještě lepší přehlednost. Co vám chybí na této aplikaci? Používá ji či vám vyhovuje více nějaká jiná? Sdělte nám vaše názory v komentářích.

Momento - iTunes link

(V současné době je Momento zlevněno na 0,79 €, pokud vás tedy aplikace zaujala, využijte této akce, než bude pozdě. Pozn. red.)

.