Zavřít reklamu

Svět optických klamů a úžasné grafické zpracování je zpět. Po prvním dílu a pomyslném datadisku vývojáři ze studia ustwo představili světu Monument Valley 2. Tisíce nadšených fanoušků během vývojářské konference WWDC zajásalo a v průběhu prezentace Tima Cooka stahovalo tento skvělý počin, který nemohl zůstat bez povšimnutí. Během pár hodin však přišlo rychlé vystřízlivění. Monument Valley 2 je bezesporu legenda mezi iOS hrami, ale zdá se, že vývojáři ztrácí dech a kouzlo.

Hru jsem totiž stihl dohrát až neuvěřitelně rychle a v podstatě bez nějakého většího zádrhelu, ale nepředbíhejme. Velkou novinkou v Monument Valley 2 je to, že neovládáte jen jednu postavu, ale hned dvě.

Přesněji řečeno ovládání je stále stejné, ale v jeden okamžik se najednou rozběhnou hned dvě postavy, což platí až do pátého levelu. Během té doby se matka snaží vychovávat svoji dceru a připravit ji na život. V šestém díle se však rozdělí a každá si jde svoji cestou. Jak to celé dopadne, asi zřejmě tušíte.

[su_youtube url=“https://youtu.be/tW2KUxyq8Vg“ width=“640″]

Tak či tak ve hře nechybí všechny prvky, které známe z minulosti. Můžete se těšit na spousty optických klamů, různých pákových a posuvných mechanismů, rotující budovy a chytrá tlačítka, která vyvolávají nějakou akci. Kromě toho je každé kolo doplněno o originální soundtrack. O grafice nelze říct nic jiného než jen to, že je bravurní jako vždy. Akorát mám pocit, že atmosféra je o něco temnější a celkově dramatičtější.

Zkrátka z tohoto úhlu pohledu nemá hra jedinou chybu. Z čeho jsem však trochu rozmrzelý, je to, že jsem hru dohrál až nečekaně ryhle. Čtrnáct kol uteklo jako voda a Monument Valley 2 podle mě v klidu zvládnou i menší děti. Opravdu jsem od vývojářů z ustwo čekal něco víc. Pamatuji si, že v prvním dílu a i následném datadisku jsem se několikrát zasekl a chvíli trápil mozkové buňky. Tady jsem pouze jen klikal a maximálně chvíli hledal nejvhodnější trasu či hýbal s předměty, dokud jsem nenašel řešení.

monument-valley2_2

Vysvětluji si to tím, že jsem možná až moc zhýčkaný a v podstatě znám herní principy. Vývojáři sice přidali nové systémy optických klamů, ale je otázka, zda v tomto odvětví lze vůbec něco nového vymyslet. Osvěžením je rozhodně druhá postava, která hře přidává nový význam. V prvních levelech je matka od dcery chvílemi odtržená a vaším úkolem je přivést je zpátky k sobě, což není nijak těžké. Těšit se také můžete na tajemné postavy či zajímavé závěry jednotlivých kol.

I po dohrání mi stále zůstává úsměv na tváři. Monument Valley 2 pořád patří mezi to nejlepší, co si na iOS zařízeních můžeme v dnešní době zahrát. V podstatě neexistuje lepší hra, která by uměla skloubit design, animace, grafiku a herní principy s příběhem a hudbou. Vše je dokonalé a v závěru i vývojářům odpouštím, že to bylo značně krátké a jednoduché dobrodružství. To si může užít každý, a to za 149 korun.

Investovaných peněž v žádném případě nelituji. Vřele však doporučuji: zkuste hru brát jako prostředek k odpočinku, relaxaci nebo meditaci. Má to blahodárné účinky a rozhodně to dává větší smysl, než Monument Valley 2 dohrát v prostředcích hromadné dopravy.

[appbox appstore 1187265767]

.