Zavřít reklamu

Klasické SMS jsou na ústupu, nejen díky iMessage, ale i dalším chatovacím službám, které v posledních letech zažívají boom díky oblibě smartphonů, které již překonaly prodeje „hloupých“ telefonů. Esemeskám se však nedalo upřít jedno – i přes jejich vysokou cenu fungovaly vždy na všech telefonech. Proto úplně nikdy nezmizí, neexistuje totiž standard, který by zastaralý systém zcela nahradil.

Moderní smartphone přinesl něco, co dříve taky nebylo běžné – permanentní přístup k internetu. Právě díky tomu IM služby rychle rostou, využívají totiž mobilního internetového připojení a umožňují zasílat libovolný počet zpráv zdarma. Aby však systém co nejlépe fungoval, je třeba, aby byl dostupný na co nejvíce platformách. Ačkoliv iMessage fungují skvěle a jsou integrované přímo do aplikace pro psaní zpráv, jsou dostupné pouze pro platformy Applu, proto není jejich prostřednictvím možné komunikovat se všemi vašimi přáteli, kteří mají telefony s Androidem nebo Windows Phone. Vybrali jsme proto pět nejuniverzálnějších IM platforem s největším počtem uživatelů a také s velkou oblibou v České republice:

WhatsApp

WhatsApp s více jak 300 miliony uživateli je nejoblíbenější aplikací pro odesílání zpráv prostřednictvím push celosvětově a je nejoblíbenější mezi podobnými aplikacemi i v České republice. Velkou výhodou aplikace je, že propojí váš profil s telefonním číslem, díky čemuž pak dokáže identifikovat uživatele WhatsApp v adresáři telefonu. Není tak třeba zjišťovat, zda mají vaši přátelé aplikaci nainstalovanou či nikoliv.

Ve Whatsapp je kromě zpráv možné také odesílat obrázky, videa, polohu na mapě, kontakty nebo zvukový záznam. Služba je dostupná na všech populárních mobilních platformách, od iOS po BlackBerry OS, nicméně není možné ji využít na tabletu, je určena pouze pro telefony (vzhledem k provázanosti s telefonním číslem se není čemu divit). Aplikace je zdarma, nicméně za provoz ročně zaplatíte jeden dolar, první rok používání je zdarma.

[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/whatsapp-messenger/id310633997?mt=8″]

Facebook Chat

Facebook je nejpopulárnější sociální síť na světe s 1,15 miliard aktivních uživatelů a ve spojení s Facebook Chat je tak zároveň i nejpopulárnější IM platformou. Chatovat je možné prostřednictvím aplikace Facebook, Facebook Messenger nebo prakticky většiny multiplatformních IM klientů, které poskytují propojení s Facebookem, včetně dnes už skoro mrtvého ICQ. Společnost navíc nedávno umožnila i volání skrze aplikaci, které je dostupné i v České republice. Konkuruje tak například populárnímu Viberu nebo skypu, byť zatím neumí videohovory.

Kromě textu lze odesílat také fotografie, zvukový záznam nebo takzvané Stickers, což jsou v podstatě jen přerostlé emotikony. Facebook je stejně jako WhatsApp dostupný na většině platforem včetně webového prohlížeče a bez problému synchronizuje konverzace mezi zařízeními.

[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/facebook-messenger/id454638411?mt=8″]

Hangouts

Staronová komunikační platforma Googlu byla představena začátkem léta a kombinuje Gtalk, Google Voice a předchozí verzi hangoutů do jediné služby. Funguje tak jako platforma pro instant messaging, VoIP a videohovory, a to až v patnácti lidech najednou. Hangouty jsou dostupné pro všechny, kteří mají vytvořený účet u Googlu (jen Gmail má 425 mil. uživatelů), aktivní profil v Google+ není podmínkou.

Stejně jako Facebook, tak i Hangouty nabízejí jako mobilní aplikace, tak webové rozhraní se vzájemnou synchronizací správ. Počet platforem je nicméně omezený. V současné době jsou Hangouty dostupné pouze pro Android a iOS, nicméně na Windows Phone lze využít aplikací třetích stran napojené na Gtalk.

[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/hangouts/id643496868?mt=8″]

Skype

Nejpopulárnější VoIP služba aktuálně vlastněná Microsoftem kromě audio a video hovorů nabízí i velice slušnou chatovací platformu, kterou lze využít jak pro IM, tak posílání souborů. Skype má aktuálně kolem 700 milionů aktivních uživatelů, což z něj dělá jednu z nejrozšířenějších IM služeb na světě.

Skype má aplikace takřka pro všechny dostupné platformy, na mobilních platformách od iOS po Symbian, na desktopu od OS X po Linux. Dokonce jej najdete i na Playstationu a Xboxu. Služba je dostupná zdarma (s reklamami na desktopu) nebo v placené verzi, kde umožňuje například konferenční hovory. Co víc, umožňuje i koupení kreditu, za který lze volat na jakýkoliv telefon za nižší cenu, než vám nabídnou operátoři.

[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/skype-for-iphone/id304878510?mt=8″]

Viber

Viber stejně jako Skype primárně neslouží pro chatování, nýbrž pro VoIP telefonování. Díky své popularitě (přes 200 milionů uživatelů) je však i ideální platformou pro psaní zpráv s přáteli. Podobně jako WhatsApp propojí váš účet s telefonním číslem, snadno tak najdete své přátele v telefonním seznamu, kteří službu využívají.

Přes službu lze kromě textu zasílat i obrázky a videa a Viber je dostupný na takřka všechny současné mobilním platformy a také pro Windows a nově pro OS X. Stejně jako všechny čtyři výše uvedené obsahuje českou lokalizaci.

[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/viber/id382617920?mt=8″]

[ws_table id=“20″]

Hlasujte v naší anketě pro službu, kterou používáte:

.