Zavřít reklamu

O ohebných telefonech se hodně mluví, méně se jich pak reálně vidí. Apple je zatím zdárně ignoruje, ostatní výrobci se ale snaží. Segmentu samozřejmě vévodí Samsung, šlape do toho i Huawei nebo Motorola. Příští rok se přidá také Google a možná se začnou dít věci. 

Proč je skládaček tak málo? Protože ty první byly mizerné, ty druhé pořád hodně drahé, až ty třetí začaly být dostupnější a použitelnější – pokud se tedy bavíme o portfoliu Samsungu. Ten má aktuálně čtvrté generace modelů Z Flip a Z Fold. I když má pak druhý řečený cenovku nad 40 tisíc Kč, první ji má pod 30 tisíc Kč. Zajímavější v tomto ohledu ale může být právě spíše Galaxy Z Flip3.

Tento skládací telefon v tvarovém faktoru „véčka“ byl sice představen už loni v létě, ale i o rok později má pořád co nabídnout. Navíc má velice příjemnou cenovku. Např. Alza jej v rámci akce Černého pátku nabízí za cenu 18 999 Kč ve 128GB verzi a libovolné barvě, což ze zařízení dělá opravdu zajímavou koupi. Navíc se díky ní může dostat tento form factor k více uživatelům.

Google připravuje ohebný Pixel 

Jenže Galaxy Z Flip je vlastně pořád jen „běžný“ smartphone, stejně jako variace Motoroly Razr či Huawei s přídomkem Pocket. Právě kombinace telefonu s tabletem může dávat v tomto ohledu více smyslu. O tom, že to je opravdu možný budoucí směr, svědčí i přípravy Googlu. Ten stojí za operačním systémem Android a všemi jeho mutacemi, tedy i těmi pro tablety nebo právě velké ohebné telefony. Společnost ale doplácí na to, že prakticky nabízí jen své klasické smartphony.

Z pohledu nezaujatého pozorovatele se dá říci, co je to za společnost, která vyvíjí software a nenabízí s ním žádný hardware? Na jakých zařízeních jej vlastně testuje? Samsung v počátku neměl na výběr a ve svých skládačkách nabízel normální Android, až pak se začaly lámat ledy i tím, že se jeho nadstavba One UI snažila z velkého displeje dostat více.

Google tedy připravuje nejen vlastní tablet, na kterém bude testovat „tabletový“ Android, ale i skládací Pixel podobný právě Galaxy z Foldu Samsungu, na kterém bude naopak zkoušet „skládací“ Android. Jasně to hovoří o tom, že do teď skládačkám nemusel sám věřit a nechal jednotlivé výrobce, ať si jejich funkcionalitu ladí vlastními nadstavbami. Jenže doba pokročila a skládačky začínají do celosvětových prodejů promlouvat více a více, a proto z nich chce více vytáhnout i Google.

Apple si dává na čas 

Americkou společnost rozhodně neodsuzujeme za to, že vyčkává. Pravděpodobně pro to má své důvody. Její síla je pak hlavně v tom, že si šije všechno sama – od systému po hardware. Doufejme jen, že první skládací telefonu Applu nebude mít jen zvětšené iOS (jako tomu bylo u prvního iPadu) nebo iPadOS, ale bude mít jeho zařízení určitou přidanou hodnotu, čímž se právě od iPhonu i iPadu odliší.

Hodně se sice mluví o tom, že dalším velkým produktem společnosti bude zařízení pro konzumaci VR nebo AR obsahu, jenže reálné použití takového hardwaru si představit zatím nedokážu. V případě skládacího zařízení je to ale evidentní. Proč tedy Apple s uvedením svého mobilního all-in-one (iPhone, iPad, Mac?) řešení pořád váhá, je otázkou. Snad se odpověď na ní dozvíme již brzy. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Vzhledem k tomu, ze u V a vysouvacich mobilu odcházel jako první vždy obyčejný kabel, který ty části spojoval- jakou životnost asi bude mít ohebnej displej? Diky tomu bude skupina kupujících jeste mensi než třeba u mini.

    A vy jste měl Folda??? že píšete o poruchovosti displeje, mám už druhého Folda a nikdy jsem žádný problém s displejem neměl. A to ho využívám na plno v soukromí i v práci

celý text

Čtěte více.