Zavřít reklamu

O ohebných telefonech se hodně mluví, méně se jich pak reálně vidí. Apple je zatím zdárně ignoruje, ostatní výrobci se ale snaží. Segmentu samozřejmě vévodí Samsung, šlape do toho i Huawei nebo Motorola. Příští rok se přidá také Google a možná se začnou dít věci. 

Proč je skládaček tak málo? Protože ty první byly mizerné, ty druhé pořád hodně drahé, až ty třetí začaly být dostupnější a použitelnější – pokud se tedy bavíme o portfoliu Samsungu. Ten má aktuálně čtvrté generace modelů Z Flip a Z Fold. I když má pak druhý řečený cenovku nad 40 tisíc Kč, první ji má pod 30 tisíc Kč. Zajímavější v tomto ohledu ale může být právě spíše Galaxy Z Flip3.

Tento skládací telefon v tvarovém faktoru „véčka“ byl sice představen už loni v létě, ale i o rok později má pořád co nabídnout. Navíc má velice příjemnou cenovku. Např. Alza jej v rámci akce Černého pátku nabízí za cenu 18 999 Kč ve 128GB verzi a libovolné barvě, což ze zařízení dělá opravdu zajímavou koupi. Navíc se díky ní může dostat tento form factor k více uživatelům.

Google připravuje ohebný Pixel 

Jenže Galaxy Z Flip je vlastně pořád jen „běžný“ smartphone, stejně jako variace Motoroly Razr či Huawei s přídomkem Pocket. Právě kombinace telefonu s tabletem může dávat v tomto ohledu více smyslu. O tom, že to je opravdu možný budoucí směr, svědčí i přípravy Googlu. Ten stojí za operačním systémem Android a všemi jeho mutacemi, tedy i těmi pro tablety nebo právě velké ohebné telefony. Společnost ale doplácí na to, že prakticky nabízí jen své klasické smartphony.

Z pohledu nezaujatého pozorovatele se dá říci, co je to za společnost, která vyvíjí software a nenabízí s ním žádný hardware? Na jakých zařízeních jej vlastně testuje? Samsung v počátku neměl na výběr a ve svých skládačkách nabízel normální Android, až pak se začaly lámat ledy i tím, že se jeho nadstavba One UI snažila z velkého displeje dostat více.

Google tedy připravuje nejen vlastní tablet, na kterém bude testovat „tabletový“ Android, ale i skládací Pixel podobný právě Galaxy z Foldu Samsungu, na kterém bude naopak zkoušet „skládací“ Android. Jasně to hovoří o tom, že do teď skládačkám nemusel sám věřit a nechal jednotlivé výrobce, ať si jejich funkcionalitu ladí vlastními nadstavbami. Jenže doba pokročila a skládačky začínají do celosvětových prodejů promlouvat více a více, a proto z nich chce více vytáhnout i Google.

Apple si dává na čas 

Americkou společnost rozhodně neodsuzujeme za to, že vyčkává. Pravděpodobně pro to má své důvody. Její síla je pak hlavně v tom, že si šije všechno sama – od systému po hardware. Doufejme jen, že první skládací telefonu Applu nebude mít jen zvětšené iOS (jako tomu bylo u prvního iPadu) nebo iPadOS, ale bude mít jeho zařízení určitou přidanou hodnotu, čímž se právě od iPhonu i iPadu odliší.

Hodně se sice mluví o tom, že dalším velkým produktem společnosti bude zařízení pro konzumaci VR nebo AR obsahu, jenže reálné použití takového hardwaru si představit zatím nedokážu. V případě skládacího zařízení je to ale evidentní. Proč tedy Apple s uvedením svého mobilního all-in-one (iPhone, iPad, Mac?) řešení pořád váhá, je otázkou. Snad se odpověď na ní dozvíme již brzy. 

.