Zavřít reklamu

Je fajn nebýt uzavřený jen v jedné bublině značky a produktu a sem tam se také porozhlédnout po tom, co najdeme my, uživatelé Applu, u konkurence. Obvykle to není nic, za co bychom chtěli své iPhony vyměnit, ale je zde jeden produkt, který má přece jen potenciál. Jedná se o Samsung Galaxy Z Flip4, který již nějakou dobu testuji a zde se dozvíte, jaký na něho má dlouholetý uživatel Apple produktů pohled. 

Když tedy uvádím, že je zde jeden produkt, Samsung má samozřejmě skládací/ohebné telefony dva. Tím druhým je Galaxy Z Flip4, o kterém už jsme si psali a o kterém platí, že je to přece jen „běžný“ telefon nabízející unikátní konstrukci. Galaxy Z Fold4 je ale jiný a je i o něčem hodně jiném. Kombinuje totiž smartphone a tablet v jednom, a to je jeho výhoda i nevýhoda zároveň.

I zde je drážka, i zde je fólie 

Na ohebné telefony můžete mít názory různé. Pokud k nim ale budete přistupovat bez zaujetí, nelze jim upřít jasnou invenci. Samsung se vydal tím směrem, že hlavní displej je vždy uvnitř zařízení. To sebou nese jasné omezení. Je jím samozřejmě drážka uprostřed displeje, která je dána technologií a nic s tím zatím neuděláme. Pokud u Flipu tolik nevadí, u Foldu je to horší. Obě zařízení totiž poskytují jinou interakci, kdy přes ní u Foldu prstem přejíždíte častěji než u druhého zmíněného telefonu. Dá se na to ale zvyknout?

Fold má tu výhodu, že má dva plnohodnotné displeje. Ten vnější se chová jako standardní smartphone, ten vnitřní spíše jako standardní tablet. Pokud tedy potřebujete obsloužit základní věci, nemusíte zařízení otevírat a máte zde na 6,2“ displeji prostoru dostatek, a to bez omezování, i když v trochu atypickém poměru stran. Chcete-li více, je zde 7,6“ vnitřní displej pro větší rozlet vašich prstů nebo S Penu.

Tolik kritizovaná krycí fólie příliš nevadí, protože je méně znatelná jak u Flipu, za což může i selfie kamera pod displejem. Ano, je sice do jen do počtu, ale na video hovory stačí. Systém se otáčí podle toho, jak zařízení otočíte, takže drážka může být jak vertikální, tak horizontální a je jen na vás, jak vám zobrazení více vyhovuje. Osobně dávám přednost horizontálnímu zobrazení, protože podélná drážka tak lépe oddělí horní polovinu od spodní, při multitaskingu více oken je ale zase lepší použití druhé, kdy máte jednu aplikaci vlevo a druhou vpravo. V tomto použití vás tedy tento prvek nijak nedráždí, ten spíše štve jen při zobrazení obsahu přes celý displej, nebo při práci s S Penem, kdy to na precizní kreslení opravdu není. Že by to bylo ale nějak limitující, se říci nedá. Takže ano, zvyknete si.

Univerzální fotoaparáty 

Protože má Fold4 hlavní objektiv z řady Galaxy S22, je jedním z nejlepších, který v telefonech Samsungu najdete. Nejlepší fotomobil to není, o to tady ani nejde, jde o tu univerzálnost, kterou zařízení poskytuje i díky teleobjektivu a ultraširokoúhlému objektivu. K tomu je zde zábavný režim Flex. Škoda toho velkého fotomodulu, který přece jen dělá práci s telefonem na rovné ploše hodně „kolébavou“. 

Specifikace fotoaparátů Galaxy Z Fold4:  

  • Širokoúhlý: 50 MPx, f/1,8, 23 mm, Dual Pixel PDAF a OIS     
  • Ultraširokoúhlý: 12 MPx, 12 mm, 123 stupňů, f/2,2     
  • Teleobjektiv: 10 MPx, f/2,4, 66 mm, PDAF, OIS, 3× optické přiblížení    
  • Přední kamera: 10 MPx, f/2,2, 24 mm  
  • Poddisplejová kamera: 4 MPx, f/1,8, 26 mm

Tloušťka vlastně nevadí 

Mnoho lidí řeší tloušťku zařízení, a byl jsem jedním z nich. Zde je nutno říci, že kdo si nedá Fold4 do kapsy, tak jej bude mít za velké a těžké zařízení. Jenže oproti iPhonu 14 Pro Max je jen o 23 g těžší, a i když je o poznání tlustší (u kloubu má 15,8 mm), tak v kapse vůbec nevadí. V zavřeném stavu je totiž o hodně užší (67,1 mm vs. 77,6 mm), což je paradoxně zásadnější rozměr. Ať už tedy jdete nebo sedíte, je to úplně v pohodě.

Co je horší je vzhled zařízení v zavřeném stavu. Displej k sobě nepřilehne a mezi jeho polovinami tak vzniká nevzhledná škvíra. Zde musí Samsung ještě do příště zapracovat. Kdyby k sobě obě poloviny pěkně přilnuly, bylo by to jasně elegantnější řešení a společnost by tak všem hejterům vzala alespoň jeden prvek určený k jasnému výsměchu. 

4 400mAh baterie není moc, když Samsung dává do řady střední třídy Galaxy A i 5 000mAh baterii. Tady navíc musí živit dva displeje, tedy vlastně telefon i tablet. Ten den samozřejmě dáte, ale ve víc nespoléhejte. Je to ale nutný kompromis, kdy musela baterie ustoupit zeštíhlování a technologiím.

Naláká uživatele Applu? 

Jablíčkáři asi nemají úplně moc důvodů na Fold4 přejít, a to obzvláště pokud vlastní 6,1“ iPhone a základní iPad, kdy mají dvě plnohodnotná zařízení, která se cenou víceméně Foldu4 rovnají. Mají lépe rozloženou baterii i využití. Na druhou stranu je jasné, že Fold zvládne více práce v kompaktnějším provedení, jak každé toto zařízení zvlášť. One UI 4.1.1 v doprovodu Androidu 12 funguje velice dobře a nový taksbar je pro multitasking skvělý.

Pak jsou zde ale uživatelé, kteří na ekosystému Applu nebazírují tak, jako ostatní, a ty může toto zařízení skutečně oslovit i když má onen Android, kterému mnozí z Apple světa nemohou přijít na chuť. Jenže ono je to těžké, když zde není nic jiného, než iOS a právě Android. Pomineme-li konstrukci, která je zatím dána technologickým omezením, té kritiky prostě příliš není.  

.