Zavřít reklamu

Ne každý jablíčkář nutně potřebuje vlastnit nejnovější iPhone (či jiné jablečné zařízení), které je k dispozici. Určitým uživatelům bez problémů i v dnešní době dokonale postačí starší iPhone 6 anebo třeba SE první generace. Vzhledem k tomu, že tato zařízení už se oficiálně nevyrábí, tak je prakticky nejjednodušší formou je sehnat na různých bazarech, a to z druhé ruky. Pojďme se společně v tomto článku podívat na několik věcí, na které byste si při kupování iPhonu z druhé ruky měli dát pozor.

Udělejte si „studii“

Na internetu je k dispozici hned několik různých bazarů a obchodů, které vám mohou použitá zařízení zprostředkovat. Pokud se rozhodnete pro zakoupení nějakého iPhonu od člověka, který jej již používal, tak byste si měli udělat určitou formu „studie“. Touto studií mám na mysli, abyste si na internetu vyhledali veškeré problémy, které s vámi vybraným zařízením souvisí. Takto při případné schůzce alespoň budete vědět, na co se můžete nejvíce zaměřit. U iPhonů SE první generace jsou například známé problémy s čipem, který řídí chování baterie, což způsobuje například neustálé restartování zařízení. U iPhonu 7 byly například zjištěny problémy s mikrofonem a tak dále. Při vyhledávání informací stačí do Googlu zadat termín „iPhone [model] problems“ a hledat.

iphone 7
Zdroj: Unsplash

Zhodnoťte inzerát

Jakmile budete mít hotovou „studii“ a vybrané zařízení, tak se stačí začít dívat na inzeráty. Jak už jsem zmínil výše, tak je k dispozici hned několik portálů s inzercí, v poslední době se však také rozšiřuje Facebook Marketplace, kde můžete zařízení také najít. Jakmile si nějaký inzerát najdete, tak věnujte pozornost tomu, jakým způsobem je napsaný. Pokud je napsán nespisovně, s gramatickými chybami a máte z něj pocit, že prostě a jednoduše něco není v pořádku, tak je tento pocit většinou pravdivý. Takový uživatel navíc o své zařízení asi příliš dobře nepečoval a koupit byste jej od něj nechtěli. Namísto toho vyhledávejte inzeráty, které jsou napsány slušně a hlavně je v nich zmíněno co nejvíce informací. Pomocí fotografií můžete zkontrolovat vizuální stav zařízení.

Baterie

Kromě vizuálního vzhledu je samozřejmě také velmi důležitý stav vnitřností zařízení, tedy hardwaru. Apple před několika lety přidal do iPhonů 6 a novějších funkci, která vás v Nastavení může informovat o kapacitě a stavu baterie. Pokud se v inzerátu informace o stavu baterie nenachází, tak si ji určitě vyžádejte. Pokud bude mít baterie pod 80 % své kapacity, tak je velmi pravděpodobné, že ji zanedlouho budete muset nechat vyměnit, což vás vyjde na několik dalších stovek korun. Zároveň je jasné, že pokud má iPhone 6 100 % kapacity baterie, tak byla baterie vyměněna. Prodávajícího se zeptejte, zdali byla výměna provedena v autorizovaném servise, anebo ji někdo provedl doma. Neznamená, že domácí opraváři jsou špatní, avšak servisy vám na baterii poskytují záruku, kdežto domácí opravář nikoliv. Pokud se navíc jednalo o amatéra, tak se klidně mohla při výměně poškodit nějaká součástka.

kondice baterie procenta
Zdroj: iOS

Hovor a schůzka

Pokud po projití fotek a celkově celého inzerátu budete mít k dispozici veškeré informace o zařízení, které chcete zakoupit, a máte o něj zájem, tak se snažte prodávajícímu dovolat. Psaní e-mailů či zpráv je sice v dnešní době modernější, avšak z hovoru a jednání prodávajícího vždy poznáte více. Při hovorů si totiž prodávající nemůže nic vymyslet, jelikož musí na vaše otázky odpovídat ihned. Lež tedy přes telefon poznáte vždy více jednoduše, než v případě psaní písmenek, kdy má dotyčný prakticky nespočet času na to, aby si něco vymyslel. Někteří prodejci však telefonní číslo vůbec neuvádí – nebojte se tak na telefon zeptat zprávou. Pokud ani poté nechce prodejce s vámi komunikovat, tak je další rozhodování jen na vás – buď přistoupíte na stranu prodejce a budete i nadále komunikovat přes zprávy, anebo z obchodu couvnete a budete doufat, že se vám prodejce ozve sám od sebe.

Tak jako tak byste se ale určité formě osobní schůzky neměli vyhnout. Zařízení byste si totiž měli před zakoupením vyzkoušet. Pokud tedy prodejce nebude chtít osobní schůzku a trvá na tom, že vám zařízení pošle poštou, tak raději couvněte. Pokud by bylo zařízení po všech stránkách v pořádku, tak by dotyčný se schůzkou neměl mít problém. Pro poslání poštou byste se měli rozhodnout jen tedy, že je zařízení úplně nové a nerozbalené. I v tomto případě ale nikdy neposílejte peníze předem. Nechte si zařízení poslat například na dobírku, anebo se dohodněte s kupujícím na nějaké formě zálohy. I přesto, že prodávající při podvodu větším než 5 tisíc korun spáchá trestný čin a můžete jej nahlásit, tak se jedná o zbytečné starosti. Ideální stav je tedy osobních schůzka, kde si zařízení můžete vyzkoušet.

Zkouška zařízení

Při zkoušení zařízení si rozhodně dejte na čas. Pokud vám prodejce bude tvrdit, že má na vás jen několik málo minut, tak lže. Pokud jste se na nějakém čase domluvili, tak by prodejce měl počkat klidně hodinu, než si zařízení vyzkoušíte. Pokud i přesto prodávající trvá na tom, abyste zařízení vyzkoušeli v rámci minut, tak z obchodu couvněte. Tímto způsobem může jednat člověk, který se ocitl v nekomfortní situaci, a to kvůli tomu, že prodává něco, co je určitým způsobem špatné a ví, že dělá něco, co se dělat nemá. Prodejce by vám při zkoušení rozhodně neměl v ničem bránit a vy byste si měli dát na čas, dokud všechny funkce nevyzkoušíte. Pokud se vám při zkoušení zařízení například restartuje, anebo máte pocit, že něco není tak, jak by mělo, tak se většinou jedná o realitu. Venku totiž většinou všechny chyby nevnímáte tolik jako v klidu a pohodlí domova. Klidně se s prodejcem zkuste domluvit na určité formě „záruky“, kdy vám poskytne například pár dnů na vyzkoušení. Většina prodejců na tohle sice nekývne, ale za zkoušku nic nedáte.

Co zkoušet?

Rozhodně vás zajímá, co všechny byste při nákupu zařízení z druhé ruky měli zkoušet. Prvně vyzkoušejte všechna hardwarová tlačítka a popřípadě také Touch ID či Face ID – v tomto případě se totiž jedná o díly, které nemáte šanci jednoduše vyměnit. Zároveň se po odemčení ihned přesvědčte, že je iPhone odhlášený a není přihlášený k nějakému profilu Apple ID. V nastavení se poté můžete ihned v sekci Baterie podívat, kolik procent kapacity baterie má. Vyzkoušet byste měli také volání – do zařízení tedy vložte SIM kartu a vyzkoušejte, zdali jdete slyšet vy a zdali vy slyšíte druhou stranu. Hovor můžete rovnou vyzkoušet přepnout na reproduktor, čímž jej otestujete. Dále vyzkoušejte na boku těla přepnout přepínač tichého režimu – jednak vyzkoušíte jeho funkčnost, a jednak také vibrace. Dále v aplikaci Fotoaparát vyzkoušejte oba dva fotoaparáty a nebojte se připojit také k nějaké Wi-Fi (hot spotu), či vyzkoušet Bluetooth. Zároveň na domovské obrazovce zkuste chytit nějakou ikonu a přemístit ji – při přemístění však přejeďte prstem do všech rohů. Pokud se ikona někde na displeji zasekne či „pustí“, může být displej vadný. Na první pohled bohužel nemůžete rozeznat, zdali nebyl na zařízení například měněný displej, každopádně pokud máte k dispozici stejné zařízení s originálním displejem, tak vyzkoušejte porovnání barev – levné displeje totiž mají podání barev o dost horší.

Záruka

Pokud vám prodejce tvrdí, že je zařízení v záruce, tak se o této skutečnosti můžete přesvědčit na stránkách od Applu – Ověření krytí. Zde stačí do příslušného políčka zadat IMEI či sériové číslo zařízení (Nastavení -> Obecné -> Informace). Po stisknutí tlačítka Pokračovat se na obrazovce objeví informace o tom, zdali ještě na zařízení platí záruka. Klasická záruční doba na zařízení je v ČR 2 roky, pokud bylo však zařízení kupováno na IČO či tzv. „bez DPH na firmu“, tak je záruka pouze jeden rok. V případě, že bylo zařízení dovezeno například ze Spojených států, tak je záruka taktéž jeden rok.

ověření krytí
Zdroj: Apple.com

Koupě

Pokud se vám povedlo odzkoušet veškeré funkce zařízení a prodávající na vás nijak netlačil a byl příjemný, tak vám nebrání nic tomu, abyste zařízení koupili. Pro prodávajícího je nejlepší, abyste mu za zařízení zaplatili v hotovosti. Převod na účet mezi odlišnými bankami totiž může nějakou dobu trvat, což není ideální. Pokud se k vám prodejce až doteď choval dobře a ve všem vám vyhověl, tak je nyní řada na vás, abyste prodejci vyhověli vy. Po zaplacení už se tedy zařízení stává vaším. Pokud jste dodrželi všechny výše uvedené kroky, tak si můžete být na 99 % jistí, že vám bude zařízení ještě nějakou tu dobu dobře sloužit. Na závěr už mi nezbývá nic jiného, než vám při výběru a kupování zařízení popřát hodně štěstí!

.