Zavřít reklamu

V pilotním díle našeho nového seriálu s názvem Začínáme s gravírováním jsme se podívali na celkový úvod do gravírování, a také na bezpečnost a další informace spojené s nakupováním na čínských tržištích. Upřímně mě nenapadlo, že by tento seriál mohl mít takový úspěch, a že by se čtenářům mohl líbit. Proto jsem se rozhodl, že vám domácí gravírování přiblížím ještě o něco blíže tak, abyste mohli bez problémů doma gravírovat i vy. V tomto díle se podíváme na to, jak vybrat tu správnou gravírovačku tak, aby odpovídala vašim požadavkům.

Nejprve je nutné, abyste si našli čínské tržiště, ze kterého budete objednávat. Upřímně si úplně netroufám drahou elektroniku objednávat z AliExpressu, ale z tržišť, které jsou na nakupování elektroniky určené. Obavy jsou v tomto případě asi celkem zbytečné, nutno však podotknout, že na AliExpressu nenajdete takový výběr gravírovacích strojů jako na jiných tržištích se zaměřením na elektroniku. Zároveň máte na takových tržištích často expresní dopravu zdarma, kdežto na AliExpressu byste si za ni museli zaplatit, anebo čekat několik týdnů na doručení. Rozhodně doporučuji, abyste gravírovačku objednávali ze známých a prověřených tržišť, kde v případě poškození či ztracení zásilky nebude problém s reklamací. Jakmile najdete správně tržiště, můžete se vrhnout na jeho prohledávání.

Pokud chcete vyhledat gravírovací stroje, tak do vyhledávače stačí napsat engraver či engraving tool. Ihned poté se vám zobrazí nabídka všech gravírovaček, které jsou k dispozici. Osobně si všechny vyhledané produkty ihned seřadím podle počtu objednávek, od největšího počtu po nejmenší. Neznamená sice, že to, co se kupuje nejvíce, musí být nutně nejlepší, ale v mém případě mi to při kupování dražších produktů pokaždé vyšlo. Po seřazení už si jen stačí ujasnit několik aspektů, tedy to, co přesně od gravírovacího stroje požadujete. Zobrazené stroje totiž rozhodně nejsou stejné, byť mohou využívat podobných či totožných dílů. V tomto případě je tedy nutné si vybrat ten stroj, který bude vašim požadavkům nejvíce vyhovovat.

vyhledávání gear best

Prvně byste si samozřejmě měli ujasnit, kolik peněz chcete pro nákup gravírovacího stroje obětovat. Jakmile si maximální cenovku ujasníte, tak se vám výběr o dost zmenší. Zároveň nemůžete očekávat, že gravírovačka za dva tisíce korun toho bude umět stejně nebo více, než gravírovačka za deset tisíc. Prakticky ve všech případech u gravírovaček platí, že čím jsou dražší, tím více toho nabízí. Dále je nutné popřemýšlet nad tím, do jakých materiálů budete chtít s gravírovačkou vypalovat, popřípadě řezat. Pokud budete chtít pouze vypalovat do dřeva anebo do nějaké látky, tak vám postačí slabší a levnější gravírovačka. Pokud však budete chtít řezat dřevo a zároveň například vypalovat do železa, tak je nutné vzít dražší a silnější gravírovačku. U popisu gravírovačky je vždy nutné, abyste se dívali na výkon laseru a nikoliv na výkon samotné gravírovačky. Je těžké určit, jak výkonný laser dokáže gravírovat do železa, každopádně ve všech případech najdete v detailním popisu pravdivé informace o tom, na jaké materiály lze gravírovačku použít. Osobně vlastním 15W verzi ORTUR Laser Master 2 se sílou laseru 4000 – 4500 mW. S takovou silou jsem schopen prořezat dřevo a gravírovat do železa. Aktualizace: ORTUR má už nyní svůj vlastní e-shop, kde můžete koupit gravírovačku rychle, jednoduše a bezpečně.

Gravírky ORTUR koupíte zde

ortur laser master 2
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz

Dalším, velmi důležitým aspektem, je celková velikost gravírovacího stroje, tedy na jak velké ploše bude schopen stroj operovat. V minulém díle tohoto seriálu jsem zmínil mou první gravírovačku, kterou jsem zakoupil za cca dva tisíce korun. Ta dokázala gravírovat pouze na ploše 4 x 4 centimetry, což v dnešní době rozhodně není moc. Má nová gravírovačka ORTUR Laser Master 2 už dokáže pracovat na ploše cca 45 x 45 centimetrů, což už je na většinu práce dostačující. Berte zároveň v potaz, že pokud si vezmete obrovskou gravírovačku a budete chtít gravírovat na malinké předměty, tak bude velmi složité docílit toho, abyste vygravírovaný vzor měli rovně. Zároveň musíte brát v potaz přesnost gravírovačky. I přesto, že gravírovačky jsou samy o sobě velmi přesné, tak při gravírování do malinkých objektů se může vzor „rozpít“ a ve finále nebude vypadat vůbec dobře.

Důležitý je také materiál, ze kterého je gravírovačka vyrobená. Po předchozí zkušenosti už bych se rozhodně vyhnul gravírovačkám s plastovým provedením, a to hned z několika důvodů. Může se totiž klidně stát, že se plast nějakým způsobem ohne či zlomí (při přepravě, skládání či při operování). Navíc k tomu mi přijde, že gravírovačka je jednoduše stroj, který si železné šasi rozhodně zaslouží. Pokud na to tedy máte rozpočet, rozhodně sáhněte po gravírovačce, jenž má železné tělo. Kromě toho by vás mělo také zajímat, jaké programy gravírovací stroj podporuje. Při výběru doporučuji, aby gravírovačka podporovala LaserGRBL a popřípadě také Lightburn. První jmenovaný program je zdarma a postačí většině uživatelům, Lightburn je poté placený a nabízí rozšířené funkce. S oběma těmito programy se mi pracuje opravdu dobře a z vlastní zkušenosti je mohu doporučit. Další funkce a vlastnosti už jsou spíše jen bezpečnostní a doplňkové – například senzor pro nezvyklé pohyby, po jejichž detekci dojde k vypnutí celé gravírovačky, aby se předešlo požáru, apod. Nejedná se o funkce, které jsou třeba, ale rozhodně jsou dobrým bonusem.

I takto mohou vypadat finální produkty vyrobené pomocí gravírovačky:

Proces zakoupení už je poté naprosto stejný, jako jsem uvedl v minulém díle. Berte v potaz, že u všech gravírovaček nad 22 euro budete platit DPH, nad 150 euro poté DPH společně se clem. V určitých případech se tak nákup může vcelku prodražit. V dalším díle se společně podíváme na postup sestavení gravírovačky, společně s určitou formou kalibrace. Správné sestavení gravírovačky je naprosto klíčové k tomu, aby byl stroj přesný, a aby nedocházelo k různým artefaktům, se kterými mívají především začátečníci velké problémy. Všechny mé tipy a postřehy si rozhodně nenechám pro sebe a rád se s vámi podělím o rady, jak gravíroavčku sestrojit co možná nejlépe to jde.

Gravírky ORTUR koupíte zde

ortur laser master 2
Bezpečnost je při gravírování velmi důležitá; Zdroj: redakce Jablíčkář.cz
.