Zavřít reklamu

Apple koupil startup AI Music, což by nemuselo být ničím výjimečným, protože společnost nějakou tu rozvíjející se koupí téměř každé tři týdny. Jenže tato je v něčem přece jen jiná. V AI Music vyvinuli platformu schopnou vytvářet skladby za pomoci umělé inteligence. Ano, ani to není nic moc nového, jenže zde dokáže umělá inteligence vytvářet zvukové stopy dynamicky a podle toho, jak s vámi zařízení interaguje v reálném čase. 

Co to ale znamená? Jednoduše to, že se algoritmus AI Music dokáže přizpůsobit vašemu srdečnímu tepu. Na první dobrou to může vypadat jako neužitečná hloupost, jenže opak je pravdou. Než byl web startupu stažen, tak se na něm psalo, že díky Infinite Music Enginu a dalším startupu vlastním technologiím poskytuje řešení na míru pro marketéry, vydavatele, fitness profesionály, kreativní agentury a mnoho dalších. Teď ale patří Applu a ten s ním může dělat doslova psí kusy.

Ten samozřejmě odmítl akvizici jakkoli komentovat, takže neznáme ani zaplacenou částku, ani plány na integraci do jeho technologií. Přesto se zdá, že Apple pracuje na zásadních vylepšeních služby Apple Music, protože už v srpnu 2021 koupil také službu Primephonic zabývající se klasickou hudbou. K tomu byla také zkrácena zkušební doba služby ze tří na jeden měsíc. Jak to tak tedy vypadá, kolem Apple Music se toho děje docela dost, a pravděpodobně to ještě nekončí.

Skutečně vlastní rádio 

V Apple Music najdete množství obsahu, stejně jako různé tematické playlisty. Kdyby společnost dokázala novinku startupu AI Music do své platformy nějakým způsobem implementovat, znamenalo by to, že vedle vlastního rádia, které se učí přehrávat obsah podle vaší interakce s platformou, byste zde měli rádio, které by znělo jako vy. A znělo by v reálném čase, podle toho, jak byste byli fyzicky aktivní.

Pokud byste jen seděli v kanceláři, přehrávaly by se rytmy ve středním tempu, jakmile byste ale cvičili a rostl by vám srdeční tep, zrychlovalo by samozřejmě i samotné tempo hudby. Naopak pokud byste se chystali ke spánku a byli patřičně utlumení, odpovídala by tomu i přehrávaná hudba, která by se v reálném čase generovala ve spojení s Apple Watch ideálně nejen podle srdečního rytmu, ale také aktuálního času.

Zvuky na pozadí 

Kdyby se pak toto Applu nepodařilo implementovat do Apple Music, nabízí se ještě jedna cesta. V iOS totiž najdete funkci Zvuky na pozadí (Nastavení -> Zpřístupnění -> Audiovizuální pomůcky). Zde si můžete přehrát vyvážený, vysoký, hluboký šum, zvuky oceánu, deště nebo potoka. Jedná se samozřejmě o pomůcku pro ty, kteří trpí nějakou sluchovou vadou, protože tyto zvuky lze přehrávat i současně s médii (pro rychlý přístup funkci si ji můžete přidat i do Ovládacího centra).

V kombinaci s tím, jak se neustále hovoří o zdokonalování technologií v AirPodech, by bylo docela dobře možné automaticky detekovat vadu sluchu, jakou je např. Tinnitus, a definovat přesnou frekvenci tohoto pískání v uších a vytvořit pro ni frekvenci opačnou a tím ji odstínit, podobně jako je tomu u aktivního potlačování hluku.

Protože se navíc spekuluje o tom, že by Apple mohl v příštích iOS přinést i vlastní relaxační aplikaci, jednalo by se o ideální propojení výše řečeného do jednoho místa spíše, než integrace této technologie do Apple Music. Nicméně zcela logicky by se uplatnění našlo i v platformě Fitness+, stejně jako třeba v HomePodu, který by mohl automaticky generovat zvuky podle předem předdefinovaných informací. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.