Zavřít reklamu
iWant

Na Dark Webu si můžete koupit přístupové údaje k cizím Apple ID. Zaplatíte zhruba 15 dolarů

iWant

Dnes odpoledne se na webu objevil velmi zajímavý report, který se zabývá cenami různých komodit na Dark Webu. V tomto konkrétním případě šlo o průzkum toho, jaké možnosti mají zájemci o nákup různých typů uživatelských účtů, ať už jde o e-maily, různé předplatitelské služby a další. Jak se ukázalo, ve skupině uživatelských účtů mimo-finančních institucí mají největší tržní hodnotu účty Apple ID. Průměrná cena loginu do jednoho Apple ID účtu je zhruba 15 dolarů.

Autoři reportu dali dohromady informace o tom, jak cenné jsou různé typy internetových účtů. Dá se očekávat, že mezi ty nejdražší budou patřit účty spojené s financemi, ať už jde o přístupové údaje do různých portálů internetového bankovnictví, detaily o kreditních kartách apod. Nejdražší přístupové údaje vyjdou zájemce na téměř 250 dolarů. V tomto případě se jedná o loginy do sítě PayPal. O něco levnější jsou přístupy do internetových bankovnictví, do systémů pro správy kreditních karet apod.

Apple ID účty patří do sekce tzv. zábavních účtů. Mezi nimi je na prvním místě s cenou jednoho účtu zhruba 15 dolarů. Za více než 300 korun si tak můžete na Dark Webu pořídit přihlašovací údaje nějakého majitele Apple ID účtu a tím mu zkompromitovat veškeré informace, které se v něm nachází. Na druhém místě v této kategorii stojí účty služby Netflix, jejichž hodnota se pohybuje kolem 9 dolarů. Naopak takový účet na službu Spotify je takřka bezcenný.

Nijak dobře na tom nejsou ani sociální sítě. Hodnota účtu na FaceBooku je zhruba 5 dolarů, LinkedIn, Twitter a Instagram jsou na tom podstatně hůře, neboť hodnoty těchto účtů nepřekračují 2 dolary. Překvapivě nízké ceny jsou také u e-mailových účtů jako je Gmail či Yahoo.

Na Dark Webu se obchoduje také s fotokopiemi různých citlivých dokumentů, jež mohou být následně zneužity k nějaké nelegální činnosti. Například scany různých výpisů, na kterých se nachází citlivé osobní informace, mají hodnotu až 30 dolarů. Oskenované cestovní pasy dokonce přes 60 dolarů. Zdrojem pro tento report, který si můžete do detailů (včetně kompletní infografiky) prohlédnout zde, byly různé populární obchodní huby v Dark Webu, které se touto problematikou zabývají. Většinou se jedná o účty, které byly zdiskreditovány za pomocí různých forem phishing útoků či úniků informací.

Zdroj: 9to5mac, Appleinsider