iWant

Dávejte si pozor na podvodné e-maily, které se tváří, že jsou od Applu

iWant

Phishing útoky se v posledních letech čím dál více rozšiřují. V České Republice až do takové míry, že se zprávy o nich často dostávají i do médií. Bohužel, uživatelé často nedokáží odhalit, kdo jim tyto podvodné e-maily posílá a následně na to doplatí. Tyto útoky využívají v podstatě všechny populární platformy k tomu, aby z vás dostaly nějaké informace. Mohou se tvářit jako zprávy od Facebooku, nebo od provozovatele internetového bankovnictví. Náš čtenář Honza nás včera upozornil na další phishing útok, který je tentokrát cílený na majitele Maců a MacBooků.

Jedná se o ukázkový příklad. Na mail vám přijde zpráva od „Applu“, ve které je napsáno, že váš iCloud účet byl z bezpečnostních důvodů zablokován (s odkazem na mezinárodní stránku podpory společnosti Apple). Pro odblokování vašeho iCloud účtu se musíte přihlásit do svého Apple ID, k čemu vás e-mail přímo vyzývá. Kliknutí na odkaz vás přesměruje na web, který je velmi podobný originálu. Podle cílového odkazu však můžete poznat, že jde o podvod. Pokud se vám tedy podobný mail objeví ve schránce, rozhodně na něj nereagujte.

Phishing útoky se dají poměrně snadno rozpoznat. V první řadě se podívejte, jaká je reálná adresa odesílatele. Na první pohled se může tvářit „oficiálně“, reálná adresa je však obvykle zcela jiná. Samotný formát a text podvodného mailu také často napoví, že něco není v pořádku. A ve finále si pak zkontrolujte reálnou adresu, na kterou vás tento e-mail posílá. Pokud máte v příloze nějaké soubory, doporučujeme je neotvírat.