Zavřít reklamu

Po celá desetiletí dominovaly trhu s videohrami buď speciálně vyvíjené konzole, nebo poměrně těžkopádné počítače. Od raných dob Atari a Commodoru až po moderní éru Microsoftu a Ryzenu se pak většina videoher hrála doma. Potom ale přišel Apple a jeho iPhone, jehož koncept začaly kopírovat další výrobci, a tvář hraní her se značně změnila. Dnes totiž vlastní chytrý telefon více než 6 miliard lidí, takže není divu, že mobilní hry nyní tvoří více než 52 % trhu a v roce 2021 přinesly tržby přes 90 miliard dolarů. 

Tato čísla pocházejí ze zprávy, kterou zveřejnila analytická společnost Newzoo zabývající se herním průmyslem. Ta zdůrazňuje, že trh s mobilními hrami je nyní nejen větší než trh s konzolemi a počítači dohromady, ale že je také nejrychleji rostoucím segmentem trhu. Herní trh ale jako celek pořád roste, což znamená, že mobilní hraní je nejen populárnější než kdykoli předtím, ale ve skutečnosti také celé odvětví žene kupředu, a to už od roku 2010.

Trend je jednoznačný 

Lví podíl na tržbách ve výši 93,2 miliard dolarů měl asijsko-pacifický region, přičemž jen na Čínu připadají tržby více než 30 miliard dolarů, na USA 15 miliard a Japonsko necelých 14 miliard dolarů. Evropa zaobírá jen 10 %, což činí tržby 9,3 miliardy dolarů. Za zmínku stojí také to, že největší přírůstky přicházejí z rozvíjejících se ekonomik v Latinské Americe, Africe a na Blízkém východě. Ačkoli tyto regiony tvoří méně než 10 % celkového trhu s mobilními hrami, vykazují nejrychlejší růst, který by měl pokračovat i v příštích několika letech.

trh s hrami

Vzhledem k tomu, že se očekává, že počet majitelů chytrých telefonů bude i nadále růst (do roku 2024 by měl přesáhnout 7 miliard), a s přihlédnutím k rozšíření vysokorychlostních sítí po celém světě, je evidentní, že se poroste i nadále. A to samozřejmě možná k nevoli všem klasickým hráčům. Vývojářská studia totiž mohou v mobilním hraní vidět jasný potenciál a mohou pomalu přesměrovávat svou aktivitu právě na mobilní platformy.

Hořkosladká budoucnost? 

Není tedy úplně vyloučeno, že se vše otočí. Dnes se snažíme na mobilech rozjet AAA hry skrze streamovací služby, které nám poskytnou exkluzivní přístup k obsahu výhradně dostupnému na počítačích a konzolích. Jenže pokud časem vývojáři obrátí, možná budeme tyto streamovací platformy potřebovat pro naše počítače, abychom si všechny ty parádní tituly mohli užít i na nich. Je to samozřejmě hodně odvážná vize, ale její realizace není úplně vyloučená.

trh s hrami

Pokud vývojáři přestanou vidět smysl k vývoji titulů na „dospělé“ platformy, protože jim nebudou přinášet patřičný zisk, přesunou veškerou svou snahu na mobilní uživatele a hry na PC i konzole prostě přestanou vycházet. Zpráva totiž ukazuje, že tržby z her na PC klesly o 0,8 %, hraní na přenosných počítačích pokleslo o 18,2 % a padaly i konzole, a to o poměrně nehezkých 6,6 %. 

.