Zavřít reklamu

Pochybná spekulace tvrdí, že Apple pracuje na konzoli podobné Nintendu Switch. Pochybná je proto, že pochází z neznámého zdroje (korejské fórum) a i proto, že není ničím podložená. Zapomeňme na to, jestli se jedná o fakt nebo o výmysl a podívejme se spíše na to, proč by Apple měl svou konzoli dělat a co by hráčům přinesla. Ačkoli Apple na svých zařízeních vždy nabízel hry, společnost jako taková do herního průmyslu nikdy nefušovala, nebo alespoň ne nějak úspěšně (viz Pipin). Všeho všudy i ve svém App Storu publikovala jen dvě hry. Jednou je Texas Hold’em, který v něm najdete i nyní, druhou pak byla hříčka Warren Buffett’s Paper Wizard. Ta byla věnována tomuto největšímu investorovi Applu, který právě svou pracovní kariéru jako roznašeč novin započal. Jakmile však splnila svůj účel, Apple ji z App Storu odstranil.

Proč ano 

Větší „herní“ krok učinil Apple až se spuštěním platformy Apple Arcade v roce 2019. Nicméně po zklamání z funkcí nové Apple TV 4K to vypadá, že z ní herní konzoli už neudělá. Vlastního herního ovladače jsme se nedočkali, přepracovaný Siri Remote se na hry také nehodí, to i díky absenci akcelometru a gyroskopu. Přenosná herní konzole by ale potenciál mít mohla, nelezla by ale do zelí iPhonu?

Vezměte si iPod touch, který je jako jistá herní konzole prezentován. Applu by vlastně stačilo jen jej aktualizovat a popřípadě přidat nějaké ty hardwarové ovladače, jako má právě Nintendo Switch (pomocí smart konektoru?). Na cestách byste hráli na „iPodu“, doma po propojení s Apple TV na ní, tedy stejně, jak to bylo ostatně zamýšleno s celou platformou Apple Arcade. I tak se ale vše odvíjí spíše k tomu, aby se Apple na tuto myšlenku vlastně vykašlal.

Proč ne 

Dalo by se říci, že Apple už má vše, co potřebuje k tomu, aby svým uživatelům poskytl skvělý herní zážitek bez nového typu zařízení (iPhone, Apple TV). Co však nemá, je App Store plný her na úrovni těch konzolových. Ano, najdete v něm skvělé hry, ale většinou jde o mobilní hry, nikoli o hry, které najdete na počítačích se systémem Windows, PlayStation nebo dokonce na Nintendo Switch. Běžným hráčům to jistě stačí, ti konzoloví, na které by měla konzole samozřejmě cílit, nad nimi ale ohrnují nos.

Switch je papírově slabším soupeřem iPhonu i iPadu, je ale populární pro svůj ekosystém her. Pokud chce Apple vyrobit vlastní přenosnou konzoli, musí nejprve zajistit, aby měla dostatek poutavých her a Apple Arcade považovat jen za něco navíc. Je ale fakt, že původní spekulace hovoří i o uzavření dohody na výrobě titulů od světových vývojářů (Ubisoft). Stejně jako navázal partnerství s některými vývojáři, aby přivedl zpět klasické hry pro iOS do Apple Arcade, možná je čas, aby otevřel svou službu i velkým tvůrcům her, nehledě na případné konzolové ambice. iPhone, iPad, počítače Mac i Apple TV už jsou kompatibilní s joysticky PlayStationu a Xboxu, takže pokud se spokojíte s hrami z App Store, máte zde ověřené plnohodnotné ovládání. Vlastní konzole Applu tedy opravdu není třeba, spíše jako ty hry. Nebylo by ale skvělé mít nějaké herní příslušenství přímo od samotného Applu? 

.