Zavřít reklamu

Jestliže se řadíte mezi čtenáře našeho magazínu, popřípadě pokud jakýmkoliv jiným způsobem sledujete dění v jablečném světě, tak vám nemusím připomínat, že jsme se před týdnem dočkali představení nových MacBooků Pro. Konkrétně Apple přišel s 14″ a 16″ modelem. Oba tyto modely se dočkaly obrovského přepracování, a to jak z hlediska designu, tak z hlediska útrob. V útrobách se nyní nachází nové profesionální čipy M1 Pro a M1 Max, které nabídnou pořádný výkon, Apple se dále rozhodl navrátit původní konektivitu a přepracoval také displej, který je kvalitnější. Většinu těchto novinek už jsme si každopádně rozebrali v jednotlivých článcích. V tomto článku bych se chtěl ale zamyslet nad tím, jak nabídka aktuálně dostupných MacBooků konečně po několika letech znova dává smysl.

Ještě před tím, než Apple přišel s novými MacBooky Pro (2021), tak jste si mohli pořídit MacBook Air M1, společně s 13″ MacBookem Pro M1 – teď neberu v potaz modely s procesorem Intel, které si stejně nikdo v té době (doufám) nekoupil. Co se týče výbavy, tak jak Air, tak i 13″ Pro disponoval totožným čipem M1, který nabídl 8jádrové CPU a 8jádrové GPU, tedy kromě základního MacBooku Air, u kterého bylo v případě GPU o jedno jádro méně. U obou zařízení je v základu k dispozici 8 GB jednotné paměti a úložiště o kapacitě 256 GB. Z hlediska útrob se tedy tyto dva MacBooky od sebe prakticky neliší. Na první pohled lze změnu pozorovat pouze z hlediska designu šasi, u Airu pak v útrobách chybí jakýkoliv chladící ventilátor, což mělo čipu M1 u 13″ MacBooku Pro zajistit možnost pro podání vysokého výkonu po delší dobu.

Šasi a chladící ventilátory – to jsou tedy jediné věci, které od sebe Air a 13″ Pro oddělovaly. Pokud byste srovnali cenu základních modelů obou těchto MacBooků, tak zjistíte, že v případě Airu je stanovena na 29 990 korun a u 13″ Pro na 38 990 korun, což je rozdíl celých 9 tisíc korun. Již před rokem, kdy Apple nový MacBook Air M1 a 13″ MacBook Pro M1 představil, jsem si říkal, že se tyto modely mezi sebou prakticky ničím neliší. Myslel jsem si, že budeme moci pozorovat nějaký závratný rozdíl ve výkonu kvůli absence ventilátoru u Airu, jenže tohle se tak úplně nekonalo, což jsem si následně mohl sám potvrdit. To znamená, že Air a 13″ Pro se od sebe prakticky ničím neliší, ale ve skutečnosti je mezi základními modely rozdíl 9 tisíc korun. A proč by si měl člověk připlácet 9 tisíc korun za něco, co ve skutečnosti ani nijak zásadně nemůže pocítit?

V tu chvíli jsem si vytvořil názor, že nabídka MacBooků s čipy Apple Silicon prostě nedává smysl. MacBook Air byl totiž doposud určen pro obyčejné uživatele, například ke sledování videí, poslouchání hudby či procházení internetu, kdežto MacBook Pro byl vždy prostě a jednoduše pro profesionály. A právě tento rozdíl se s příchodem MacBooků s M1 vymazal. Zpět v čase ale od jejich představení uběhlo několik měsíců a na internetu se pomalu začaly objevovat informace o chystaných nových MacBoocích Pro. Pamatuji si to jako včera, když jsem s nadšením psal článek o tom, že Apple nejspíše chystá nové MacBooky Pro. Ty měly nabídnout (konečně) profesionální výkon, hodný pro opravdové profesionály. Vzhledem k vyššímu výkonu bylo tak nějak samozřejmé, že dojde i ke zvýšení ceny modelů Pro, čímž by se konečně MacBook Air odlišil od MacBooku Pro. Takto mi to dávalo největší smysl, jenže později jsem v komentářích dostal spršku virtuálních facek se slovy, že Apple rozhodně zdražovat nebude, že si to nemůže dovolit, a že je to blbost. Dobrá, tedy, svůj názor jsem ale i přesto nezměnil – Air se od Pro musí lišit.

mpv-shot0258

Asi už tak nějak chápete, kam tím mířím. Nechci se tady chvástat tím, že jsem měl pravdu, ani nic podobného. Pouze bych chtěl určitým způsobem podotknout, že nabídka MacBooků konečně dává smysl. MacBook Air je tedy i nadále zařízením, které je určené pro obyčejné uživatele, a to například pro vyřizování e-mailů, procházení internetu, sledování videí apod. Navíc k tomu všemu nabízí i excelentní výdrž, což z MacBooku Air dělá naprosto skvělý produkt pro každého obyčejného člověka, který si navíc sem tam musí přenosný počítač vzít s sebou. Nové MacBooky Pro jsou oproti tomu zase profesionálními pracovními nástroji pro všechny, kteří potřebují to nejlepší, a to jak z hlediska výkonu, tak z hlediska displeje či například konektivity. Jen pro porovnání, 14″ MacBook Pro startuje na 58 990 korunách a 16″ model na 72 990 korunách. Jedná se o vyšší částky, tudíž si modely Pro jen tak někdo nedovolí, popřípadě někteří mohou usoudit, že se jedná o zbytečně drahá zařízení. A v takovém případě mám pro vás jedinou věc – nejste cílovka! Jedinci, kteří si MacBooky Pro nyní pořídí, klidně v maximální konfiguraci za téměř 200 tisíc korun, si na ně za pár provedených zakázek vydělají nazpátek.

Co mi však aktuálně úplně smysl nedává je, že Apple i nadále v nabídce ponechal původní 13″ MacBook Pro. Přiznám se, že z počátku mi tato skutečnost utekla, nakonec jsem to ale zjistil. A přiznám se, že pochopení v tomto případě jednoduše nemám. Kdo hledá obyčejný přenosný počítač, tak všemi deseti sáhne po Airu – je levnější, výkonný, úsporný a navíc nenasává prach, jelikož nemá ventilátory. A kdo hledá profesionální zařízení, tak sáhne dle preferencí po 14″ či 16″ MacBooku Pro. Pro koho je tedy určený 13″ MacBook Pro M1, který je i nadále k dispozici? Nevím. Upřímně mi přijde, že Apple 13″ Pro ponechal v nabídce z toho důvodu, aby si jej mohli koupit někteří jedinci „na parádu“ – vždyť Pro je jednoduše více než Air (není). Pokud ale samozřejmě máte jiný názor, určitě ho vyjádřete v komentářích.

V posledním odstavci bych se chtěl ještě trošičku podívat do budoucnosti jablečných počítačů. V současné chvíli se již čipy Apple Silicon nachází ve většině zařízeních, konkrétně ve všech MacBoocích, dále v Macu mini a ve 24″ iMacu. Zbývá pouze větší iMac, který by mohl být určen pro profesionály, společně s Macem Pro. Osobně se velmi těším na příchod profesionálního iMacu, jelikož někteří profesionální jedinci nepotřebují pracovat na cestách, tudíž pro ně MacBook Pro nemá význam. A právě takoví uživatelé si aktuálně profesionální zařízení s čipem Apple Silicon prostě nevyberou. K dispozici je tedy 24″ iMac, ten má ale stejný čip M1 jako MacBook Air (a další), což prostě nedostačuje. Doufejme tedy, že se brzy dočkáme, a že nám Apple pořádně vytře zrak.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Já bych neviděl až takovou vědu v důvodech, proč je ještě 13” MacBook Pro v nabídce, prostě mají na skladě ještě moc kusů a dílů, přece to nebudou vyhazovat.

    A já bych řekl, že dobře vědí, že návratem konektorů z minulého desetiletí a „novým“ designem hodně lidí nas*Re, a tak nechají i 13ku.

    Je mi vás celkem líto, je bohužel zjevné, že máte určité komplexy, když místo aby jste napsal rozumný protiargument, nebo alespoň svůj názor, tak si zde chcete porovnávat obsah peněženek, to zkuste prosím jinde.

    S tvrzením ve článku, že mezi Airem a Pro nebyl téměř výkonnostní rozdíl přinejmenším nesouhlasím, respektive je to přinejmenším neznalost. Nejspíš jste vedle sebe nikdy tyto dva stroje nepostavil a nezkusil jste na nich skutečně náročnou úlohu. Air hodně rychle sníží výkon, aby se neupekl, za to Pro výkon drží po celou dobu…

    K tomu připočteme větší jas, lepší baterii, reproduktory, výkonnější nabíječku a TouchBar (sto lidí, sto chutí), tak není co řešit a cenový rozdíl je ještě celkem malý…

celý text

Čtěte více.