Zavřít reklamu

V případě, že patříte mezi čtenáře našeho magazínu, tak vám asi nemusíme připomínat, že se na začátku tohoto týdne konala Apple Keynote, letos už v pořadí třetí. Dočkali jsme se na ní představení nových barevných provedení HomePodu mini, společně se třetí generací populárních sluchátek AirPods. Zlatým hřebem večera se však samozřejmě staly očekávané MacBooky Pro. Ty přišly ve dvou variantách – 14″ a 16″. Dočkali jsme se kompletního designového přepracování a změny se udály i v útrobách, jelikož Apple tyto stroje osadil zbrusu novými profesionálními čipy Apple Silicon s označením M1 Pro či M1 Max. Kromě toho nové MacBooky Pro nabízí konečně také pořádnou konektivitu a v neposlední řadě přepracovaný displej.

Pokud byste chtěli zjistit, jak na tom nové čipy M1 Pro a M1 Max jsou v porovnání s konkurencí, popřípadě jak na tom jsou samotné nové MacBooky Pro jakožto celek, tak stačí, abyste si přečetli jeden z příslušných článků. Těch jsme pro vás připravili opravdu mnoho, tudíž se dozvíte prakticky vše potřebné. V tomto článku, potažmo komentáři, bych se ale chtěl věnovat displeji nového MacBooku Pro. Co se týče rámečků okolo displeje, tak ty byly zmenšeny až o 60 % oproti rámečkům na předchozích modelech. Displej jako takový získal označení Liquid Retina XDR a využívá podsvícení pomocí technologie mini-LED, díky čemuž nabízí maximální jas po celé obrazovce až 1000 nitů, špičkový jas pak dosahuje 1600 nitů. Zlepšení přišlo i u rozlišení, které je u 14″ modelu 3024 × 1964 pixelů a u 16″ modelu 3456 × 2234 pixelů.

Kvůli novému displeji a zmenšení rámečků bylo nutné, aby Apple u nových MacBooků Pro přišel se starým známým výřezem, který je v současné chvíli již čtvrtým rokem součástí každého nového iPhonu. Přiznám se, že při představení nového MacBooku Pro mě ani nenapadlo se nad výřezem nějakým způsobem pozastavovat. Beru jej totiž jakožto jakýsi designový prvek, který k zařízením od Applu tak nějak patří a osobně si navíc myslím, že prostě a jednoduše vypadá dobře. Minimálně tedy o dost lépe než například průstřel či nějaký malinký výřez v podobě kapky. Když jsem tedy výřez poprvé viděl, měl jsem na jazyku spíše slova chvály než slova kritiky a znechucení. Ukázalo se však, že ostatní příznivci Applu to nevidí stejně jako já a výřez se opět dočkal obrovské kritiky.

mpv-shot0197

V posledních dnech tedy zažívám jakési déjà vu, jako bych v podobné situaci už někdy byl – a ona je to pravda. V naprosto stejné situaci jsme se všichni ocitli před čtyřmi lety, tedy v roce 2017, kdy Apple představil revoluční iPhone X. Právě tento iPhone určil, jak budou vypadat jablečné telefony v následujících letech. Nový iPhone X jste mohli jednoduše poznat především díky absence Touch ID, úzkým rámečkům a výřezu v horní části obrazovky – naprosto stejně je tomu doteď. Pravdou je, že si uživatelé prvních několik týdnů na výřez velmi stěžovali a kritika se objevovala na fórech, ve článcích, diskuzích a kdekoliv jinde. Jenže za krátkou dobu většinu jedinců tato kritika přešla a ve finále si řekli, že výřez vlastně není vůbec špatný. Postupně lidem přestalo vadit, že se jedná o výřez a nikoliv o průstřel či kapku. Výřez se tak postupně stal designovým prvkem a dokonce se jej pokusili zkopírovat jiní technologičtí giganti, kterým se ale samozřejmě velkého úspěchu nedostalo.

Výřez, který lze vidět u nových MacBooků Pro, je dle mého názoru naprosto stejný jako právě u iPhonů X a novějších. Tak nějak jsem doufal, že se přes něj lidé zvládnout bez problémů přenést, když už jsou na něj zvyklí z jablečných telefonů, když už je vlastně výřez jakýmsi členem rodiny. Jenže jak už jsem zmínil výše, tak se tohle nestalo a lidi výřez kritizují. A víte co? Teď vám předpovím budoucnost. Výřez tedy v současné chvíli příznivci jablečné společnosti špatně nesou a mají o něm noční můry. Věřte ale, že za pár týdnů se začne opakovat stejný „proces“ jako v případě výřezů u iPhonů. Kritika na výřez se postupně začne vypařovat a když už jej opětovně jako člena rodiny přijmeme, tak se objeví nějaký výrobce laptopů, který podobný, popřípadě naprosto stejný výřez, přinese taky. V tomhle případě už jej lidé ale kritizovat nebudou, jelikož jsou na něj zvyklí z MacBooků Pro od Applu. Pořád mi tedy chce někdo tvrdit, že Apple neurčuje směr?

Abych však na jablečné příznivce pouze neplival, tak je tady jeden malý detail, u kterého mám pochopení. Po stránce vzhledu byste tedy rozdíl mezi výřezem u iPhonu a MacBooku Pro hledali jen marně. Jenže pokud byste se podívali pod tento výřez u iPhonu, tak zjistíte, že se v útrobách nachází technologie Face ID, která nahradila Touch ID, a která slouží k autentizaci uživatele pomocí 3D skenu obličeje. Když Apple nové MacBooky Pro představil, tak se mi v hlavě objevila myšlenka toho, že jsme se dočkali Face ID i u MacBooků Pro. Pravdivá tato myšlenka tedy nebyla, avšak upřímně mě to prostě nijak netrápí, byť tedy pro některé uživatelé může být taková skutečnost lehce zmatečná. U MacBooků Pro se tedy i nadále autorizujeme pomocí Touch ID, které se nachází v pravé horní části klávesnice.

mpv-shot0258

Pod výřezem u MacBooku Pro se nachází pouze přední FaceTime kamera s rozlišením 1080p a vedle ní se pak nachází LED dioda, která vás dokáže informovat o tom, zdali je kamera aktivní. Ano, samozřejmě mohl Apple výřez kompletně zmenšit, a to jen na potřebnou velikost. Tím už by se ale nejednalo o legendární výřez, ale o průstřel či kapku. Opět tedy podotýkám, že výřez je nutné brát jakožto designový prvek, jakožto něco, co je pro většinu oblíbených Apple produktů prostě a jednoduše ikonické. Navíc k tomu, i když Apple nyní s Face ID u MacBooků Pro nepřišel, tak nikde není napsané, že se na příchod této technologie u přenosných jablečných počítačů nepřipravuje. Je tedy možné, že kalifornský gigant přišel s výřezem s předstihem, aby jej mohl v budoucnu technologií Face ID osadit. Popřípadě je možné, že Apple chtěl s Face ID přijít již nyní, a proto vsadil na výřez, avšak nakonec se mu změnily plány. Jsem přesvědčen, že se nakonec Face ID u MacBooků dočkáme – otázkou však zůstává, kdy. Jaký názor máte na výřez u nových MacBooků Pro vy?

.