Zavřít reklamu

Pokud patříte mezi věrné čtenáře našeho magazínu, tak vám zajisté před několika dny neutekl článek, ve kterém jsme vás informovali o tom, že se nám do redakce podařilo najednou získat nejnovější MacBooky s čipy M1. Konkrétně se jedná o základní 13″ MacBook Pro a o MacBook Air, který má pouze větší úložiště, a to o velikosti 512 GB. Ve zmíněném článku jsme se společně podívali na to, jak jsou na tom oba dva zmíněné MacBooky s výdrží baterie. Výsledky byly opravdu překvapivé a víceméně se potvrdilo to, co Apple řekl na konferenci – výdrž je naprosto bezkonkurenční a přelomová.

Vždy to ale není pouze o výdrži, byť se u přenosných počítačů jedná o velice důležitý aspekt. To, proč většina z nás pokukuje po nových jablečných počítačích s M1, je mimo jiné výkon, který je i v tomto případě dominantní. Od představení prvních Maců s M1 uběhlo již několik měsíců, i přesto si ale dost možná pamatujete na zprávu spojenou s výkonem MacBooku Air s M1, která se doslova prohnala internetem. Základní konfigurace tohoto mrňouse, která vychází na necelých třicet tisíc korun, měla být výkonnější než „plná palba“ 16″ MacBooku Pro, jenž cenou sahá přes sto tisíc korun. V redakci jsme se rozhodli, že výkon obou zmíněných jablečných počítačů srovnáme. Nemáme sice v redakci k dispozici 16″ MacBook Pro v plné konfiguraci, nýbrž „pouze“ v té základní, pořád se ale jedná o stroj, který je více než dvakrát dražší, a který by tak nějak logicky měl pořád být výkonnější než Air. Na porovnání a výsledky se můžete podívat přímo v tomto článku.

16_mbp-air_m1_fb
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz

Geekbench 5

Když se řekne výkonnostní test pro macOS, většina z vás si prakticky ihned vybaví Geekbench. I my jsme se samozřejmě rozhodli, že oba dva výše zmíněné MacBooky v rámci tohoto programu pro test výkonu porovnáme. Aplikace Geekbench při testování vyhodnocuje hned několik různých aspektů, ze kterých poté vyvodí skóre – čím větší je, tím samozřejmě lépe. U testu procesoru se výsledek dělí na jednojádrový a vícejádrový.

CPU

MacBook Air s M1 konkrétně dosáhl na 1716 bodů pro výkon na jedno jádro, 7644 bodů poté při využití více jader. Není třeba žádným způsobem připomínat, že výkon M1 je opravdu úctyhodný, i přesto ale většina z vás nyní zajisté očekává, že výkon 16″ MacBooku Pro v základní konfiguraci bude alespoň plus mínus okolo. Opak je však pravdou, jelikož u výkonu na jedno jádro je Air M1 prakticky dvakrát výkonnější – 16″ Pro si vysloužilo pouhých 902 bodů. Podobně to je i v případě vícejádrového výkonu, kde 16″ MacBook Pro dosáhl na 4888 bodů. Kompletní výsledky výkonnostního testu procesorů obou MacBooků si můžete prohlédnout v galeriích níže.

Compute

Druhým testem, který Geekbench nabízí, je výpočetní test grafického akcelerátoru. V tomto odstavci bych rád podotknul, že MacBook Air s čipem M1 nedisponuje dedikovaným grafickým akcelerátorem. Má pouze ten integrovaný, a to přímo v samotném čipu, ve kterém je dále integrovaný procesor a operační paměť. I v tomto testu nabízí Geekbench výsledek v podobě skóre, kdy více znamená lépe. Nyní už se ale výsledek žádným způsobem nedělí a zobrazuje se pouze jeden, rozdělení je patrné pouze u testu OpenCL a Metal.

OpenCL

Po testování MacBooku Air s M1 se nám v případě Open CL zobrazilo skóre 18263 bodů. Po otestování 16″ MacBooku Pro v základní konfiguraci, který disponuje dedikovaným grafickým akcelerátorem AMD Radeon Pro 5300M, jsme se dostali na skóre 27825 bodů. Nerad bych však srovnával hrušky s jablky, tudíž jsme samozřejmě na 16″ MacBooku Pro provedli také výkonnostní test integrovaného grafického akcelerátoru Intel UHD Graphics 630 – ten konkrétně po ukončení testu zaznamenal skóre 4952 bodů. Integrovaný grafický akcelerátor je tedy u MacBooku Air s M1 prakticky čtyřikrát výkonnější. Dedikovaný grafický akcelerátor je u 16″ Pro samozřejmě výkonnější, M1 jej ale nenabízí. Kompletní výsledky naleznete níže.

Metal

V případě grafického API Metal, které je vyvíjeno přímo samotným Applem, jsou výsledky prakticky stejné, bez jakéhokoliv překvapení. MacBook Air M1 si z tohoto testu odnesl skóre 20756 bodů. Co se týče 16″ MacBooku Pro, tak i v případě API Metal jsme provedli výkonnostní test jak pro dedikovaný akcelerátor, tak pro ten integrovaný. Dedikovaný akcelerátor v podobě AMD Radeon Pro 5300M si odnesl skóre 29476 bodů, integrovaný v podobě Intel UHD Graphics 630 pak 4733 bodů. Při porovnání integrovaných akcelerátorů je Air s M1 výrazně lepší, pokud srovnáme integrovaný akcelerátor M1 s dedikovaným, tak druhý jmenovaný vítězí.

Cinebench R23

Aby veškeré výsledky nepocházely jen z jednoho benchmarkového programu, tak jsme se na obou MacBoocích rozhodli provést také test v rámci Cinebench R23. I zde se testuje výkon procesoru, konkrétně ve vykreslení určitých objektů. Výsledek se po vzoru Geekbench rozdělí na jednojádrový a vícejádrový. Hned na začátek můžeme říci, že i v tomto případě MacBook Air s M1 dominuje a 16″ Pro opravdu razantně zaostává, začněme ale opět prvně Airem s M1. Ten si v rámci výkonnostního testu Cinebench R23 vysloužil skóre 1487 bodů pro jednojádrový výkon a 6939 bodů pro vícejádrový výkon. Co se týče 16″ MacBooku Pro, tak si výkon na jedno jádro odnesl skóre 993 bodů a výkon více jader 4993 bodů.

Závěr

Jak už bylo řečeno výše, tak prakticky pár dnů po představení prvních zařízení s M1 bylo zjištěno, že jsou tyto čipy opravdu vysoce výkonné, a že relativně jednoduše potopí procesory od Intelu. I když se tomu těžko věří, tak malý MacBook Air s M1, který ani nedisponuje aktivním chlazením v podobě ventilátoru, ve výkonnostních testech procesoru zvládne doslova převálcovat konkurenta, který je více než dvojnásobně dražší. Nutno podotknout, že absence aktivního chlazení Airu s M1 nikterak nevadí – na dotyk je totiž při náročné práci příjemně teplý, zatímco na 16″ Pro prakticky neudržíte prsty. 16″ Pro zvládne Air „porazit“ pouze ve výkonnostním testu grafického akcelerátoru, tedy pokud bychom srovnávali ten dedikovaný z 16″ Pro s integrovaným v M1. Kdybychom měli srovnat oba dva integrované akcelerátory, tak zjistíme, že je podle výsledků ten z M1 téměř čtyřnásobně výkonnější. Pokud se tedy například chystáte pořídit 16″ MacBook Pro, rozhodně to nedělejte a ještě pár měsíců vyčkejte – rozhodně byste totiž litovali.

MacBook Air M1 a 13″ MacBook Pro M1 koupíte zde

.