iWant

Nasazujeme produkty Applu v byznysu #3: Zdravotnictví

iWant

Seriálem „Nasazujeme produkty Applu v byznysu“ pomáháme se šířením osvěty, jak lze efektivně integrovat iPady, Macy nebo iPhony do provozů firem a institucí v České republice. Ve třetím díle se zaměříme na implementaci produktů Applu ve zdravotnictví.

Celý seriál najdete na Jablíčkáři pod štítkem #byznys.


Je velmi příjemné vidět v praxi, že nejen Apple to v oblasti zdravotnictví se svými službami a výrobky myslí vážně, ale že i čeští lékaři mění své zvyklosti a používají nejnovější technologie při práci s pacientem. Důkazem je použití iPadů u venkovských praktických lékařů nebo ve Fakultní nemocnici v Olomouci a ve Vsetínské nemocnici a.s. Podstatnou část této implementace má na svědomí Jan Kučeřík, s nímž na tomto seriálu spolupracujeme.

„Naším cílem je plně elektronická klinika za použití produktů od Applu. Ty používáme nejen v kontaktu s pacientem, ale i našimi studenty, budoucími lékaři během jejich výuky,“ prozrazuje předseda České kardiologické společnosti a přednosta I. interní kardiologické kliniky Fakultní nemocnice a Univerzity Palackého v Olomouci Miloš Táborský. Podle něho je iPad úžasný výukový materiál jak pro pacienty, tak pro lékaře.

„Díky jednoduchému systému a aplikacím dokážeme lidem vysvětlit nejen principy vyšetření a následného invazivního výkonu, ale i průběh léčby,“ říká Táborský. Lidé všech věkových kategorií tak díky aplikacím snadno a srozumitelně poznají, jak například funguje jejich srdce, jak bude probíhat invazivní zákrok, co konkrétně způsobuje onemocnění a jak lze nemoc vyléčit.

ipad-byznys2

„Mezi nejfrekventovanější výkony patří mimo jiné katetrizace srdce. Průběh tohoto zákroku lidem detailně ukazujeme pomocí iPadu,“ říká Táborský. Tento lehký invazivní výkon jsem sám v dětství absolvoval hned dvakrát a velmi živě si pamatuji, že jsem na začátku vůbec netušil, co mě čeká. Dodnes na to vzpomínám a s pohledem na dnešní digitalizaci zdravotnictví si říkám, že pacient je již na celou věc lépe připraven.

Také náměstek pro léčebnou péči Vsetínské nemocnice Bořek Lačňák vidí v integraci moderních zařízení pro komunikaci s pacientem velký potenciál a jeho nemocnice jako jedna z prvních v ČR, začala iPady využívat jako nástroj komunikace mezi lékařem pacientem. iPady využívají sestry a lékaři na oddělení gynekologie a porodnictví. „iPad používáme jako multimediální centrum, a to především v předporodních kurzech. Porodní asistentky v praxi využívají nejen již hotové aplikace, ale vytvářejí si i své vlastní programy a prezentace,“ říká zástupce primáře oddělení gynekologie a porodnictví Martin Janáč.

„Budoucí maminky se tak snadno dozví, co je čeká, jak probíhá porod a další užitečné informace. Sestry si také natáčí vlastní filmy a pořizují obrázky, aby veškeré materiály byly autentické,“ dodává Janáč.

Podobné využití iPadů funguje i na oddělení rehabilitace. „Díky názorným aplikacím pacienti pochopí, jak funguje pohybová soustava a také funkční souvislosti. Mimo jiné lze v aplikacích nalézt škálu cvičení, včetně videí a názorných ukázek. Vše v závěru vede k efektivnější a smysluplné léčbě,“ doplňuje vedoucí fyzioterapeutka Vsetínské nemocnice, Pavlína Matějčková.

ipad-byznys9

Venkovský lékař

iPad se také stal nedílnou součástí venkovského praktického lékaře Davida Halaty, který působí na Valašsku. Ten nezřídka objíždí jednotlivé obce a navštěvuje nemocné přímo u nich doma. Díky iPadu jim může poskytnout nadstandardní péči, vysvětlí průběh choroby a následné léčení.

„Jen správně edukovaný pacient ví, co ho čeká, a je motivovaný k tomu, aby se léčil, což má podstatný vliv i na jeho psychický klid a pohodu. Celkově mám na starosti více než dva tisíce pacientů, kteří nejbližší nemocnici mají dvacet minut jízdy autem. Plně vybavená nemocnice je pak vzdálená čtyřicet minut jízdy autem. V zimních měsících se doba samozřejmě zvyšuje,“ konstatuje Halata.

Podle lékařů je trendem diagnostika a léčení v domácím prostředí, což je pro lidi nejen příjemnější, ale ušetří se i peníze. Díky iOS zařízením v kombinaci s telemetrickými zařízeními si lidé mohou změřit tlak nebo glykémii doma a výsledné hodnoty pouze přes e-mail zaslat svému praktickému lékaři. Ten vše vyhodnotí a obratem může pacientovi zaslat další postup léčby, navýšení léků a podobně.

„Moderní technologie vítají nejen mladí lidé, ale i staří, což je zajímavé. Venkovský lékař musí mít celkový náhled na pacienta, tedy znát jeho návyky či zájmy. Kontakt v domácím prostředí je zcela odlišný než v ordinaci nebo velké nemocnici,“ podotýká Halata. iPad se v těchto případech stává neocenitelným pomocníkem.

„Jsem kardiologickým pacientem a před pěti lety mi byl na základě ne příliš povzbudivé genetické anamnézy voperován dvojitý srdeční bypass a plastika mitrální chlopně. Z vlastní zkušenosti tedy moc dobře vím, čím takový pacient prochází od počáteční informace o nemoci přes operační zákrok až po samotnou rehabilitaci. Získávat informace na internetu moc nedoporučuji, ale i přes nadstandardní péči a snahu lékařů jsem si pořád neuměl představit, co se vlastně uvnitř těla děje a co se bude dít po samotném zákroku,“ doplňuje Jan Kučeřík své osobní zkušenosti nejen jako architekt medicínského řešení od Applu, ale především jako pacient.

„Uvědomil jsem si, že takovýchto pacientů a nejen těch kardiologických je celá řada a ihned po operaci jsme s našimi kolegy zahájili projekt integrace iPadů, lékařských aplikací a telemetrických zařízení do medicíny. V počátcích jsme vypadali jako snílci, ale dnes se ukazuje, že implementace nových technologií výrazně usnadnila práci zdravotnickému personálu a snížila stresovou zátěž pacienta,“ říká Kučeřík.

Elektronizace českého zdravotnictví

Pozitivní zprávou je také to, že již několik let u nás funguje národní plán rozvoje eHealth, který usiluje o vznik ucelené národní koncepce elektronického zdravotnictví. Plán přitom vychází nejen ze studie dosavadních podmínek v České republice, ale také z dostupných informací ze zahraničí. Základními prioritami jsou vysoká kvalita zdravotní péče, její dostupnost a dlouhodobá stabilita systému poskytování zdravotních služeb.

Lékaři díky elektronickému zdravotnictví mohou mít souhrnné a přehledné dokumenty o zdravotních stavech a léčbě pacientů, kolekce poznatků a výukových pomůcek na jednom místě či možnost velmi snadné týmové komunikace a kooperace. Na druhou stranu má vše svá úskalí. Mnoho lékařů se obává zneužití citlivých informací, které by byly dostupné v rámci jedné centrální databáze. Právě proto mnohdy elektronizaci nevěří. Podrobné informace naleznete na www.ezdrav.cz.

Apple hraje prim

Je jisté, že Apple v oblasti zdraví drží všechny trumfy a nadále tuto oblast podstatně vylepšuje. Každým rokem přibývají odborníci, které kalifornská firma najímá pro zlepšení svých služeb. Největší zásah do oblasti zdravotnictví v podání Applu představují hodinky Watch. Na internetu se již objevilo několik příběhů, kdy Watch zachránily svému uživateli život. Nejčastější příčinou byl nenadálý vysoký tep, který hodinky naměřily. Existují již i aplikace, které umí suplovat funkci přístroje EKG, zkoumající činnost srdce.

Třešničkou na dortu je aplikace HeartWatch. Ta zobrazuje vaše podrobné údaje o tepové frekvenci během dne. Snadno tak můžete zjistit, jak fungujete v různých situacích a jak se váš tep proměňuje. Výjimkou nejsou ani aplikace, které sledují vývoj dítěte uvnitř těla matky. Rodiče si tak mohou například poslechnout srdce svého potomka a detailně vidět jeho činnost.

Vše je navíc stále v začátcích a aplikace zaměřené na zdraví budou nejen na Apple Watch přibývat. Ve hře jsou i nové senzory, jež by mohl Apple ukázat v příští generaci svých hodinek a díky nimž by bylo možné měření znovu posunout.

V případě, že všechny tyhle karty vložíme do rukou lékařů, kteří se je naučí ovládat a přizpůsobí ve své práci, ušetří se nejen peníze, ale hlavně se zlepší zdravotní služby jako takové. Výsledkem je předcházení závažných až smrtelných onemocnění typu rakovin a nádorů či včasné odhalení a léčba dalších nemocí. Poslední výzkumy ukazují, že většina rakovinových onemocnění lze vyléčit, když se podchytí již na samém počátku. Lidé bohužel často chodí k lékaři, až když už je pozdě.