iWant

HeartWatch – s hodinkami na ruce budete mít srdeční tep pod kontrolou

iWant

heartwatch

Ve dvanácti letech mi lékaři zjistili, že mám neobvykle vysoký krevní tlak. Po několika vyšetřeních a dvou menších zákrocích to nakonec uzavřeli s diagnózu bílého pláště. V praxi to znamená, že mám strach z doktorů a jakmile jdu na nějaké vyšetření nebo kontrolu, naměří mi vždy extrémně vysoký krevní tlak. Od té doby, co mám Apple Watch, se učím se svou srdeční frekvencí pracovat.

Zpočátku mi pomáhala různá dechová cvičení a technika mindfulness, kdy stačí svoji pozornost zaměřit na dech, uvědomit si přítomnost a napětí rázem klesne. Watch mi přitom dávají zpětnou vazbu a svůj tep si mohu hlídat. Podrobnější informace o srdeční frekvenci však nejsou systémově nijak dostupné. Tento problém efektivně řeší aplikace HeartWatch, která nedávno prošla významnou aktualizací.

Aplikaci má na svědomí méně známý vývojář Tantsissa, jenž vytvořil ojedinělou aplikaci, která každému uživateli s Apple Watch na zápěstí poskytne maximum informací a dat o jeho srdečním rytmu. Podrobné informace pak zobrazí váš iPhone.

heartwatch-iphone

Základem HeartWatch jsou kulaté barevné diagramy. Číslo, které vidíte, je průměrný tep, jehož jste dosáhli během daného dne. Barvy pak udávají, v jakých tepových pásmech jste se během dne pohybovali.

V HeartWatch můžete vidět hned tři barvy: červenou, modrou a fialovou. Červené hodnoty udávají váš maximální tep, modré naopak nejnižší a fialová značí průměrné hodnoty. Z pohledu zdraví je žádoucí, aby vaše hodnoty byly co nejvíce v modrém pásmu, tedy nejnižšího tepu. S vysokým krevním tlakem je totiž spojena řada zdravotních onemocnění a chorob.

Aplikace nabízí také detailní rozpis každého dne, kdy se můžete podívat na svůj tlak minutu po minutě. Snadno si tak naměřené hodnoty porovnáte s tím, co jste ve skutečnosti dělali a jak na to váš tlak reagoval.

HeartWatch ocení také například sportovci, protože aplikace umí filtrovat například jen hodnoty naměřené během sportovního výkonu. Díky tomu tak odlišíte běžný den od všech sportovních aktivit. Porovnávat snadno můžete také například maximální a minimální tep. Pokud spíte s Apple Watch na zápěstí, můžete si nechat zobrazit tepové hodnoty naměřené během noci.

Ke zjištění aktuálního tepu lze použít aplikaci na Watch, která umí přidat komplikaci na ciferník. Přímo v hodinkách si pak můžete během dne přidávat k naměřeným datům různé poznámky, abyste pak měli lepší přehled, co jste právě dělali. Stačí použít Force Touch a diktovat.

Za tři eura jsem u HeartWatch příliš neváhal, protože se tato aplikace ukázala jako vůbec jedna z nejužitečnějších, kterou na Watch mám. Pokud vás jakýmkoliv způsobem zajímá měření vlastního tepu a chcete o něm mít co možná nejpodrobnější data, je HeartWatch jasná volba.

HeartWatch. Heart & Activity
HeartWatch. Heart & Activity
Vývojář: Tantsissa
Cena: 89,00 Kč
 • Můžu se zeptat jak je to s náročností na baterii Apple Watch? Prý by tato app měla být úsporná díky tomu, že si bere data ze Zdraví? To ale pak nemůže nabízet tak přesná a „minutová“ měření.. Jak to tedy je?
  Díky za info:)

  • Podle mě je úsporná, tedy je optimalizovaná na pravidelné používáni. Za tu dobu co ji testují a používám tak jsem nezaznamenal žádný rapidní úbytek baterie v AW. Takže bych se toho nebál ;-)

  • Appka tahá data ze Zdraví (přes HealthKit), takže nespotřebovává NIC. :)

   • Jasně, psal jste mi to na Twitteru. :) A dává to smysl. Tady v článku mě ale zarazila myšlenka přehledu minutu po minutě.. Když kouknu k sobě do Zdraví, takové údaje tam nemám – v nejlepším případě 6x do hodiny, ale spíš méně. A tak mi jde o to, zda je to appkou ( zda tedy iniciuje častější měření) nebo zda jde o básnickou licenci autora článku:)
    Díky za postřehy.

    • Aha… mrknu na to. :)

    • No, co jsem testoval a koukám, tak aplikace na AW umí změřit aktuální tep, tedy podle mě nebere jen data ze Zdraví…

     • Tak dle vývojáře opravdu „jen“ tahá data ze Zdraví..

 • Čeněk

  Taky ji mám pár týdnů a jsem nadšený. Krásně ukazuje tep a zjistil jsem, že vysoký tep mám pravidelně v práci :-)

 • Ferda Mravenec

  Mate vysoky krevni tlak a pracujete se srdecnim tepem? Mate alepon obecnou predstavu co tyto dva nazvy znamenaj ? :)

 • Jenda

  Brat hodnoty mereni ze zapesti bez hrudniho pasu jako nejako smeroplatne hodny je cira naivita. Pokud chcete nejak rozumne pracovat s tepem, potrebujete hrudni pas. Meraky ze zapesti vubec nejsou schopny nejake prudke vykyvy zaznamenat. Ja jsem se ted o toto zajimal asi 14 dni. Nakonec jsem si koupil Polar V800. Hodinky jsem nabil v patek a dneska mam 75 procent baterii. A to jsem s tim byl jednou behat, jel jsem 4 lekce spinningu a nosim to cely den jako monitor denni aktivity a v noci s tim spim. Notifikace ze smartphonu to taky prijima. A i presto, ze je Polar s praci stepovkou na mile pred Apple, neda se to pouzivat jako lekarsky pristroj. Na celodenni mereni tepu nebo tlaku potrebujete lekarsky holter. A tep nema s tlakem nic spolecneho. Je logicke, ze pri vyssim tepu treba v zatezi mate vyssi tlak. Ale to je normalni a existuji na to tabulky. Jestli se vam v praci rozbusi na porade srdce, to je normalni. To ale zjistite i pouhym pohmatem treba na krcni tepne. Treba aritmii nebo extra systoly vam neodhali ani Polar a Apple ze zapesti uz vubec ne. Tak asi tak.