iWant

HeartWatch – s hodinkami na ruce budete mít srdeční tep pod kontrolou

iWant

heartwatch

Ve dvanácti letech mi lékaři zjistili, že mám neobvykle vysoký krevní tlak. Po několika vyšetřeních a dvou menších zákrocích to nakonec uzavřeli s diagnózu bílého pláště. V praxi to znamená, že mám strach z doktorů a jakmile jdu na nějaké vyšetření nebo kontrolu, naměří mi vždy extrémně vysoký krevní tlak. Od té doby, co mám Apple Watch, se učím se svou srdeční frekvencí pracovat.

Zpočátku mi pomáhala různá dechová cvičení a technika mindfulness, kdy stačí svoji pozornost zaměřit na dech, uvědomit si přítomnost a napětí rázem klesne. Watch mi přitom dávají zpětnou vazbu a svůj tep si mohu hlídat. Podrobnější informace o srdeční frekvenci však nejsou systémově nijak dostupné. Tento problém efektivně řeší aplikace HeartWatch, která nedávno prošla významnou aktualizací.

Aplikaci má na svědomí méně známý vývojář Tantsissa, jenž vytvořil ojedinělou aplikaci, která každému uživateli s Apple Watch na zápěstí poskytne maximum informací a dat o jeho srdečním rytmu. Podrobné informace pak zobrazí váš iPhone.

heartwatch-iphone

Základem HeartWatch jsou kulaté barevné diagramy. Číslo, které vidíte, je průměrný tep, jehož jste dosáhli během daného dne. Barvy pak udávají, v jakých tepových pásmech jste se během dne pohybovali.

V HeartWatch můžete vidět hned tři barvy: červenou, modrou a fialovou. Červené hodnoty udávají váš maximální tep, modré naopak nejnižší a fialová značí průměrné hodnoty. Z pohledu zdraví je žádoucí, aby vaše hodnoty byly co nejvíce v modrém pásmu, tedy nejnižšího tepu. S vysokým krevním tlakem je totiž spojena řada zdravotních onemocnění a chorob.

Aplikace nabízí také detailní rozpis každého dne, kdy se můžete podívat na svůj tlak minutu po minutě. Snadno si tak naměřené hodnoty porovnáte s tím, co jste ve skutečnosti dělali a jak na to váš tlak reagoval.

HeartWatch ocení také například sportovci, protože aplikace umí filtrovat například jen hodnoty naměřené během sportovního výkonu. Díky tomu tak odlišíte běžný den od všech sportovních aktivit. Porovnávat snadno můžete také například maximální a minimální tep. Pokud spíte s Apple Watch na zápěstí, můžete si nechat zobrazit tepové hodnoty naměřené během noci.

Ke zjištění aktuálního tepu lze použít aplikaci na Watch, která umí přidat komplikaci na ciferník. Přímo v hodinkách si pak můžete během dne přidávat k naměřeným datům různé poznámky, abyste pak měli lepší přehled, co jste právě dělali. Stačí použít Force Touch a diktovat.

Za tři eura jsem u HeartWatch příliš neváhal, protože se tato aplikace ukázala jako vůbec jedna z nejužitečnějších, kterou na Watch mám. Pokud vás jakýmkoliv způsobem zajímá měření vlastního tepu a chcete o něm mít co možná nejpodrobnější data, je HeartWatch jasná volba.

HeartWatch. Heart & Activity
HeartWatch. Heart & Activity
Developer: Tantsissa
Price: 79,00 Kč