Zavřít reklamu

Dnes se začaly prodávat nové iPhony 14, 14 Pro a 14 Pro Max, a právě poslední zmíněný právě držím v ruce a nějakou tu hodinu s ním již pracuji. Protože první seznámení se s novinkou může o mnohém vypovídat, zde si můžete přečíst mé první dojmy. Samozřejmě je ale možné, že do recenze mohu na určitá fakta změnit názor, proto tento text berte s odstupem. 

Design téměř beze změny 

Loňská Siera Blue barva byla velice povedená, ale o tom, že si Apple u verzí iPhonů Pro dává na jejich vzhledu záležet, svědčí vlastně jakákoli varianta. Letošní nová vesmírně černá je sice hodně tmavá, ale zase o poznání decentnější, což mnozí také upřednostňují. Kdybyste se ale ptali, jestli chytá otisky prstů, tak si piště, že ano. Na zadním matném sklu to není tak patrné, jako na rámečcích.

Odstínění antén je na stejných místech, jako tomu bylo loni, šuplík na SIM se posunul mírně dolů a zvětšily se objektivy fotoaparátu, což jsem psal už v unboxingu a ostatně i u prvních ukázkových fotografií. Když tedy položíte telefon na rovnou plochu, typicky stůl, a dotknete se pravého spodního rohu, je to skutečně nepříjemné. Ono to bylo nepříjemné už u iPhonu 13 Pro Max, ale s letošním zvětšením modulu je to teda extrém. Vzhledem k tomu, jak jsou objektivy vystouplé, to navíc pravděpodobně nespraví ani většina krytů. Velký fotomodul má za následek i chytání nečistot. Když tedy iPhone vyndáte z kapsy, není to moc hezké. 

Displej se zásadním vylepšením 

Oproti loňskému modelu iPhonu 13 Pro Max se zlepšil displej hned ve třech ohledech – jasu, adaptivní obnovovací frekvenci a prvku Dynamic Island. Tím, že frekvence displeje umí klesnout až na 1 Hz, mohl Apple konečně přijít se stále zapnutou obrazovkou. Ze zkušeností s Androidem jsem ale trošku rozčarovaný, jak to uchopil. Stále zde totiž prosvítá tapeta a čas, takže Apple úplně zahazuje přednosti OLED a jeho možnosti zhasnout černé pixely. Displej vám vlastně jen ztmavne, a co příliš nechápu, je, proč se třeba při nabíjení neukazuje proces nabití baterie v její ikoně vpravo nahoře. Musíte si k tomu vložit až widget.

Dynamic Island je pak opravdu líbivý. Na modelu iPhonu 14 Pro Max je skutečně o poznání menší než výřez, a jeho proměnlivost je velice poutavá. Apple do něho pěkně zakomponoval i signalizaci aktivní kamery a mikrofonu. Několikrát jsem se při práci s telefonem přistihl u toho, jak do něho klepu jen proto, abych zjistil, jestli v daný moment něco udělá. Neudělal. Jeho využití je zatím vázáno především na aplikace Applu, je ale zřejmé, že potenciál má velký. Nyní od něho zas tolik nečekejte. Je nicméně zajímavé, že reaguje na klepnutí, i když žádné informace neposkytne. Dokonce reaguje jinak na klepnutí a potažení. Applu se také podařilo udělat jej skutečně černý, takže v něm prakticky nevidíte ani kameru, ani senzory. 

Potěšený jsem i z toho, jak byl zmenšený reproduktor. Není to sice až tak, jak to umí konkurence zejména v případě Samsungu, ale alespoň něco. Reproduktor u iPhonů 13 je příliš široký a nevzhledný, tady se prakticky jedná jen o tenkou linku, kterou mezi rámečkem a displejem sotva postřehnete.

Výkon a fotoaparáty 

Na testování chodu je možná až příliš brzy, na druhou stranu je třeba říci, že novinka by neměla mít s čímkoli jakýkoli problém. Ostatně ten ještě nepociťuji ani u předešlé generace. Jediné, čeho se trošku obávám, je, jak bude zařízení topit. Apple má tu výhodu, že novinky představuje v září, tedy na konci léta, takže se vyhne celé jedné sezóně skutečného zápřahu. Letos mi iPhone 13 Pro Max několikrát omezil funkčnost (výkon a jas displeje), protože mu prostě bylo horko. Toto u novinky ale posoudíme až skoro za rok.

iPhone používám už jako primární fotoaparát, ať už fotím momentky nebo výlety a cokoli jiného, a musím říci, že iPhone 13 Pro Max je v tomto téměř dokonalý. Novinka by měla posunout kvalitu výsledku zase o kus dál, na druhou stranu je otázka, jestli to za to neustálé zvětšování modulu a jednotlivých objektivů stojí. Tohle už je opravdu hodně, takže doufám, že ten rozdíl zde patrný bude. Z dvojnásobného přiblížení jsem poměrně mile překvapený, z toho, že nemohu jednoduše fotit na plných 48 MPx, pak zklamaný. ProRAW nepotřebuji, abych chtěl udělat skutečně velkou a detailní fotku. No, asi si ten přepínač v nastavení tedy zapnu.

První dojmy bez emocí 

Když čekáte na nové zařízení, máte velká očekávání. Těšíte se, zařízení vybalíte a už si s ním hrajete. Tady je ten problém, že ona očekávání se zatím příliš nenaplnila. iPhone 14 Pro Max je jako celek skvělé zařízení, které přináší mnohé novinky, které se budou líbit, jenže jako majitel iPhonu 13 Pro Max před sebou vidím stejné zařízení, které má na první pohled jediný rozdíl – zatím omezeně využitelný Dynamic Island.

Jenže na tenhle pohled právě nevidím kvalitu fotografií v noci, nevidím rozdíl ve výkonu, výdrži, ani to, jestli s postupem času ocením Always On a další novinky. To všechno se samozřejmě ještě dozvíte v jednotlivých článcích a výsledné recenzi. Je navíc zřejmé, že jinak se na zařízení budou dívat majitelé iPhonů 12 a už úplně jinak ti, kteří ještě vlastní předešlé varianty.

.