Zavřít reklamu

Do redakce nám dorazil základní iPhone 14. Ten, se kterým jde značná vlna kritiky ohledně toho, jak málo novinek oproti předchozí generaci přináší, a kolik moc si za něho nechá Apple zaplatit. Jenže v ten moment, kdy vezmete telefon do ruky, mu všechno odpustíte. 

Ano, je nesporné, že těch vylepšení není příliš. Jedná se ale o osvědčenou strategii, kdy prostě navýšíte pořadové číslo a přinesete jen něco málo funkcí navíc. On jich iPhone 14 nemá vyloženě málo, jen je zřejmé, že bychom si přáli víc. Jedno grafické jádro navíc nikoho neohromí, možná revoluční satelitní volání zatím v našich končinách nevyužijeme, detekce autonehody ale může zachránit život.

Největší problém je v tom, že Apple zcela ignoroval jakýkoli pokrok v kvalitě displeje. Nemáme zde tedy ani adaptivní obnovovací frekvenci, nemáme zde ani Dynamic Island. Jedná se pořád o ten stejný displej, který přinesly iPhony 12 jen s tím rozdílem, že se v iPhonech 13 navýšily hodnoty jasu. Letošní je s tím loňským na chlup stejný, ne tedy špatný, ale prostě stejný. Kdyby zde alespoň byla ta adaptivní obnovovací frekvence od 10 do 120 Hz, bylo by to jiné. I tak nám však mírně poskočila výdrž.

Fotoaparáty jsou to hlavní 

Možná to nejviditelnější a nejzajímavější se děje u fotoaparátů. Nejviditelnější proto, že jsou zase větší a nejzajímavější naopak, že nám přibyla alespoň jedna zajímavá funkce. Na hodnocení akčního režimu je ale ještě brzy. Ještě dodejme, že filmařský režim umí nově 4K (což měl tedy umět už loni).

I letos zde máme dvojitou 12MPx fotosoustavu, která se skládá z hlavního a ultraširokoúhlého fotoaparátu. Aby Apple dodal důraz na to, že vylepšoval, ve srovnání jeho Apple Online Store najdete, že novinka disponuje „vyspělou dvojitou fotosoustavou“. Co tedy byly předchozí verze? Clona širokoúhlého fotoaparátu je nově ƒ/1,5 namísto ƒ/1,6, ta ultraširokoúhlého je pořád stejných ƒ/2,4. Na první ukázkové fotografie se můžete podívat výše (stáhnout si je můžete zde), bližší test samozřejmě ještě přineseme. Vylepšil se i přední fotoaparát. Ten má clonu ƒ/1,9 namísto ƒ/2,2 a naučil se automaticky ostřit.

Může být člověk vůbec zklamaný? 

Když si koupíte iPhone 14, přesně víte, co od něho očekávat, a to také dostanete. Nejsou zde žádné experimenty (Dynamic Island), vše je jen evolucí stávajícího a úspěšného. Podobnou cestu ostatně razí i ostatní, třeba takový Samsung s jeho Galaxy Z Flipem4. Poskočila mu kvalita fotoaparátů, zlepšila se výdrž, a přišla nová generace čipu, víc se toho moc také neudálo.

Apple se mohl více odvázat, jenže pokud potřebuje držet rozestup od modelů Pro nejen funkcemi, ale i cenou, moc možností neměl. Za vysokou evropskou cenu pak nelze vinit jen jeho, ale i situaci na východě, která to do značné míry zavinila. Kdyby tedy cena byla poplatné loňské generaci a místo 26 490 Kč stál iPhone 22 990 Kč, byla by to jiná písnička. Takhle to prostě záleží na preferencích každého, jestli jít do novinky, nebo sáhnout po loňské třináctce, nebo si připlatit za model 14 Pro. Hodně totiž záleží, jakou generaci iPhonu aktuálně vlastníte. I když jsem z toho tedy sám poměrně překvapený, po prvních dojmech v mém případě převládají pozitivní pocity.

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.