Zavřít reklamu

Je pátek 30. dubna, což pro mnohé jablíčkáře znamená jediné – do rukou se jim konečně dostanou lokalizátory Apple AirTag a originální příslušenství k nim. Přestože do České republiky dle našich informací příliš mnoho kusů těchto novinek nedorazilo, do redakce se nám jedno čtyřbalení AirTagů spolu s koženou klíčenkou a poutkem podařilo ukořistit a to již před pár hodinami. V následujících řádcích vám proto sdělíme naše první dojmy z nich.

airtags balení

Příslušenství

Začněme nejprve koženým příslušenstvím. Asi vás nepřekvapí, že jej Apple balí zcela standardním způsobem do bílé papírové krabičky s vyobrazením produktů v ní na horní straně a s informační samolepkou obsahující detaily produktu i výrobce na straně spodní. V obou případech se jedná o “šuplíčková” balení, kdy po odtržení spodní fólie vnitřní část krabičky jednoduše vytáhnete a dostanete se tak ke kýženému produktu – tedy v našem případě držákům pro AirTag. Ty byly v obou případech vloženy do papírového výlisu, který bránil jejich pohybu po krabičce. 

Kdybych měl zhodnotit kvalitu zpracování a design těchto doplňků, nemohl bych hodnotit jinak než kladně. Apple totiž kožené příslušenství zkrátka umí a dokázal to i tentokrát. Prvotřídní opracování, perfektní kvalita materiálu a celkově velmi pěkný design dělají z těchto doplňků věc, kterou zkrátka na svých klíčích či batohu mít chcete, nikoliv že musíte kvůli AirTagu. Super je navíc i to, že část, do které se AirTag vkládá, je relativně robustní, takže mu je schopná poskytnout solidní ochranu. 

AirTag

O poznání zajímavější věcí než je příslušenství je bezesporu samotný lokalizátor AirTag. Ten je zabalen prakticky stejným způsobem jako doplňky pro něj a tudíž nemá přespříliš smysl se v tomto směru opakovat. Řeknu tedy jen to, že pokud se pro něj rozhodnete, počítejte s balením podobné tomu, ve kterém se prodávají třeba kožené kryty. 

Po vybalení AirTagů mě prakticky okamžitě velmi potěšil jejich design a zpracování. V reálu totiž vypadají ještě mnohem lépe než na fotkách a videích. Bílá v kombinaci se stříbrným nerezem jim totiž zkrátka sluší a myslím si, že ani za své kulaté tělo připomínající čočku se vůbec nemusí stydět. Musím však dát za pravdu všem zahraničním recenzentům, kteří se ve svých textech a videích nechali slyšet, že se AirTagy velmi snadno upatlou. Otisky prstů a různé šmouhy se totiž objevily i na tom mém doslova po pár vteřinách. Co se pak týče odolnosti proti škrábancům, tu jsem – díky Bohu – zatím neměl tu čest otestovat více. 

Spárování AirTagu s telefonem je naprosto jednoduchou a především pak rychlou záležitostí. Jediné, co je potřeba, je aktivovat AirTag jeho vybalením z folie a následně jej přiložit k telefonu, se kterým jej chcete spárovat. Párovací proces je velmi podobný tomu například z AirPods, kdy stačí jen potvrdil spárování a je de facto hotovo. V případě AirTagu tedy kromě potvrzení spárování ještě navolíte, jaký předmět bude lokalizátor sledovat, jelikož se podle toho zobrazí ikonka v aplikaci Najít. Od této chvíle už jej v této aplikaci vidíte. 

Jelikož je AirTag vybavený čipem U1, lze jej při použití kompatibilních iPhonů (tedy iPhonů se stejným čipem) hledat přes Najít s přesností na jednotky centimetrů. To jsem si samozřejmě nenechal ujít ani já, byť zcela nadšený jsem z toho nebyl. Tato funkce sice funguje skutečně pěkně, v mém případě však na zhruba 8 až 10 metrů, což mi přijde dost málo. Je však potřeba říci, že jsem AirTag testoval zatím jen ve starším domě s širokými zdmi. Dosah tedy budu muset ověřit ještě na otevřeném prostranství či v bytech s užšími stěnami. 

Resumé

Jak bych tedy AirTag zhodnotil po prvních pár desítkách minutách používání? Veskrze pozitivně. Zpracování, design i funkčnost mi přijde velmi zajímavá, byť dosah úplně neoslnil. Větší závěry si však raději nechám až na recenzi, kterou už pro Jablíčkáře chystáme.

.