Zavřít reklamu

Samsung letos v únoru představil vrcholné portfolio svých telefonů a tabletů. Mezi první patřily Galaxy S22, mezi druhé pak Galaxy Tab S8. Právě v řadě tabletů pak uvedl něco, co na trhu ještě není. Galaxy Tab S8 Ultra vyniká svou 14,6“ obrazovkou a výřezem pro čelní duální fotoaparát. Ukazuje ale také, že větší iPad nemá příliš smysl. 

Samsung to zkusil a pokusil se přijít se skutečně extrémním zařízením, které má snahu konkurovat iPadům Pro. Povedlo se mu to. Nekompromisní výkon doprovází nekompromisní výbava, stylus S Pen v balení a duální čelní fotoaparát umístěný do výřezu. Jestli to bylo třeba je jiná otázka. Důležité je, že zde máme obrovský tablet s Androidem, který poskytuje skutečný rozlet vašim očím, prstům i S Penu.

Svět Android tabletů a iPadů s iOS je hodně jiný, což ostatně platí i o iPhonech a třeba telefonech Galaxy. Android vám nemusí vonět, může vám přijít strohý, nepřehledný, složitý a třeba i hloupý. Jenže Samsung není Google, a jeho nadstavba One UI umí ze stejného systému vytáhnout mnohem více, což vám v tomto případě ukáže na 14,6“ displeji s rozlišením 2960 x 1848 pixelů při 240 ppi s až 120 Hz a poměrem stran 16:10. Není to miniLED, je to Super AMOLED. 

Právě tento poměr stran dělá z tabletu poměrně dlouhou a úzkou nudli, kdy se lépe používá na šířku než na výšku, jenže v případě Androidu není ta šířka úplně vhodně optimalizována, i když na práci s dvěma okny je fajn. Pak je zde ale DeX. Právě DeX je to, co Samsung má, ale ostatní ne. Je to to, co z takto obřího tabletu udělá zařízení nesmírně podobné desktopu a je to také to, kvůli čemu nemá větší iPad smysl.

Dokud Apple nepochopí, že iPadOS je k tak výkonnému zařízení, jakým je třeba iPad Pro s M2 čipem, omezující, nemůže se z iPadu nikdy stát nic víc než iPad. Jenže Galaxy Tab S8 Ultra svádí k tomu jím do jisté míry počítač opravdu nahradit, a to zejména i v kombinaci s klávesnicí s touchpadem. I o to se ostatně Apple s jeho iPady snaží, stejného zážitku ale nedosáhne.

Cena je ten problém 

Ať už řešení Applu nebo toto Samsungu samozřejmě naráží na to hlavní, čímž je cena. Prakticky nemáte jediný důvod investovat do tabletu s klávesnicí s touchpadem/trackpadem a popřípadě Apple Pencil, když je výsledek o poznání dražší než přenosný počítač. Protože to i dost váží, tak zde vlastně benefit oproti takovému MacBooku Air vlastně není. Má sice menší úhlopříčku, jak Galaxy Tab S8 Ultra, ale jeho plnohodnotný systém nabízí prostě více. Samsung má i své laptopy, ale u nás je neprodává, takže tady není příliš s čím srovnávat.

Samozřejmě má řešení Samsungu své příznivce, samozřejmě se najdou i tací, kteří by v této velikosti v případě iPadu viděli jasný potenciál. Jenže i vzhledem k upadajícímu trhu s tablety je velkou otázkou, zda se jedná o rozumný krok utápět v tom peníze na vývoj. O skládacích telefonech se často hovoří jako o slepé větvi, na druhou stranu ale právě ty, a s menšími úhlopříčkami, mají možná větší potenciál než takto přerostlá monstra. Svět tabletů možná narazil na svůj vrchol a nemá už co více nabídnout. A když se k tomuto vrcholu dojde, nutně musí nastat úpadek. 

Jen pro srovnání: Galaxy Tab S8 Ultra stojí v základu na stránkách Samsung.cz 29 990 Kč, Apple iPad Pro M2 pak v Apple Online Store vyjde na 35 490 Kč. V balení tabletu Samsungu ale najdete S Pen, Apple Pencil 2. generace pak stojí dalších 3 890 Kč, Magic Keyboard extrémních 10 790 Kč. Book Cover Keyboard pro Tab S8 Ultra vyjde na 6 300 Kč.

Ty nejlepší tablety koupíte zde

.