Zavřít reklamu

Svět chytrých telefonů si během posledních let prošel významnou evolucí. Konkrétně jsme se dočkali řady změn a vylepšení, díky čemuž dnes na smartphony můžeme nahlížet úplně jinak a využít je takřka ke všemu. Zjednodušeně řečeno, prakticky každý z nás si v kapse nosí plnohodnotný mobilní počítač s řadou možností. Tentokrát se ale zaměříme na vývoj v oblasti displejů, který nám odhaluje jednu zajímavost.

Čím větší, tím lepší

První chytré telefony se zrovna kvalitním displejem nepyšnily. Je ale nutné se na to podívat z úhlu dané doby. Například iPhone až iPhone 4S byly vybaveny pouze 3,5″ LCD displejem s podporou multi-touch, což si uživatelé okamžitě zamilovali. Lehká změna přišla až s příchodem iPhonu 5/5S. Ten totiž obrazovku rozšířil o nevídaných 0,5″ na celkové 4″. Dnes nám takto malé obrazovky samozřejmě přijdou až komické a nebylo by pro nás úplně snadné, kdybychom si na ně museli znovu zvykat. Každopádně jak šla doba dopředu, úhlopříčka telefonů se neustále zvětšovala. Od Applu jsme se dokonce dočkali i modelů s označením plus (iPhone 6, 7 a 8 Plus), které se o slovo přihlásily dokonce s 5,5″ displejem.

Radikální změna přišla až s příchodem iPhonu X. Jelikož se tento model zbavil velkých postranních rámečků a domovského tlačítka, mohl tak nabídnout displej takzvaně od kraje ke kraji a pokrýt tak většinu přední strany telefonu. Ačkoliv tedy tento kousek nabídl 5,8″ OLED displej, tak i přesto byl rozměrově menší než právě zmiňované „Pluska“. iPhone X pak doslova definoval podobu dnešních chytrých telefonů. Hned rok poté přišel iPhone XS se stejně velkým displejem, avšak po jeho boku se ukázal i model XS Max s 6,5″ obrazovkou a iPhone XR s 6,1″. Při pohledu na pouhou cestu jablečných telefonů tak můžeme jasně vidět, jak se postupně zvětšovaly jejich displeje.

iphone 13 domovska obrazovka unsplash
iPhone 13 (Pro) s 6,1" displejem

Hledání ideální velikosti

Podobnou formu si telefony zachovaly i následovně. Konkrétně přišel iPhone 11 s 6,1″, iPhone 11 Pro s 5,8″ a iPhone 11 Pro Max s 6,5″. Applu se ale pravděpodobně osvědčily telefony s úhlopříčkou displeje lehce nad hranicí 6″, jelikož hned rok poté, v roce 2020, přišly spolu s řadou iPhone 12 další změny. Když pomineme 5,4″ model mini, jehož cesta brzy pravděpodobně skončí, dostali jsme klasickou „dvanáctku“ s 6,1″. Stejně na tom byla i verze Pro, zatímco model Pro Max nabídl 6,7″. A jak to tak vypadá, tyto kombinace jsou dost možná tím nejlepším, co lze mase na současném trhu nabídnout. Apple na stejné úhlopříčky vsadil i vloni u aktuální řady iPhone 13 a daleko od ní nejsou ani telefony konkurence. Prakticky všechny lehce překračují zmiňovanou 6″ hranici, větší modely pak dokonce atakují hranici 7″.

Je tedy možné, že výrobci konečně našli ty nejlepší možné velikosti, kterých se budou držet i nadále? Pravděpodobně ano, pokud nepřijde nějaká zásadní změna, jež by dokázala změnit pomyslná pravidla hry. O menší telefony už zkrátka není zájem. To ostatně vyplývá i z dlouhotrvajících spekulací a úniků o tom, že Apple zcela zařízl vývoj iPhonu mini a nadále se jej už ani nedočkáme. Na druhou stranu je zajímavé sledovat, jak se postupně mění uživatelské preference. Podle průzkumu z phonearena.com lidé v roce 2014 jasně favorizovali 5″ (29,45 % respondentů) a 4,7″ (23,43 % respondentů) displeje, kdežto pouze 4,26 % respondentů zodpovědělo, že by chtěli displej větší než-li 5,7″. Není se tedy čemu divit, když nám dnes tyto výsledky budou připadat vtipné.

.