Zavřít reklamu

S příchodem generace iPhone 13 se jablíčkáři konečně dočkali dlouho očekávané vychytávky – 120Hz displeje. O jeho příchodu se navíc mluvilo již v souvislosti s iPhonem 11. Už tehdy se ale bohužel objevovaly spekulace o tom, že se Applu nedaří dotáhnout tento projekt do konce. Každopádně po letech čekání jsme se konečně dočkali. Teda jen částečně. Displej se 120Hz obnovovací frekvencí dnes totiž nabízí jen iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max. Tradiční model spolu s verzí mini mají zkrátka smůlu a musí se spokojit s 60Hz obrazovkou.

Když se nad tím zamyslíme, může nás ihned napadnout otázka, zdali není něco v nepořádku. Proč takový iPhone 13 není schopen nabídnout ProMotion displej, jak Apple své obrazovky s vyšší obnovovací frekvencí nazývá, když jej na Pročku najdeme. Z tohoto úhlu pohledu se nabízí jednoduché vysvětlení. Zkrátka se jedná o modernější technologii, která je pochopitelně nákladnější, kvůli čemuž se dává pouze do těch nejlepších modelů. S tímto vysvětlením bychom se mohli spokojit pouze v případě, kdyby modely Apple iPhone byly jedinými zástupci trhu chytrých telefonů. Jenže ony nejsou.

Podceňuje Apple obnovovací frekvenci?

Jak už jsme naznačili výše, když se podíváme na konkurenci, můžeme vidět podstatně odlišný přístup k displejům. Jeden z největších rivalů pro iPhone 13 (Pro) je řada Samsung Galaxy S22, která se skládá ze tří modelů. Jenže když se podíváme na základní model Galaxy S22, jehož cena startuje na necelých 22 tisících korun, uvidíme v této oblasti zásadní rozdíl – tento model je totiž vybaven 6,1″ AMOLED obrazovkou se 120Hz obnovovací frekvencí. Samozřejmě v tomto ohledu lze jednoduše argumentovat tím, že si Samsung displeje sám vyrábí a je pro něj jednodušší tyto moderní komponenty vsadit i do základního modelu vlajkové lodě.

Řada Samsung Galaxy S22
Řada Samsung Galaxy S22

Problém pak už definitivně vidíme při pohledu na obyčejné telefony střední třídy. Skvělým příkladem může být například takový POCO X4 PRO, který je ve verzi se 128GB úložištěm k dostání již za necelých 8 tisíc korun. Tento model totiž na první pohled potěší doopravdy kvalitním AMOLED displejem s úhlopříčkou 6,67″ a 120Hz obnovovací frekvencí. V tomto směru rozhodně nestrádá. Zároveň totiž podporuje široký barevný gamut DCI-P3, díky čemuž poskytuje prvotřídní vizuál i za takto nízkou cenu. Takovýchto telefonů bychom mohli vyjmenovat desítky. Od Samsungu například Galaxy M52 5G nebo od Xiaomi model Redmi Note 10 Pro. Nehledě na to, že některé levnější modely namísto 120 Hz disponují 90Hz displejem, který je i tak o krok napřed před 60Hz iPhonem 13.

Důležitost displeje

Právě proto zůstává otázkou, proč se Apple rozhodl následovně – nehledě na to, že se 120Hz displejem i tak přišel o poznání později. Právě obrazovka je totiž jednou z nejdůležitějších komponent mobilních telefonů a jednoduše lze říct, že ji sledujeme prakticky pořád. Z tohoto důvodu je lepší kvalita maximální prioritou. Abychom ale Applu pouze nekřivdili, musíme uznat, že i tak se jablečné telefony pyšní poměrně kvalitními a „živými“ obrazovkami. Kdybychom však do nich dokázali toho života dát o něco více, na škodu by to rozhodně nebylo.

Aktuálně je tedy otázkou, zdali se Apple u letošní generace iPhone 14 rozhodne pro změnu a onou „živější“ obrazovkou potěší i zájemce o standardní variantu. Když to ale jde u konkurence, proč něco podobného nedopřát i jablíčkářům, kteří za své telefony platí nemalé peníze? Jak na důležitost obnovovací frekvence u mobilních telefonů pohlížíte vy?

.