Zavřít reklamu

Uběhl již nějaký čas od doby, co se pro naše oblíbené iZařízení objevily navigace. Vyzkoušel jsem jich několik, ale nejvíce se mi zalíbil Navigon. Úvodem se sluší říci, že Navigon se stal plně použitelným až ve verzi 1.4. Dodnes ale peněz za tuto navigaci nelituji. Nyní se k nám dostává verze 2.0, která nám nabízí poměrně velké množství vylepšení.

Po prvním spuštění nás navigace přivítá popisem novinek, kde se mimo jiné dozvíme, že aplikace byla kompletně přepsána. Změnila se kompletní filozofie ovládání systému. Zda konkrétně vám bude vyhovovat nevím, ale já jsem se poměrně rychle ve vylepšeních zorientoval a vyhovují mi.

Datová dieta

První příjemnou novinkou je, že navigace momentálně stáhne z App Store pouze základní aplikaci, která má naprosto neuvěřitelných 45 MB a zbytek dat se stahuje přímo ze serverů Navigonu. Potřebujete ale ještě dalších 211 MB, což je základní systém a potom se můžete plně věnovat stahování map. Pokud tedy máte zakoupen Navigon Europe a používáte jej pouze pro naši krásnou vlast, bude nyní aplikace ve vašem iPhone zabírat 280 MB, což je oproti předchozím 2 GB opravdu nádherné číslo. Nebojte se však, můžete si kdykoliv bezplatně dotáhnout svoje další nakoupené mapy. Většina zemí má mapy zhruba do 50 MB, pokud však budete chtít stáhnout mapy Francie či Německa, připravte si raději WiFi, protože se Vám budou stahovat zhruba 300 MB cvalíci.Naštěsí zde není omezení na mobilní stahování dat, proto si je můžete v nouzi i přes Edge/3G).

Změnilo se i GUI. Předchozí Navigon měl celoobrazovkové menu se zhruba 5 položkami, což v současné verzi není. Ihned po spuštění (za předpokladu, že máte stažené mapy), se vám ukáží 4 ikony.

  • Adresa – jako v předchozí verzi, zadáme město, ulici a číslo a dáme navigovat,
  • POI – Bod zájmu – najde body zájmu kde si nadefinujeme,
  • Moje cíle – oblíbené cesty, poslední podstoupené cesty,
  • Pojeďme domů – odnaviguje nás na domovskou adresu.
Ikony jsou velké a funkce ukryté pod nimi je zhruba totožná s předchozí verzí. Pod ikonami si můžeme všimnout jakéhosi „držáku“, který vypadá velmi podobně tomu, který známe z nových notifikací a ten nám umožní toto okno posunout nahoru a vidět rovnou mapu. Bohužel je škoda, že opačně to nefunguje a bije se to s notifikačním systémem iOS. Pokud odsuneme ikonky, uvidíme mapu, kde nahoře, vedle ukazatele rychlosti jsou další 2 ikony. Ta vlevo nám vyvolá zpět 4 ikony a ta v pravo nám ukáže několik možností. Můžete přepnout režim zobrazení ze 3D na 2D nebo panoramatický pohled a možnost uložit si aktuální pozici GPS do paměti. V dolní části vidíme vpravo ikonku Nebezpečí, která slouží k tomu, že přes internet a GPS jsme schopni zadat „událost“ na cestě, čili uzavírku nebo omezení. Nevím zda to funguje, možná to v České republice asi nikdo nepoužívá, nebo je nutné dokoupit si další rozšíření aplikace (o tom ale později).

Co vás bude zajímat v okolí

Point Of Interest (Body zájmu) byly také vylepšeny. Jsou, stejně jako v minulé verzi, na hlavní obrazovce, ale pokud na ně klikneme, tak kromě bodů zájmu v okolí, ve městě, přibyla možnost zkratek. Prakticky se jedná o 3 kategorie, které Vás zajímají nejčastěji a ty si předvolíte a Navigon vám najde body zájmu tohoto typu v okolí. Novinkou je také Reality Scanner, který najde všechny body zájmu v lokaci, kde se nacházíte. Jediné, co mu zadáte, je rádius, ve kterém má hledat. Ten je možné nastavit až na 2 km a ihned po nalezení všech bodů zájmu se vám zobrazí pohled skrz kameru. S pomocí kompasu si jej můžete otáčet a vidíte co kterým směrem je a kam máte jít. Bohužel i na mém iPhone 4 se tato nová funkce poměrně dlouho načítá, proto ji raději používejte s časovým předstihem.

Pokud se budeme zabývat ještě POI, musím také zmínit funkcionalitu Local search, která s pomocí GPS a internetu najde podle určitých hesel místa v okolí, kde se nacházíte, například pizzerie. Vyzkoušel jsem, ale příjde mi, že Navigon má v sobě daleko víc těchto bodů zájmu než Google a ačkoliv je dobrý, tak nenajde vše. Tato možnost se mi hodně líbí, hlavně kvůli provázanosti s Navigonem, protože jste schopni dál ihned pokračovat v cestě a on vás tam dovede. Dokonce po rozkliknutí, například pizzérie, se dozvíte komentáře lidí, kteří ji navštívili. Opravdu spolu s Reality scanerem, zajímavá možnost, ale stálo by za to vědět, jak zadat svoji oblíbenou pizzérii, která se v seznamu nenalézá a zároveň aby se aktualizovala s databází Google. Uznávám, pokud vyhledám podnik Googlem, tak zde najdu jak ho přidat. Líbilo by se mi mít tento údaj právě i v navigaci, abych ji nemusel opouštět. Za pár hodin si už nebudu pamatovat, že jsem tuto informaci chtěl zadat do GTD.

Jedeme do cíle

Nastavení aplikace je dost podobné předchozí verzi a nenašel jsem, nebo přesněji, nevšiml jsem si větších změn. Nastavíte si možnosti trasy, možnosti bodů zájmu, rychlostní varování atp. Všechno v jiném grafickém provedení, ale s podobnou funkčností.

Velmi spornou možností je dokoupit si FreshMaps XL za dalších 14,99 eur. V začátcích prodeje Navigonu bylo slíbeno, že si budeme každé 3 měsíce moci stáhnout aktualizované verze map. Čili aktualizované cesty, body zájmu a tak dále. Nikde se nepíše nic o tom, jestli je to jednorázový poplatek, nebo jestli to budeme platit kvartálně či jinak, prostě žádné informace. Jasno v tom nemá ani Navigon. Na svých facebookových stránkách jednou odpověděl, že se jedná ojednorázový poplatek, ale v následném komentáři tuto informaci popřel a tvrdil, že se jedná o 2 roky.

Pokud máte problémy na cestě

Ještě jeden doplněk navigace vypadá slibně. Jmenuje se Mobile Alert a zaplatíte za něj 0,99 eur za měsíc. Podle popisu by měl poskytovat jakousi síť uživatelů, kteří ohlašují a přijímají dopravní komplikace. Je zajímavé, že tuším Sygic navigace a nebo Wuze tuto funkcionalitu nabízejí zadarmo, nebo za jednorázovou platbu. Aplikace Vuze na tom přímo i staví svůj marketing. Uvidíme zda se to v naší kotlině ujme, zvláště když Navigon přímo u této funkcionality píše, že je momentálně dostupná zatím v Německu a Rakousku.

V souvislosti s tímto čekám ještě na jednu funkci, která bohužel zatím nedoznala aktualizace. Jedná se o Live Trafic, kdy by Navigon měl hlásit dopravní komplikace (přímo z oficiálních míst, tuším, že TMC), ale bohužel Česká republika není opět zahrnuta do výčtu dostupných zemí. Uznávám však, že ani další navigace, kterou mám v autě, tuto funkci neumí zrovna dobře využít i když neustále hlásí, „pozor dopravní komplikace“. Nejsem znalý této problematiky hlouběji, jsem jen pouhý uživatel, raději se tedy s tímto nedostatkem smířím a budu se spoléhat na rádio a svoji intuici.

Informační šum

Používání nové navigace ve mne vyvolalo několik otázek ohledně nových map a služby FreshXL a proto jsem se zeptal přímo Navigonu. Bohužel musím říci, že komunikace nebyla z nejlepších. Nejprve jsem poslal dotazy na adresu presse@navigon.com, která je určena pro novináře, ale e-mail se mi vrátil jako nedoručitelný. Jako jejich fanoušek na Facebooku jsem napsal dotaz. Trvalo to 2 dny a dostal jsem odpověď ať píši na adresu jinou, která již fungovala a odpovědi se mi vrátily zrhuba po 2 dnech. Prakticky jsem na odpověď čekal 5 dní, což mi nepřijde zrovna to nejlepší PR, ale alespoň se omluvili za zpožděnou odpověď. Bohužel mi neodpověděli přesně na moje dotazy.

Připravil jsem i několik otázek pro Navigon. Jejich znění bude uveřejněno dnes na našich facebookových stránkách. Pokud i vy máte nějaký dotaz, napište.

.