Zavřít reklamu

Uběhl již nějaký čas od doby, co se pro naše oblíbené iZařízení objevily navigace. Vyzkoušel jsem jich několik, ale nejvíce se mi zalíbil Navigon. Úvodem se sluší říci, že Navigon se stal plně použitelným až ve verzi 1.4. Dodnes ale peněz za tuto navigaci nelituji. Nyní se k nám dostává verze 2.0, která nám nabízí poměrně velké množství vylepšení.

Po prvním spuštění nás navigace přivítá popisem novinek, kde se mimo jiné dozvíme, že aplikace byla kompletně přepsána. Změnila se kompletní filozofie ovládání systému. Zda konkrétně vám bude vyhovovat nevím, ale já jsem se poměrně rychle ve vylepšeních zorientoval a vyhovují mi.

Datová dieta

První příjemnou novinkou je, že navigace momentálně stáhne z App Store pouze základní aplikaci, která má naprosto neuvěřitelných 45 MB a zbytek dat se stahuje přímo ze serverů Navigonu. Potřebujete ale ještě dalších 211 MB, což je základní systém a potom se můžete plně věnovat stahování map. Pokud tedy máte zakoupen Navigon Europe a používáte jej pouze pro naši krásnou vlast, bude nyní aplikace ve vašem iPhone zabírat 280 MB, což je oproti předchozím 2 GB opravdu nádherné číslo. Nebojte se však, můžete si kdykoliv bezplatně dotáhnout svoje další nakoupené mapy. Většina zemí má mapy zhruba do 50 MB, pokud však budete chtít stáhnout mapy Francie či Německa, připravte si raději WiFi, protože se Vám budou stahovat zhruba 300 MB cvalíci.Naštěsí zde není omezení na mobilní stahování dat, proto si je můžete v nouzi i přes Edge/3G).

Navigon 2.0 - Map ManagerNavigon 2.0 - Map Manager

Změnilo se i GUI. Předchozí Navigon měl celoobrazovkové menu se zhruba 5 položkami, což v současné verzi není. Ihned po spuštění (za předpokladu, že máte stažené mapy), se vám ukáží 4 ikony.

 • Adresa – jako v předchozí verzi, zadáme město, ulici a číslo a dáme navigovat,
 • POI – Bod zájmu – najde body zájmu kde si nadefinujeme,
 • Moje cíle – oblíbené cesty, poslední podstoupené cesty,
 • Pojeďme domů – odnaviguje nás na domovskou adresu.
Hlavní menu
Ikony jsou velké a funkce ukryté pod nimi je zhruba totožná s předchozí verzí. Pod ikonami si můžeme všimnout jakéhosi „držáku“, který vypadá velmi podobně tomu, který známe z nových notifikací a ten nám umožní toto okno posunout nahoru a vidět rovnou mapu. Bohužel je škoda, že opačně to nefunguje a bije se to s notifikačním systémem iOS. Pokud odsuneme ikonky, uvidíme mapu, kde nahoře, vedle ukazatele rychlosti jsou další 2 ikony. Ta vlevo nám vyvolá zpět 4 ikony a ta v pravo nám ukáže několik možností. Můžete přepnout režim zobrazení ze 3D na 2D nebo panoramatický pohled a možnost uložit si aktuální pozici GPS do paměti. V dolní části vidíme vpravo ikonku Nebezpečí, která slouží k tomu, že přes internet a GPS jsme schopni zadat „událost“ na cestě, čili uzavírku nebo omezení. Nevím zda to funguje, možná to v České republice asi nikdo nepoužívá, nebo je nutné dokoupit si další rozšíření aplikace (o tom ale později).

Co vás bude zajímat v okolí

Point Of Interest (Body zájmu) byly také vylepšeny. Jsou, stejně jako v minulé verzi, na hlavní obrazovce, ale pokud na ně klikneme, tak kromě bodů zájmu v okolí, ve městě, přibyla možnost zkratek. Prakticky se jedná o 3 kategorie, které Vás zajímají nejčastěji a ty si předvolíte a Navigon vám najde body zájmu tohoto typu v okolí. Novinkou je také Reality Scanner, který najde všechny body zájmu v lokaci, kde se nacházíte. Jediné, co mu zadáte, je rádius, ve kterém má hledat. Ten je možné nastavit až na 2 km a ihned po nalezení všech bodů zájmu se vám zobrazí pohled skrz kameru. S pomocí kompasu si jej můžete otáčet a vidíte co kterým směrem je a kam máte jít. Bohužel i na mém iPhone 4 se tato nová funkce poměrně dlouho načítá, proto ji raději používejte s časovým předstihem.

Pokud se budeme zabývat ještě POI, musím také zmínit funkcionalitu Local search, která s pomocí GPS a internetu najde podle určitých hesel místa v okolí, kde se nacházíte, například pizzerie. Vyzkoušel jsem, ale příjde mi, že Navigon má v sobě daleko víc těchto bodů zájmu než Google a ačkoliv je dobrý, tak nenajde vše. Tato možnost se mi hodně líbí, hlavně kvůli provázanosti s Navigonem, protože jste schopni dál ihned pokračovat v cestě a on vás tam dovede. Dokonce po rozkliknutí, například pizzérie, se dozvíte komentáře lidí, kteří ji navštívili. Opravdu spolu s Reality scanerem, zajímavá možnost, ale stálo by za to vědět, jak zadat svoji oblíbenou pizzérii, která se v seznamu nenalézá a zároveň aby se aktualizovala s databází Google. Uznávám, pokud vyhledám podnik Googlem, tak zde najdu jak ho přidat. Líbilo by se mi mít tento údaj právě i v navigaci, abych ji nemusel opouštět. Za pár hodin si už nebudu pamatovat, že jsem tuto informaci chtěl zadat do GTD.

Jedeme do cíle

Nastavení aplikace je dost podobné předchozí verzi a nenašel jsem, nebo přesněji, nevšiml jsem si větších změn. Nastavíte si možnosti trasy, možnosti bodů zájmu, rychlostní varování atp. Všechno v jiném grafickém provedení, ale s podobnou funkčností.

Nastavení cestovního profilu

Velmi spornou možností je dokoupit si FreshMaps XL za dalších 14,99 eur. V začátcích prodeje Navigonu bylo slíbeno, že si budeme každé 3 měsíce moci stáhnout aktualizované verze map. Čili aktualizované cesty, body zájmu a tak dále. Nikde se nepíše nic o tom, jestli je to jednorázový poplatek, nebo jestli to budeme platit kvartálně či jinak, prostě žádné informace. Jasno v tom nemá ani Navigon. Na svých facebookových stránkách jednou odpověděl, že se jedná ojednorázový poplatek, ale v následném komentáři tuto informaci popřel a tvrdil, že se jedná o 2 roky.

Pokud máte problémy na cestě

Ještě jeden doplněk navigace vypadá slibně. Jmenuje se Mobile Alert a zaplatíte za něj 0,99 eur za měsíc. Podle popisu by měl poskytovat jakousi síť uživatelů, kteří ohlašují a přijímají dopravní komplikace. Je zajímavé, že tuším Sygic navigace a nebo Wuze tuto funkcionalitu nabízejí zadarmo, nebo za jednorázovou platbu. Aplikace Vuze na tom přímo i staví svůj marketing. Uvidíme zda se to v naší kotlině ujme, zvláště když Navigon přímo u této funkcionality píše, že je momentálně dostupná zatím v Německu a Rakousku.

Pohled na mapu

V souvislosti s tímto čekám ještě na jednu funkci, která bohužel zatím nedoznala aktualizace. Jedná se o Live Trafic, kdy by Navigon měl hlásit dopravní komplikace (přímo z oficiálních míst, tuším, že TMC), ale bohužel Česká republika není opět zahrnuta do výčtu dostupných zemí. Uznávám však, že ani další navigace, kterou mám v autě, tuto funkci neumí zrovna dobře využít i když neustále hlásí, „pozor dopravní komplikace“. Nejsem znalý této problematiky hlouběji, jsem jen pouhý uživatel, raději se tedy s tímto nedostatkem smířím a budu se spoléhat na rádio a svoji intuici.

Informační šum

Používání nové navigace ve mne vyvolalo několik otázek ohledně nových map a služby FreshXL a proto jsem se zeptal přímo Navigonu. Bohužel musím říci, že komunikace nebyla z nejlepších. Nejprve jsem poslal dotazy na adresu presse@navigon.com, která je určena pro novináře, ale e-mail se mi vrátil jako nedoručitelný. Jako jejich fanoušek na Facebooku jsem napsal dotaz. Trvalo to 2 dny a dostal jsem odpověď ať píši na adresu jinou, která již fungovala a odpovědi se mi vrátily zrhuba po 2 dnech. Prakticky jsem na odpověď čekal 5 dní, což mi nepřijde zrovna to nejlepší PR, ale alespoň se omluvili za zpožděnou odpověď. Bohužel mi neodpověděli přesně na moje dotazy.

Připravil jsem i několik otázek pro Navigon. Jejich znění bude uveřejněno dnes na našich facebookových stránkách. Pokud i vy máte nějaký dotaz, napište.

Diskuze k článku

  Zdravím, už to budou skoro dva roky co jsem si pořídil navigaci do iPhona. Tenkrát padla dle všemožně dostupných informací karta na iGo. Jsem s ním velice spokojený, ale mám pouze mapy ČR a SK nyní bych chtěl vyjet do zahraničí, takže uvažuji o nákupu nové navigace celá Evropa. Poradíte jakou koupit a jaké jsou jejich největší výhody? Záleží mě asi nejvíce na přesnosti a číslech domu. Držák v autě mám od tomtomu. Díky všem za rady. To Jablíčkář, nechcete udělat po delší době třeba nějaké srovnání aktuálních navigací?

  V článku mi chybí zmínka, že nová verze funguje jen na iOS 5, takže majitelé 3G mají smůlu. Asi je zase o dost náročnější, než poslední jedničková verze, která se i tak načítá na 3G hrozně pomalu.

  Co se toho „Nebezpečí“, nefunguje to spíš na principu nalezení objížďky? Aspoň u klasické navigace, když vidím, že je někde kolona nebo uzavírka a navigace mě to cestou chce táhnout, zvolím překážku na trase a kolik metrů zabírá, a navigace pak vybere vhodnou objížďku. Není k tomu potřeba internet.

  TMC u nás opravdu moc nefunguje. Jen jednou se mi podařilo, že navigace vybrala objížďku, abych se nedostal do kolony kvůli bouračce a po sjetí z dálnice jsem se dostal do jiné kolony, která v TMC zadaná nebyla :-). Na druhou stranu třeba v Budapešti to fungovalo perfektně.

  To Jou: Jestli chceš mobilní, tak bych doporučil Navigon. Já jsem s ním celkem spokojený, ale klasická externí navigace mi přijde pořád jako lepší řešení.

  No já mám k Navigonu dost vážné výhrady. Používám i Tomtom EU a Dynavix CZ. Navigon mne neváhá poslat přes dvojitou plnou i když je odbočení vpravo možno použít nadjezd, neváhá poslat na lávku pro chodce a do slepé ulice, jako že je průjezdná….a to by navigace neměla (např. trasa Frýdek -Místek – Malenovice). …zoomování trasy slabé a navíc slité složité křižovatky…člověk neví, kde vlastně je….na Windows Mob jsem testovatal i iGo a Route 66, které mají stejné mapové podklady jako Navigon…vždy jsem skončil u Tomtoma…navíc se do Navigonu nedají nainstalovat POI.
  Tudíž za mne nic moc.

  Mam problem v tom, ze Navigon me nikdy nijak neposlal do ksa ;( asi jezdim spatne a to jezdim do relativnich zakouti nasi republiky. Zkusim se s tim nejak popasovat a zkusim ho trochu hloubeji.

  Trasa Frýdek -Místek – Malenovice je vubec nejaka zacarovana – nedavno jsem jel do Malenovic a teda vedlo mne to pres Lysou :-))) Protoze neznam okoli tak jsem se hodinu snazil vyjet tusim z Ostravice po kozich stezkach ze „to precei MUSI jit“, az jsem se na to vyprdnul, zobrazil si mapu a dorazil tam klasicky po znackach :-)))) asi tam delali podklady podle snimku z Googlemaps ;-)

  Taky mám u nás s Navigonem tyhle zkušenosti. Konkrétní příklady: Ze Srbska u Berouna do Řevnic – vede přes lávku pro pěší. Hlásil jsem to jako chybu mapy. V další verzi to vylepšili, ale stejně vedli cestu pro změnu do slepé ulice. Jiný příklad – z Prahy do Pikovic. V pikovicích místo kolem po silnici vede přes neprůjezdné lesní cesty. Na Moravě z Vítkova do Prahy mne nahnali na stavbu dálnice z Ostravy. Samozřejmě jsem měl vypnuté místní komunikace. V Německy ve Frankenjuře mne Navigon poměrně často vedl přes silnice určené jen pro hospodářskou a lesnickou přepravu. Nicméně si nemohu stěžovat na vedení ve Španělsku a USA – v Kalifornii, kde byly všechny cesty v pořádku.
  U Navigonu 2.0 mi chybí zobrazení 2D mapy po ťuknutí na mapu a při zobrazení celkové trasy možnost skoku na výchozí míésto a zpět na celou trasu, když si část zvětším.
  Navigon komunikuje zmateně ohledně verzí a aktualizací map. Ani po dlouhém rozhovoru s pánem u jejich technické podpory jsem se nedozvěděl, jestli třeba když mám Navogon USa, kam nevím kdy pojedu, jestli su budu moci stáhnout mapu třeba za 5 let a jestli bude aktuální ke dni stažení, a jestli garantují, že na jejich sesrveru ta mapa bude. Tohle je vůbec kámen úrazu u nového řešení. Mapy se dají stahovat jen přes Wi Fi a nikde nepíšpou na jak dlouho existenci map na jejeich serveru zaručují. Také jsem se nikde nedočetl, jak dlouho budou mapy aktualizovat, když si koupím Fresch maps. Rok, dva? Pořád? Komunikace zmatená, nejasná.

  No tak já mám Navigona také asi dva roky, ale to co s tím provedl Garmin či kdo ho koupil, tak to je z mého pohledu totálně zprasené. Aplikace v nastavování méně přehledná a intuitivní než byla ta původní a báječná vychytávka hned při vybrání trasy rovnou kliknout na způsob cesty jako rychlá, nejkratší krásná a optimální je pryč a to jsem hodně využíval. Teď se musí pracně ke každé cestě proklikat do voleb a tam si to zatrhnout. Rychlost a pohodlnost nastavení je v prčicích, startuje to citelně pomaleji (i když při navigaci samotné se to zdá trošku pružnější). Výhoda teoretického stahování menšího množství dat je nezajímavá vzhledem k rychlostem internetu. Zbytečná komplikovanost dalšího stahování a proklikávání se k datům a mapám a nutnost být připojený k netu a stejně musím stáhnout alespoň 400mega dat a to nejspíš opakovaně vzhledem k tomu, že Apple vydá během roku tak čtyři aktualizace které vlastně všechno smažou, pokud tedy nebudu využívat nové instalační vymoženosti nainstalovat jen rozdílový iOS. Kdo chce mít ale raději zálohu a archív iOS verzí tak stahuje stejně vše znovu a znovu. Kdyby byla možnost stažené mapy exportovat do knihovny iTunes a tak je mít zálohované, to by pak byla jiná, ale takhle? Ať jdou do ři..t..i jsem nasr…..ý. Co fungovalo dobře to zmršili.

  To co popisujete je i v pevne navigaci Navigon. Takze asi slo o to je sjednotit. Bohuzel si asi spletli co ma byt vzorem. Drive byl opravdu navigon velmi dobry, bohuzel minuly tyden me v Nemecku poslal do protismeru. Nicmene Sygic na tom neni o nic lepe ten mi taky vedl po nesmyslnych cestach. Takze vse ma sve pro a proti a musime se ridit nejdrive rozumem a nepouzivat navigaci slepe.

  Vyzkoušel jsem technickou podporu Navigonu a je naprosto k pláči (nebo k smíchu). Po aktualizaci Navigon nešel spustit a hlásil, že se nemůže připojit k serveru Navigonu. Jedná se o popsanou chybu aktualizace. Řešením je smazání a nová instalace. Bohužel při tom člověk přijde o všechny uložené Favorities. Obrátil jsem se na technickou podporu a takový amaterismus jsem snad nezažil. „Nic nejde dělat, vše bylo smazáno, Favorities nelze z iPhonu získat …“ a podobné odpovědi. Tak jsem si nainstaloval iPhone Explorer, podíval se a ejhle, soubor s Favorities jsem si stáhnul. Dost mě zklamali. Zatím jsme si vyměnili asi 10 e-mailů; na vše jsem ale musel přijít sám. Jsem zvědavý, jestli z toho souboru ty Favorities budou ochotní vytáhnout.

  Mě se tam ty favorites po druhém navigování zase z ničeho nic objevily. Taky mě to nejdříve naštvalo, že jsou pryč. Já jsem si Explorerem zkopíroval do zálohy ty mapy, co kdyby příště už nebyly.
  Jinak bych přivítal spíš recenzi Dynavixu, na storu jsou poměrně kladné názory. Jsem se rozhodl, pokud tu aplikaci a vůbec celý ten systém nedá nový majitel Navigonu urychleně do pořádku, tak koupím jinou navigaci.

  Já si Favorites taky smazal když mi padla aktualizace, tak jsem udělal obnovu zálohy nahrál se mi starý Navigon, tam jsem si oblíbené zazálohoval (poslal emailem, je tam taková funkce) a do nové instalace zase nahrál z emailu a mám tam vše co jsem měl v posledních cílech i v oblíbených.Trochu krkolomné, časově náročné ,ale nechalo se to zachránit. Je potřeba čas od času udělat zálohu oblíbených na email a člověk se vyhne takovému problému.Z mích zkušeností ale vím že člověk začne zálohovat až když přijde o data.
  Petr

  A co ti co mají Iphone 3G? Zaplatili si aplikaci a co ted? Konec? Vyhodili prachy oknem? Navigon měl upozornit všechny majitele 3G že stahují placenou aplikaci jen na omezený čas protože bude nová verze jen pro novější Iphone. Ano, všude ve světe je tenhle telefon úplně obyčejná hračka pro děti za pár šupů takže ti starej telefon zahodí a poběží si pro novej. Ale tady na východě se z tohoto telefonu dělá hogo fogo za nehorázný sprostý peníze! Už vidím jak všichni kteří mají funkční 3G v superstavu, tento zahodí a hned si půjdou koupit 4GS!

  stalo sa vam ze Navigon na Iphone 4S, ukazuje aktualnu rychlost s meskanim cca 2-3 sec ?  dokonca aj na mape niekedy meska s aktualnou polohou :-(  na Waze sa mu to ale nestane …
  Pritom Navigom bezi ako jedina aplikacia, vsetko vypnute.  dufal.som ze po upgrade ( IOS, aj navigonu)  sa to zlepsi ale nepomohlo :-(

celý text

Čtěte více