Zavřít reklamu

Ke konci minulého roku Apple představil revoluční MacBook Pro se zbrusu novými čipy Apple Silicon. Tento laptop se dočkal znamenitého redesignu, kdy přichází ve 14″ a 16″ variantě s tlustším tělem, více konektory a podstatně vyšším výkonem, který zajišťují čipy M1 Pro, nebo M1 Max. Ačkoliv je tento model považován za úspěšný a nejednomu jablíčkáři již vyrazil dech svými schopnostmi, tak i přesto u něj narazíme na nejrůznější nedokonalosti. Pojďme se proto podívat na nejčastější potíže M1 Pro/Max MacBooků Pro a jak je vyřešit.

Problémy s operační pamětí

Problémy s operační pamětí nejsou nikdy příjemné. Když se totiž objeví, mohou způsobit například ztrátu rozpracovaných dat ukončením některých aplikací, o což zkrátka nikdo nestojí. MacBook Pro (2021) je v základu dostupný s 16GB operační pamětí, která lze navýšit na až 64 GB. Jenže ani to nestačí. Někteří uživatelé si totiž stěžují na problém známý jako Memory Leak, kdy systém macOS pokračuje v alokaci operační paměti, ačkoliv už mu žádná nezbývá, zatímco „zapomíná“ na uvolnění té, bez které se už obejde. Sami jablíčkáři si pak stěžují na poměrně zvláštní situace, kdy například i obyčejný proces Control Center (ovládací centrum) zabírá klidně přes 25 GB paměti.

Ačkoliv je problém nesmírně otravný a dokáže vám patřičně znechutit práci, lze poměrně snadno řešit. Pokud se totiž blíží příchod problémů, stačí otevřít nativní Monitor aktivity, nahoře se přepnout do kategorie Paměť a vyhledat, který proces zabírá nejvíce paměti. Ten už jen stačí označit, nahoře kliknout na ikonku křížku a vaši volbu potvrdit tlačítkem (Ukončit/Vynutit ukončení).

Zasekané scrollování

Jednou z největších novinek 14″ a 16″ MacBooků je rozhodně použití takzvaného Liquid Retina XDR displeje. Obrazovka si totiž zakládá na Mini LED technologii a nabízí variabilní obnovovací frekvenci ve výši až 120 Hz, díky čemuž laptop nabízí perfektní požitek ze sledování displeje bez jakýchkoliv zádrhelů. Jablíčkáři tak mohou mít obraz podstatně živější a radovat se z přirozenějších animací. To bohužel neplatí pro každého. Někteří uživatelé totiž hlásí problémy související s displejem při scrollování na webu či v jiných aplikacích, kdy je obraz bohužel trhaný až zasekaný.

Dobrou zprávou je, že se nejedná o hardwarovou chybu, tudíž není důvod k panice. Tento problém se zároveň objevil zejména u takzvaných časných osvojitelů neboli early adopters, tedy u těch, kteří začínají používat nový produkt či technologie hned, jak je to možné. Podle dostupných informací je za problémem softwarová chyba. Jelikož je obnovovací frekvence variabilní, tak se při scrollování s největší pravděpodobností „zapomene“ přepnout na 120 Hz, což vyústí ve zmiňovaný problém. Vše by se však mělo vyřešit aktualizováním macOS na verzi 12.2. Přejděte tedy do Předvolby systému > Aktualizace softwaru.

Výřez zdrojem problémů

Když Apple představil přepracovaný MacBook Pro (2021), dokázal výkonem lidem doslova vyrazit dech. Bohužel není všechno zlato co se třpytí, protože zároveň mnohé (nemile) překvapil přidáním horního výřezu, ve kterém se ukrývá Full HD kamera. Co ale dělat, když vám výřez bytostně vadí? Tuto nedokonalost lze řešit prostřednictvím aplikace třetí strany s názvem TopNotch. Ta totiž vytváří klasický rámeček nad displejem, díky čemuž notch jakoby prakticky zmizí.

U toho to však nekončí. Zároveň je totiž výřez zodpovědný za část jinak volného místa, ve kterém by se zobrazovaly nabídky akcí k právě spuštěné aplikaci či ikonky z menu baru. V tomto směru může být nápomocná aplikace Bartender 4, s jejíž pomocí si můžete zmiňovaný menu bar upravit k obrazu  svému. Appka vám dává prakticky volnost a je jen na vás, jaký způsob zvolíte.

Přehrávání HDR videí na YouTube

Nemalé množství uživatelů si během posledních měsíců stěžuje na problémy s přehráváním HDR videí ze serveru YouTube. V takovém případě se totiž setkávají s pády kernelu, což se dle všeho dotýká pouze uživatelů MacBooků Pro (2021) s 16GB operační pamětí. Zároveň je problém typický pouze pro prohlížeč Safari – Microsoft Edge nebo Google Chrome totiž nehlásí žádné problémy. Jako řešení se pak jeví aktualizace na aktuální verzi macOS přes Předvolby systému > Aktualizace softwaru, avšak kdyby trable přetrvávaly, doporučuje se kontaktovat podporu.

Pomalé nabíjení

Apple konečně vyslyšel prosby jablíčkářů a rozhodl se pro návrat k nesmírně oblíbenému způsobu nabíjení. Samozřejmě je řeč o technologii MagSafe, u které se kabel pomocí magnetů automaticky přichytí ke konektoru a inicializuje samotné napájení. Zároveň nezmizela možnost nabíjet skrze USB-C port. Navzdory tomu se druhá možnost nedoporučuje, a to z poměrně jednoduchého důvodu. Zatímco MacBook Pro (2021) je možné napájet až 140 W, většina adaptérů třetích stran je zastropována na 100 W.

Apple MacBook Pro (2021)

Z tohoto důvodu je tak patrné, že nabíjení může být o něco pomalejší. Pokud je pro vás prioritou rychlost, tak byste určitě měli sáhnout po oficiálním rychlejším adaptéru. Laptop s 14″ displejem je totiž v základu k dispozici s 67W adaptérem, přičemž když si připlatíte 600 korun, dostaneme kousek s 96W výkonem.

Čtečka paměťových karet

Jako úplně poslední si zde můžeme zmínit další významnou novinku nových „Proček“, kterou ocení především fotografové a tvůrci videí. Tentokrát máme na mysli čtečku SD karet, jež z jablečných laptopů zmizela v roce 2016. Přitom pro profesionály se jedná o jeden z nejdůležitějších konektorů, u něhož se museli spoléhat na nejrůznější redukce a huby. I u této části se pak mohou objevit různé problémy. Všechny z nich naštěstí Apple shrnul na tomto webu o slotu paměťových karet.

.