Zavřít reklamu

Řada majitelů počítačů od Applu se většinou grafickým rozhraním svého Macu „proklikává“. Operační systém macOS ale přitom nabízí celou řadu užitečných klávesových zkratek, které vám usnadní, zefektivní a zrychlí práci napříč celým systémem. Klávesové zkratky můžete na Macu využívat například při práci se soubory a složkami.

Spotlight a Finder

Klávesovou zkratku Cmd + mezerník, s jejíž pomocí spustíte vyhledávací utilitu Spotlight, jistě není třeba představovat. Spustit můžete i aplikaci Finder, a to za pomoci stisku klávesové zkratky Cmd + Option (Alt) + mezerník. Pokud chcete ve Finderu rychle zobrazit náhled vybraného souboru spolu se základními informacemi, označte nejprve soubor kliknutím myši a poté zkrátka jen stiskněte mezerník.

Pro označování, kopírování a přesun souborů slouží zkratky, tvořené kombinací klávesy Command + další klávesy. Výběr všech zobrazených položek ve Finderu provedete stiskem kláves Cmd + A, pro kopírování, vyjímání a vkládání slouží staré známé zkratky Cmd + C, Cmd + X a Cmd + V. Pokud chcete vytvořit duplikáty vybraných souborů, použijte klávesovou zkratku Cmd + D. Vyhledávací pole v prostředí Finderu zobrazíte za pomoci zkratky Cmd + F, další kartu Finderu zobrazíte stiskem klávesové zkratky Cmd + T. Pro otevření nového okna Finderu použijte klávesovou zkratku Cmd + N, a pokud chcete zobrazit předvolby Finderu, použijte klávesovou zkratku Cmd + ,.

Další akce se soubory a složkami

Pro otevření domovské složky aktuálně přihlášeného uživatele použijte klávesovou zkratku Shift + Cmd + H. K otevření složky stahování slouží zkratka Option (Alt) + Cmd + L, složku dokumentů otevřete za pomoci kombinace kláves Shift + Cmd + O. Pokud chcete vytvořit novou složku na ploše vašeho Macu, stiskněte klávesy Cmd + Shift + N, a pokud chcete zahájit přenos prostřednictvím AirDropu, spustíte příslušné okno stiskem kláves Shift + Cmd + R. Pro zobrazení informací o aktuálně označené položce použijte zkratku Cmd + I, pro přesun vybraných položek do koše slouží zkratky Cmd + Delete. Koš můžete vyprázdnit stiskem klávesové zkratky Shift + Cmd + Delete, ujistěte se ale nejdříve, že jste do něj omylem nevyhodili soubor, který byste ve skutečnosti mohli potřebovat.

.