Zavřít reklamu

Přestože nás od představení iPhonů 15 (Pro) dělí ještě relativně mnoho času, díky spoustě nejrůznějších úniků o nich již nyní víme relativně dost. Před pár hodinami pak dokonce portál 9to5mac zveřejnil sérii renderů vycházejících z uniklých CAD schémat zachycujících právě tyto telefony, čímž de facto jejich podobu odhalil s více než půlročním předstihem. Právě novým designem si však na sebe mohl Apple paradoxně uplést nechtěný bič, který jej možná přiměje ke zřejmě největší revizi krytů v jeho historii.

Pokud se o úniky informací okolo iPhonů 15 (Pro) zajímáte delší dobu, jistě víte, že minimálně řada Pro se má dočkat změny fyzických tlačítek na jiná – buď haptická po vzoru Home Buttonu z iPhonů SE 3, nebo senzorová. Háček je však v tom, že v obou případech se jedná ve výsledku o výrazně jiné řešení než které používá Apple nyní, jelikož zde nedojde tak úplně ke klasickému fyzickému sepnutí nebo chcete-li promáčknutí. A právě v tom je háček. Fyzická tlačítka si totiž s kryty poradí snadno, protože ve výsledku stačí jen to, aby na nich „sedělo“ tlačítko krytu, které zajistí uživateli možnost interakce s tlačítkem pod sebou – tedy jinými slovy, tlačítko krytu je jen jakýmsi nástavcem pro klasické fyzické tlačítko. To ale z logiky věci u nového řešení iPhonů fungovat nebude.

iphone-15-pro-hero.jpg

Applu tak nezbude velmi pravděpodobně nic jiného než kryty osadit technologií podobnou jako boky iPhonů, nebo u nich minimálně použít technologii, která bude schopná převést dotyky z boků krytů na tlačítka na iPhonu pod nimi skrytá. Z na první pohled naprosto hloupého příslušenství se tak možná stane do jisté míry technický unikát, který nemá zatím v mobilním světě obdoby, jelikož prakticky všichni velcí výrobci stále spoléhají na fyzické spínače. Na druhou stranu, pro Apple se nebude jednat o nic vyloženě mimořádného, jelikož v minulosti naučil například iPhony měnit barvu tapety podle nasazení MagSafe krytu, nebo měnit podbarvení hodin po vsunutí do uzavíracího pouzdra. Je tedy jasné, že v tomto směru se kalifornský gigant udávat trendy tak úplně nebojí.

Čeho bychom se však naopak měli tak trochu bát my, je to, za kolik budou takto upgradované kryty prodávány. Bylo by totiž vcelku překvapivé, kdyby se na jejich cenovkách práce, kterou jim Apple takřka 100% bude muset věnovat, neodrazila. Jak moc nebo naopak málo to bude můžeme v současnosti jen a pouze hádat. Nikoho by však nejspíš nepřekvapilo, kdybychom se u krytů dostali na hranici 2000 Kč za kus, jelikož už nyní se kožené originály prodávají za 1790 Kč. Jedním dechem je nicméně třeba dodat, že na trhu nalezneme stále ještě dražší kryty, o které je přitom slušný zájem, takže zde Apple určitou manévrovací plochu stále má. Ať už však ve výsledku zdraží či nikoliv, zřejmě největší revoluce ve svých krytech se kvůli novému typu tlačítek zkrátka nevyhne.

.