Zavřít reklamu

Když Apple představil iPhone 7 a 7 Plus, jednalo se o první telefony společnosti, které se pyšnily nějakou voděodolností. Konkrétně tyto tedy disponovaly voděodolností až 30 minut v hloubce jednoho metru. Od té doby na tomto Apple hodně zapracoval, pořád ale neposkytuje na vytopení zařízení žádnou záruku. 

Konkrétně iPhony XS a 11 zvládly už 2m hloubku, iPhony 11 Pro 4 m, iPhony 12 a 13 dokonce vydrží odolat tlaku vody až v 6m hloubce po dobu 30 minut. V případě aktuální generace se tedy jedná o specifikaci IP68 podle normy IEC 60529. Jenže problém je, že odolnost proti polití, vodě a prachu není trvalá a může se v důsledku běžného opotřebení postupem času snížit. Pod čarou se u každé informace spojené s voděodolností také dočtete, že poškození tekutinou není kryté zárukou (vš o záruce iPhonů najdete zde). Důležité je i zmínit, že testy těchto hodnot byly prováděny v kontrolovaných laboratorních podmínkách.

Samsung tvrdě narazil 

Proč to zmiňujeme? Protože jiná voda je také ta sladká a jiná ta mořská. Např. Samsung dostal v Austrálii pokutu ve výši 14 milionů dolarů (zhruba 227,4 milionu Kč) za zavádějící tvrzení o voděodolnosti smartphonů Galaxy. Řada z nich byla propagována s „nálepkou“ voděodolnosti a mělo by být možné je používat v bazénech nebo mořské vodě. To však neodpovídalo realitě. Zařízení totiž bylo odolné jen v případě sladké vody a jeho odolnost nebyla testována ani v bazénu ani v moři. Chlór a sůl tak způsobily poškození, které samozřejmě ani v případě Samsungu nekryje záruka.

Sám Apple informuje o tom, že byste své zařízení neměli vědomě vystavovat tekutinám, a to ať už je jeho voděodolnost jakákoli. Voděodolnost totiž není vodotěsnost. iPhony byste tedy neměli záměrně ponořovat do vody, plavat s nimi či se s nimi koupat, používat je v sauně nebo páře a vystavovat je jakékoli tlakové vodě či jinému silnému proudu vody. Dejte si ale pozor i na pády zařízení, které mohou také voděodolnost nějakým způsobem negativně ovlivnit. 

Pořád ale platí, že pokud se vám na iPhone vylije nějaká tekutina, typicky ta obsahující cukry, můžete jej opláchnout pod kohoutkovou vodou. Pokud se ale dostal váš iPhone do kontaktu s vodou, neměli byste jej nabíjet skrze konektor Lightning ale pouze bezdrátově.

Apple Watch vydrží více 

U Apple Watch je už situace trošku jiná. U Series 7, Apple Watch SE a Apple Watch Series 3 Apple totiž uvádí, že jsou ty voděodolné do hloubky 50 metrů podle normy ISO 22810:2010. To znamená, že se dají používat u hladiny, například při plavání v bazénu nebo v moři. Neměly by se ale používat při přístrojovém potápění, vodním lyžování a jiných aktivitách, při kterých se dostanou do kontaktu s rychle se pohybující vodou nebo samozřejmě do větších hloubek. Jen Apple Watch Series 1 a Apple Watch (1. generace) jsou odolné proti polití a vodě, ale není u nich doporučováno je nějak ponořovat. Jak je na tom voděodolnost AirPodů jsme psali v samostatném článku. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.